Zavřít reklamu

Macy si přechodem na vlastní čipy z rodiny Apple Silicon výrazně polepšily. Nové modely jsou totiž podstatně výkonnější a úspornější, což z nich dělá perfektní parťáky na práci. Takováto změna pochopitelně otevřela dlouholetou diskuzi na téma gamingu na Macích aneb je příchod Apple Silicon spásou pro hraní videoher na jablečných počítačích? Situace ale zase tak růžová není.

Nyní se však blýsklo na lepší časy. Při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 nám Apple představil nové operační systémy, včetně macOS 13 Ventura. Ačkoliv se nový systém zaměřuje primárně na kontinuitu a má jablíčkářům pomoct s jejich produktivitou, tak i přesto gigant zabrousil i na zmiňované téma gamingu. Konkrétně se pochlubil novou verzí grafického API Metal 3, které má nabídnou větší efektivitu a obecně si tak s hrami poradit podstatně lépe díky řadě nových funkcí. Jak říká jablečná společnost, kombinace Apple silicon a Metal 3 povznáší gaming na úroveň, na které jsme ještě nikdy nebyli.

Spása pro gaming, nebo jen plané sliby?

Z toho, co nám Apple sdělil při samotné konferenci, nám může vyjít jen jedno – gaming na Macích se konečně posouvá na úctyhodnou úroveň a situace se bude už jen a pouze zlepšovat. Tento optimistický pohled je sice na první pohled krásný, ale je k výrokům přistupovat opatrněji. I přesto je však posun ze strany Applu nezpochybnitelný a pravdou tedy zůstává, že si Macy díky novému operačnímu systému macOS 13 Ventura skutečně o něco polepší. Navíc samotné grafické API Metal není samo o sobě špatné a dokáže dosáhnout skvělých výsledků. Jelikož se navíc jedná o technologii přímo od Applu, je také dobře provázaná s jablečným hardwarem a na zmiňovaných Macích s Apple silicon dokáže nabídnout vskutku solidní výsledky.

Jenže je v tom poměrně zásadní háček, kvůli němuž můžeme i tak na gaming prakticky zapomenout. Jádro celého problému spočívá v samotném grafickém API. Jak už jsme zmínili výše, jedná se o technologii přímo od Applu, který navíc jiné alternativy pro své platformy neumožňuje, čímž poměrně zásadně ztěžuje práci vývojářům. Ti totiž pro své herní tituly využívají úplně odlišné technologie a Metal víceméně ignorují, což je hned po samotném operačním systému hlavním důvodem, proč na Macích nemáme k dispozici plnohodnotné hry. Ve finále je to navíc logické. Jablíčkářů je podstatně méně a navíc všem je jasné, že o gaming zrovna dvakrát velký zájem nemají. Z tohoto hlediska by bylo zbytečné plýtvat penězi a časem pro přípravu hry běžící na Metalu, a proto je jednodušší nad jablečnými platformami raději mávnout rukou.

mpv-shot0832

Alternativa pro Metal

Celý tento problém má teoreticky poměrně jednoduché řešení. Ve finále by totiž stačilo, kdyby Apple na své platformy přinesl podporu pro i jinou technologii, přičemž poměrně solidním kandidátem by mohlo být multiplatformní rozhraní Vulcan. Ten ale není od Applu a gigant tak nad ním nemá kontrolu, a proto si razí cestu svým vlastním řešením. Kvůli tomu se dostáváme do nekončící smyčky – Apple nerespektuje alternativní přístup, zatímco vývojáři her nerespektují Metal. Zdali se tyto problémy někdy přetrhnou je prozatím nejasné. Dosavadní vývoj tomu bohužel moc nenasvědčuje a je tedy otázkou, jestli se vůbec někdy dočkáme vytoužené změny.

.