Zavřít reklamu

Trh s mobilními čipy je poměrně veliký. Rozhodně to není jen o těch Applu a Qualcommu. Právě třeba takový Exynos 2200 od Samsungu podporoval Ray Tracing jako první. Nyní nicméně vyšlo najevo, že jej měly mít i čipy A16 Bionic, jenže nakonec z toho sešlo. A víte co? Zas tolik to nevadí. 

Exynos 2200 měl být pro Samsung revoluční, a to i díky použití grafiky od AMD. Jenže Galaxy S22, tedy řada telefonů Samsungu, která tento čip obsahovala jako první, se nepovedla. Tedy respektive se zde nepovedla optimalizace. Samsung jednoduše tlačil příliš na pilu, aby se zapsal do análů se svým prvenstvím nehledě na to, jak to celé dohromady funguje. Byla kolem toho i velká kauza, protože Samsung svým telefonům škrtil výkon. A nebylo to kvůli ničemu jinému, než extrémnímu zahřívání zařízení a nárokům na baterii.

Hry zatím chybí 

A16 Bionic je nejvyspělejší čip společnosti, a i on měl obsahovat Ray Tracing, tedy realistické zobrazení světla ve hrách. Jenže i konstruktéři Applu došli ke stejnému závěru, jako ti u Samsungu, protože prototyp iPhonu s tímto čipem extrémně topil a úplně to nezvládala ani jeho baterie. V tomto ohledu se tedy zdá být krok Applu poměrně rozumný – raději to o rok odložit a nedodat na trh nefunkční řešení, jako konkurence.

Ono to má ještě jednu stránku věci, kterou je prostě to, že i když technologie Ray Tracing třeba zvládnou, je třeba mít nějaký ten obsah. A ten chybí. I po roce najdete na Androidu jen hrstku her, které Ray Tracingu čipů Exynos 2200 využívají. Že je to ale trend budoucnosti je nezpochybnitelné. Třena právě i takový Qualcomm přidal tuto funkcionalitu do svého Snapdragonu 8 Gen 2. Jestli na to ale uživatelé uslyší, je otázkou. Snažit by se tak měli především vývojáři, aby moderním technologiím odladili své tituly. 

Jenže zase berme v potaz, že Ray Tracing budou umět jen ty nejlepší čipy v těch nejdražších telefonech, takže pořád stojíme před dilematem vývojáře, zda se mu vyplatí se tím vůbec zabývat.

.