Zavřít reklamu

Proč přecházejí uživatelé Androidu na iPhony? Vyjma jisté prestiže a iMessage je to nejčastěji z důvodu délky softwarové podpory a bezpečnosti. Jenže v tomto ohledu se nyní vynořuje spousta kontroverzí, které není úplně radno podceňovat. 

Aktuální kauza vznikla ve spojitosti s Mistrovstvím světa ve fotbale 2022 v Kataru. Odborníci totiž varují, že některé aplikace vytvořené speciálně pro tento šampionát představují riziko bezpečnosti a soukromí. Nebylo by to nic zvláštního, kdyby šlo jen o Android, jenže tady se bavíme i o aplikacích, které najdete v App Store. Tyto tituly shromažďují více informací, než potřebují, a odesílají je na servery. 

Světový šampionát ve fotbale je bezpečnostní noční můra 

Co mohou aplikace za data shromažďovat? Je to nekonečný seznam, který ale mají vývojáři uvádět i v popisu aplikace v App Store, jenže ne všichni tak činí. Jedna aplikace světového šampionátu tak sbírá data o tom, s kým si telefonujete, jiná naopak aktivně brání zařízení, na kterém je nainstalována, aby přešlo do režimu spánku a stále tak odesílala jistá data. Proti instalování aplikací v související se šampionátem brojí německé, francouzské i norské agentury. Jedná se ale většinou o aplikace, k jejichž instalaci jste vybídnuti při fyzickém navštívení šampionátu.

Tyto aplikace jsou označované za „spyware“. Jedná se třeba o aplikaci Hayya nebo Ehteraz. Po jejich instalaci pak poskytují katarským úřadům široký přístup k datům jejich uživatelů, kdy si mohou číst, a dokonce i měnit nebo mazat daný obsah. Katarská vláda se k tomuto samozřejmě nijak nevyjádřila, stejně tak ani Apple ani Google.

Jean-Noël Barrot, tedy francouzský ministr pro digitální technologie k tomu na Twitteru uvedl, že: „Ve Francii musí všechny aplikace zaručovat základní práva jednotlivců a ochranu jejich údajů. Jenže v Kataru tomu tak není.“ A zde právě narážíme na legislativu. Apple dělá to, co na daných trzích musí, a pokud mu někdo něco nařídí, tak ohne hřbet. Viděli jsme to nejen v Rusku ještě před válečným konfliktem, stejně tak v Číně.

Jednoznačně z toho tak může vyplývat, že ano, Apple o naši bezpečnost a soukromí dbá, dokud funguje na běžném trhu. Aby ale mohl fungovat i na tom „omezenějším“, nemá problém s tím podvolit se tamním vládám. Fotbaloví fanoušci, kteří tedy navštíví Katar kvůli mistrovství světa ve fotbale, by si neměli stahovat ani instalovat oficiální aplikace akce do svého iPhonu nebo jiných zařízení. Zejména německé agentury pak zmiňují, že pokud musíte používat oficiální aplikace, neměli byste tak dělat na svém primárním zařízení. 

V kontrastu s počtem mrtvých na přípravách šampionátu, kterých se uvádí na 10 tisíc, je ale nějaké sledování jednotlivců a jejich nepodstatných hovorů možná jen drobností. V celosvětovém měřítku je to ale podstatný problém, a pokud společnosti (Apple a Google) o praktikách daných aplikacích vědí, měly by je ze svých obchodů bez prodlení odstranit. 

.