Zavřít reklamu

Apple má za sebou událost roku – tedy alespoň pro mnohé fanoušky značky, protože iPhony jsou tím, co Applu vydělává nejvíce peněz a co logicky zákazníci nejvíce od společnosti kupují. Pokud ale již nějaký iPhone vlastníte, a nové modely vás zaujaly, má smysl na ně vlastně přejít a pokud ano, z jakého modelu? 

Hned v úvodu je nutno říci, že univerzální návod neexistuje. Pokud nové iPhony chcete, prostě si je kupte a nic neřešte. Pokud jste ale váhavými střelci zvažujícími různé možnosti, třeba vám tento text pomůže. U něho je ale vhodné připomenout, že se jedná o subjektivní názor, se kterým se nemusíte ztotožnit.

iPhone 15 a iPhone 15 Plus 

Loni jsme se dočkali skutečně málo novinek. Navíc byly možná tak bezvýznamné, že si je mnozí ani nepamatují. Letos je tomu jinak. iPhony 15 a 15 Plus přinášejí pořádnou dávku nových možností, ale táhne se s nimi i jedna piha na kráse. Bohužel tady není o čem, protože pokud chcete až 120Hz adaptivní obnovovací frekvenci displeje, musíte koukat po modelu s přídomkem Pro.

Modernější design, Dynamic Island, USB-C, 48MPx hlavní fotoaparát s možností 2x přiblížení, čip A16 Bionic – to jsou jen ty největší novinky iPhonů 15. Pak je zde ještě kopa dalších menších vylepšení. Všechny tyto změny mohou být poměrně zásadní, i když v případě čipu a designu je to mírně diskutabilní. Máte-li iPhone 14/14 Plus, tak vám iPhony 15/15 Plus přinesou mnohé nové, kdy se opravdu již dlouho nestalo, že by i jen přechod z generace na generaci u základního modelu měl své opodstatnění.

Vzhledem k tomu lze i říci, že kdokoli s iPhonem 13 a starším ty novinky jistě ocení. Nové možnosti se navíc samozřejmě sčítají podle toho, jak starou generaci iPhonu máte. Pokud byste však chtěli přejít z modelů Pro, tak zde pozor – přijdete o adaptivní frekvenci displeje, plnohodnotný teleobjektiv, ocelové šasi (iPhony 15 jsou hliníkové), nebo profesionální funkce (ProRAW a ProRes). Ještě jedno varování se hodí zmínit k USB-C. Pokud totiž máte doma v každé místnosti jeden Lightning kabel, budete je muset obměnit za USB-C. Jestliže ale jedete na bezdrátovém nabíjení, trápit vás to nemusí.

iPhone 15 Pro 

Titan, čip A17 Pro, tlačítko Akce, váha – to jsou hlavní novinky, které přináší iPhony 15 Pro oproti iPhonům 14 Pro. Je to dost? Ocel je dostatečně prémiový materiál a pokud nutně nepotřebujete nový design s titanovým šasi a tím i menší hmotností, rok staré iPhony vypadají pořád dobře. Čip A17 Pro může být sice revoluční, ale váš A16 Bionic zvládne ještě dlouhou dobu vše, co si pro něho připravíte. Neumí sice Ray Tracing, jenže tady budeme muset ještě čekat na podporu her. A tlačítko Akce nahradíte gestem poklepání na záda zařízení. V tomto případě se ta investice nemusí zdát jako výhodná, i když je otázka, za kolik byste dokázali loňskou generaci popřípadě prodat.

Co ale iPhone 13 Pro? Tady už je toho více. Jde především o Dynamic Island a 48MPx fotoaparát, které si můžete přičíst k výše uvedeným novinkám a které přinesla již generace 14 Pro. Samozřejmě si polepšíte i na výkonu, i když ani A15 Bionic v dnešní době jede jako na drátkách. Rozhodujícím faktorem tak může být i kondice baterie, kdy jste ji mohli za ty dva roky patřičně vytlouci a čekala by vás její výměna. U starších generací je doporučené jednoznačné. Těch novinek je totiž už pořádná kopa.

iPhone 15 Pro Max 

Apple letos oba modely řady 15 Pro opět odlišil tak, jako tomu bylo dříve v minulosti. Není to jen o velikosti displeje a baterie, ale přibyl nám 5x teleobjektiv, který nahradil ten 3x, a k tomu vypadlo základní 128GB úložiště, takže iPhone 15 Pro Max koupíte s 256 GB v základu. Na ceně to navíc není zas tak znát.

Právě toto navíc k tomu, co ještě novinky nabízí, může být lákavé i pro majitele iPhonů 14 Pro Max. Jenže delší ohnisko u přiblížení nemusí být výhra, když si vezmete, že mezi 2x a 5x přiblížením je jen přiblížení digitální. Ve finále tak můžete tratit na použitelnosti, protože 5x zoom vás dostane skutečně blízko a ten trojnásobný, a pro většinu scén ideální, zde nemáte. 

Právě tento fakt by měli zvážit i majitelé předchozích Max generací. Pokud jste s tím v pohodě, směle do toho, protože oproti iPhonu 13 Pro Max zde opět máte Dynamic Island a 48MPx hlavní fotoaparát plus další bonusy, se kterými přišly iPhony 14 Pro. Pokud vás zajímá, jak si novinky stojí cenově i se srovnáním cen po uvedení iPhonů 14 Pro, najdete je zde. 

.