iWant

Jen 6 % lidí používá chytré reproduktory k jejich původnímu účelu

iWant

Máte doma chytrý reproduktor – ať už je to HomePod od Applu, Google Home nebo Amazon Echo? Pokud ano, k jakým účelům ho nejčastěji využíváte? Pokud za pomoci svého chytrého reproduktoru ovládáte prvky své chytré domácnosti a používáte ho k automatizaci, vězte, že patříte k menšině.

K ovládání prvků chytré domácnosti, jako jsou například žárovky, chytré vypínače nebo třeba termostaty, používá své chytré reproduktory pouhých šest procent jejich majitelů. Odhalil to nejnovější průzkum, který nedávno zveřejnila agentura IHS Markit. Uživatelé z řad majitelů chytrých reproduktorů v dotazníku uvedli, že svá zařízení nejčastěji používají, když si potřebují zjistit aktuální stav či předpověď počasí nebo zkontrolovat novinky a zprávy, případně získat odpověď na jednoduchý dotaz. Třetím nejčastěji udávaným důvodem bylo přehrávání a ovládání hudby, a to i u jablečného HomePodu.

Ke třem výše uvedeným účelům používá své chytré reproduktory zhruba 65 % dotázaných uživatelů. Témě na konci grafu se nachází provádění objednávek za pomoci chytrého reproduktoru nebo ovládání ostatních chytrých zařízení. „Ovládání zařízení chytré domácnosti hlasem v současné době představuje jen malý zlomek celkových interakcí s chytrými reproduktory,“ uvedl Blake Kozak, analytik společnosti IHS Markit, a dodává, že tato skutečnost by se postupem času mohla změnit spolu s tím, jak poroste počet zařízení, reagujících na hlasové povely, a jak se bude rozšiřovat automatizace domácnosti.

 

 

Rozšíření chytrých domácností by mohlo napomoci také četnější využívání produktů, sloužících k pojistným účelům, jako jsou zařízení, monitorující únik vody nebo uzávěry ventilů. Kozak předpovídá, že koncem letošního roku by zhruba milion pojistných smluv v Severní Americe mohlo obsahovat podporu chytrých zařízení s tím, že okolo 450 tisíc chytrých reproduktorů by mohlo disponovat přímým napojením na pojišťovací společnosti.

Tvůrci dotazníku oslovili majitele nejpopulárnějších produktů a hlasových asistentek, jako je HomePod a Siri, Google Home s Google Assistant a Amazon Echo s Alexou, průzkum ale nevynechal ani Bixby od Samsungu a Cortanu od Microsoftu. Nejpopulárnější asistentkou je Alexa od Amazonu – počet jejích majitelů činí 40 % ze všech dotázaných. Druhé místo obsadil Google Assistant, jablečná Siri se umístila jako třetí. Společnost IHS Markit provedla průzkum v průběhu března až dubna letošního roku a zúčastnilo se ho celkem 937 majitelů chytrých reproduktorů ze Spojených států, Velké Británie, Japonska, Německa a Brazílie.

Zdroj: iDropNews