Zavřít reklamu

V oblasti komunikace je v poslední době poměrně rušno. Google slaví se svou aplikací Zprávy zajímavý milník, Apple se podvolí a dá iMessage RCS a pak je zde Meta, která dává zpátečku a vše vrací 100 let za opice.

Byla to skutečně krásná idea, která měla neuvěřitelný potenciál, jenž se nyní zdá jako naprosto nevyužitý a promrhaný. Meta totiž ukončí možnost chatování mezi uživateli Instagramu a Messengeru už na konci tohoto roku. Výhody to mělo zjevné – stačil vám jeden účet a jedna aplikace Mety a mohli jste komunikovat i s těmi, kteří daný titul nepoužívali. Mělo navíc dojít i na propojení s WhatsAppem.

Bylo tomu v září roku 2020, kdy Meta oznámila sloučení Facebook Messengeru s Instagramem, tedy alespoň v rámci zasílání zpráv mezi uživateli platforem. A právě letos měl do této infrastruktury přibýt i WhatsApp. Smyslem bylo udržet lidi v ekosystému Mety a mimo konkurenční platformy, jako jsou i iMessage Applu ale také Telegram, Viber atd. Podle aktualizované stránky podpory Instagramu ale tato idea končí.

Opravdu za to může Meta?

Vyjádření Mety ještě uveřejněno nebylo, podle 9to5Mac však za všechno může DMA zákon EU. Na něho ostatně naráží i jiná sít Mety a to Threads. Pokud však EU myslí něco pro obyvatele členských státu jako skutečně dobře, tady tomu tak určitě není. Místo abychom měli jeden titul, který skutečně používáme, musíme mít tři, kdy nepůjde z jednoho chatu poslat zprávu do druhého, což je ostatně proti smyslu RCS.

S uživateli v Instagramu tak budeme muset zase komunikovat jen v Instagramu, s těmi ve Facebooku v Messengeru a s těmi ve WhatsAppu v této nejrozšířenější komunikační platformě světa. Výsledkem bude nepřehlednost nejen v aplikacích ale i chatech a to, že Metě jistě vrostou počty stažení daných aplikací.

.