Zavřít reklamu

Od představení nové řady jablečných telefonů nás stále dělí hned několik měsíců. Ačkoliv si na novinky od Applu budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat, tak i přesto již nyní víme řadu zajímavých věcí, co od nich vlastně můžeme očekávat. Různé spekulace a úniky však nyní nechme stranou. Naopak se pojďme zaměřit na jednu z nejdůležitějších součástí – samotný čipset.

Od jablečné společnosti se totiž očekává, že spolu s novou řadou přijde i zbrusu nový čipset Apple A17 Bionic. Ten ale dle všeho nezamíří do všech nových iPhonů, ba právě naopak. Apple by měl vsadit na stejnou strategii jako u iPhonů 14, podle čehož se čipu Apple A17 Bionic dočkají pouze modely Pro, zatímco iPhone 15 a iPhone 15 Plus si budou muset vystačit s loňským A16 Bionic. Co tedy můžeme od zmiňovaného čipu očekávat, co nabídne a jaké budou jeho přednosti?

Apple A17 Bionic

Pokud již nyní uvažujete o pořízení iPhonu 15 Pro, pak se dle současných spekulací a úniků se máte rozhodně na co těšit. Apple totiž chystá zcela zásadní změnu, na níž se již roky připravuje. Čipset Apple A17 Bionic by měl totiž vsadil na 3nm výrobní proces. Současný čipset A16 Bionic totiž vsází na 4nm výrobní proces od taiwanského lídra TSMC. Výroba bude i nadále v režii TSMC, akorát nyní s novějším výrobním procesem, který je známý pod kódovým označením N3E. Právě tento proces má následně zcela zásadní vliv na finální schopnosti čipu. O tom se ostatně můžete dočíst ve výše přiloženém článku.

Teoreticky by se tak A17 Bionic měl dočkat poměrně zásadního zvýšení výkonu a lepší efektivity. To alespoň vyplývá ze spekulací, které hovoří o použití modernějšího výrobního procesu. Ve finále ale tomu tak možná nebude. Apple by se totiž dle všeho měl spíše zaměřit na celkovou úspornost a efektivitu, což by měl být jeden z největších benefitů nových iPhonů 15 Pro. Ty se díky úspornějšímu čipu totiž dost možná dočkají podstatně lepší výdrže baterie, která je v tomto ohledu zcela klíčová. Pravdou totiž je, že po stránce výkonu je Apple již roky před konkurencí a samotní uživatelé nejsou schopni ani využít plný potenciál svých mobilních zařízení. Právě z tohoto důvodu se má gigant naopak zaměřit na zmiňovanou efektivitu, která mu v praxi přinese podstatně lepší výsledky, než další navyšování výkonu. Na druhou stranu to ale neznamená, že by na tom novinka měla být výkonnostně stejně, nebo dokonce hůře. Zlepšení lze očekávat, ale pravděpodobně nebude tak zásadní.

iPhone 15 Ultra koncept
Koncept iPhonu 15 Ultra

Strmý vzestup grafického výkonu

Jak už jsme zmínili výše, Apple se u nového čipsetu A17 Bionic zaměří primárně na jeho efektivitu. To ale nejde říct úplně obecně. V otázkách grafického výkonu nás totiž dost možná čekají poměrně zajímavé změny, které vychází již ze starších spekulací o předchozím čipu A16 Bionic. Již u něj chtěl Apple vsadit na technologii ray tracing, čímž by výrazně posunul grafický výkon ve světě mobilních čipů. Vzhledem k náročnosti a následnému přehřívání, které vyústilo v chabou výdrž baterie, ale od plánu na poslední chvíli upustil. Letos tomu však může být jinak. Právě přechod na 3nm výrobní proces může být finální odpovědí, která bude stát za příchodem ray tracingu pro iPhony.

Prvenství si však Apple nepřipíše. S podporou ray tracingu jako první přišel čipset Exynos 2200 od Samsungu, který poháněl generaci Galaxy S22. Přestože na papíře na plné čáře zvítězil Samsung, pravdou je, že si tím naopak spíše uškodil. Až přespříliš tlačil na pilu a jeho finální provedení nebylo tak povedené, jak se původně očekávalo. To dává Applu příležitost. Stále má totiž možnost přinést plně funkční a dobře optimalizovaný ray tracing, čímž by si získal obrovskou pozornost. Zároveň by se mohlo jednat o klíčový prvek v posunu gamignu na mobilních zařízeních. V tomto ohledu ale bude záležet na herních vývojářích.

.