Zavřít reklamu

V druhé části seriálu o OmniFocusu, zaměřeném na metodu Getting Things Done, navážeme na první díl a budeme se věnovat verzi pro Mac OS X. Ta se objevila na začátku roku 2008 a odstartovala úspěšnou cestu této aplikace mezi uživatele.

Myslím si, že pokud OmniFocus něčím odrazuje potencionální uživatele, tak se může jednat o cenu a grafické zpracování. Co se týče Mac aplikace, tak při prvních krůčcích si určitě uživatel několikrát řekne, proč to vypadá, tak jak vypadá. Ale zdání může klamat.

Na rozdíl od iPhone verze, si můžete na Macu téměř vše upravit, ať se jedná o barvu pozadí, písma či ikon na panelu. Tím pádem cokoliv, co vám vadí, lze s velkou pravděpodobností přizpůsobit k obrazu svému. A jsem si jistý, že po několika dnech používání nebudete litovat ani tu zdánlivě vysokou pořizovací cenu. Pokud vám vyhovuje verze pro iPhone, tak budete opravdu překvapeni, co všechno umí Mac verze.

Po nainstalování aplikace máte v levém panelu pouze dvě položky, první je Inbox a druhá Library. Inbox je opět klasická vstupní schránka, do které uživatelé přenášejí své poznámky, nápady, úkoly, apod. Pro uložení položky do Inboxu stačí pouze vyplnění textu a zbytek můžete nechat až na pozdější detailnější zpracování.

Do Inboxu můžete kromě textu přímo v OmniFocusu přidávat i soubory z vašeho Macu, označený text z internetového prohlížeče, apod. Stačí pouze na soubor či text kliknout pravým tlačítkem a vybrat možnost Send to inbox.

Library je knihovna veškerých projektů a složek. Každá položka po finální úpravě putuje z Inboxu právě do Library. Složky včetně projektů se vytvářejí velmi snadno. Uživatel může používat řadu klávesových zkratek, které mu velmi usnadní práci v aplikaci. Např. po stisknutí tlačítka enter vždy vytvoříte novou položku, ať se jedná o projekt či úkoly v rámci projektu. Tabulátorem poté přepínáte mezi políčky pro vyplnění (informace o projektu, contextu, due, apod.). Takže jste schopni vytvořit projekt o deseti úkolech a zabere vám to opravdu pouze pár minut či několik vteřin.

Inbox i Library jsou obsaženy v tzv. Perspectives (najdeme zde Inbox, Projects, Contexts, Due, Flagged, Completed), což je jakási nabídka, ve které se bude uživatel pohybovat nejvíce. Jednotlivé prvky této nabídky najdete na prvních místech horního panelu. Projects je seznam všech projektů zahrnující jednotlivé kroky. Contexts jsou kategorie napomáhající lepší orientaci a třídění položek.

Due znamená čas, ke kterému se dané úkoly vztahují. Flagged je opět klasické ovlajkování sloužící pro zvýraznění. Review si rozebereme níže a posledním prvkem Perspectives je seznam splněných úkolů neboli Completed.

Při pohledu na OmniFocus také může uživatel nabýt dojmu, že je aplikace nepřehledná a nabízí mnoho funkcí, které nevyužije. Nicméně po detailnějším prozkoumání budete přesvědčeni o opaku.

Mne osobně děsila nejvíce právě ta zdánlivá nepřehlednost. Vyzkoušel jsem už několik GTD nástrojů a přechod z jednoho na druhý není rozhodně nic příjemného. Bál jsem se, že poté co převedu všechny projekty, úkoly, a podobně do nového nástroje, tak zjistím, že mi nevyhovuje a budu muset všechny položky zase převádět jinam.

Mé obavy však byly liché. Po vytvoření složek, projektů, single-action listů (seznam úkolů, které nepatří do žádného projektu) se na veškerá data v OmniFocusu můžete dívat dvojím způsobem. Jedná se o tzv. Planning Mode a Context Mode.

Planning Mode je zobrazení položek z hlediska projektů (jako když vyberete u projektů na iPhonu možnost All Actions). V levém sloupci máte zobrazeny všechny složky, projekty, single-action listy a v „hlavním“ okně jednotlivé úkoly.

Context Mode, jak název napovídá, je prohlížení položek z hlediska Contexts (opět jako když vyberete u contexts na iPhonu možnost All Actions). V levém sloupci nyní budete mít seznam všech Contexts a v „hlavním“ okně veškeré úkoly roztříděné dle kategorií.

K lepší orientaci v aplikaci slouží také horní panel. Ten si jako většinu věcí v OmniFocusu můžete upravit dle libosti – přidávat, odstraňovat ikony, apod. Užitečnou funkci nacházející se defaultně na panelu je Review (jinak ji najdeme v perspectives/review) sloužící pro lepší zhodnocování položek. Ty jsou roztříděny do „skupin“: Review Today, Review Tommorow, Review within the next week, Review within the next month.

Jednotlivé položky poté, co je zhodnotíte, označíte Mark Reviewed a automaticky se vám přesunou do Review Within the Next Month. Neboli tato funkce může být použitelná pro ty uživatele, kteří neprovádějí pravidelnou revizi. Když vám OmniFocus zobrazí některé úkoly jako Review Today, tak je projdete a odkliknete jako Mark Reviewed, poté se přesunou do „zhodnotit během příštího měsíce“.

Další panelovou záležitostí, kterou ale můžeme najít v nabídce view, je Focus. Vyberete si nějaký projekt, kliknete na tlačítko Focus a „hlavní“ okno se vám vyfiltruje pouze na tento projekt včetně jednotlivých kroků. Vy se pak můžete plně soustředit na uskutečnění těchto činností.

Zobrazování úkolů v OmniFocusu je také velmi flexibilní. Záleží jen na uživateli, jak si nastaví třídění, seskupování, filtrování dle statusu, dostupnosti, času či projektů. Tím můžete snadno zeštíhlit počet zobrazených položek. Této flexibilitě napomáhá i možnosti přímo v nastavení aplikace, kde si mimo jiné můžeme nastavit již zmiňovaný vzhled (barvy písma, pozadí, styly písma, a podobně).

OmniFocus si sám vytváří zálohy. Pokud nevyužíváte synchronizaci například s iPhonem, nemusíte se bát, že byste přišli o svá data. Interval tvorby zálohy si můžete nastavit na jednou denně, dvakrát denně, při zavírání.

Kromě synchronizace s iOS zařízeními, které jsem probral v první části seriálu, umí OmniFocus pro Mac převádět data i do iCalu. Když jsem tuto funkci spatřil, zajásal jsem. Po vyzkoušení jsem zjistil, že položky s nastaveným datem se nepřidají v iCalu do jednotlivých dnů, ale „pouze“ do iCal to do Items, ale třeba na tom vývojáři zapracují, pokud je to v jejich silách.

Výhody Mac verze jsou obrovské. Uživatel si může celou aplikaci přizpůsobit svým potřebám, přáním a také dle toho, jakou měrou využívá metodu GTD. Ne každý používá tuto metodu na 100 %, ale je dokázáno, že pokud budete využívat jen část, tak i to bude prospěšné a s tím vám může OmniFocus pomoci.

Pro přehlednost slouží různá nastavení či dva zobrazování módy, s nimiž si roztřídíte položky dle projektů, kategorií. Nabízí intuitivní pohyb v aplikaci. Ale toto přesvědčení bude trvat jen do té doby, než zjistíte, jak tento software funguje.

Funkce Review vám pomůže se zhodnocením,  pro vyfiltrování určitých úkolů máte několik možností na výběr. Pomocí volby Focus se můžete zaměřit pouze na určitý projekt, který je pro vás v danou chvíli důležitý.

Co se týče nedostatků a nevýhod, zatím jsem nezaznamenal nic, co by mi u této verze výrazně vadilo či scházelo. Snad jen doladit synchronizaci s iCalem, kdy by se k danému datu přiřadily položky z OmniFocusu. Jako případnou nevýhodu by se dala považovat cena, ale to je na každém z nás a zda se mu investice vyplatí.

Ti z vás, kteří mají verzi pro Mac a neví si s ní ještě tolik rady, doporučuji shlédnout video tutoriály přímo od The Omni Group. Jedná se o výborně zvládnutá rozsáhlá naučná videa, pomocí níž si osvojíte základy i pokročilejší techniky OmniFocusu.

Je tedy OmniFocus pro Mac nejlepší GTD aplikací? Dle mého názoru rozhodně ano, je funkční, přehledný, flexibilní a velmi efektivní. Obsahuje vše, co by měla dokonalá produktivní aplikace mít.

Během tohoto roku bychom se navíc měli dočkat OmniFocusu 2 inspirovaný verzí pro iPad, takže se rozhodně máme na co těšit.

Odkaz na video tutoriály 
Mac App Store link - 62,99 €
1. díl seriálu o OmniFocusu
.