Zavřít reklamu

V posledních několika letech se stále více lidem dostávají do povědomí produkty chytré domácnosti, mezi které patří žárovky, čističky vzduchu, ale třeba i robotické vysavače. Jako domácí centrum můžeme použít hned několik zařízení, velice populární jsou chytré reproduktory. V dnešním článku si rozebereme jednak jejich využitelnost jako takových, jednak i samotné chytré domácnosti.

Hned na začátek do článku vnesu trochu teorie. Pokud vám někdo oznámí, že je zrakově znevýhodněný, neznamená to, že se alespoň trochu neorientuje zrakem. Rozhodně není předmětem tohoto článku zabíhat do detailů, jak přesně se nevidomost dělí nebo s jakými druhý znevýhodnění se můžete setkat. Opravdu velmi zjednodušeně by se však dalo říci, že jsou mezi námi jedinci, kteří se zvládnou alespoň trochu orientovat zrakem, potom lidé, kteří vidí pouze obrysy, dále osoby se světlocitem a jedinci, kteří nevidí vůbec nic. Ještě jednou bych chtěl upozornit, že se nejedná o přesné rozdělení, druhů zrakového znevýhodnění je nespočet.

Chytrý reproduktor, a je jedno, jestli se bavíme o HomePodu, Google Home nebo Amazon Echo, má dle mého názoru význam zejména na rychlé zjišťování informací, předčítání zpráv, e-mailů či událostí v kalendáři nebo přehrávání hudby. Pokud k tomu však přidáte chytrá světla, řekl bych, že se využití posouvá na novou úroveň, zejména pak pro uživatele, kteří nedokáží očima zaznamenat ani světlo. Samozřejmě, že existují přístroje či mobilní aplikace, které vám světlo za pomoci fotoaparátu detekují, a vy si pak můžete zkontrolovat, zda-li máte ve všech místnostech zhasnuto. Daleko rychlejší a efektivnější je však zeptat se na stav světel reproduktoru, případně je hlasem vypnout.

Mnoho z vás si asi říká, že tyto reproduktory nejsou úplně ideální řešení z hlediska soukromí, jelikož mají konstantně zapnuté mikrofony a neustále nahrávají prostředí. Co si ale budeme nalhávat, takto vás odposlouchává telefon, tablet, počítač, hodinky, a vpodstatě všechna zařízení, která vlastníte. Pokud vám odposlouchávání vyloženě vadí, můžete jej deaktivovat, čímž však přijdete o pohodlnost. Ve chvíli, kdy mi někdo namítne, že mikrofony u zařízení jako je telefon, tablet, hodinky či počítač jsou daleko více zakryté, na jednu stranu nemohu říci půl slova. Podstatným faktem ale je, že například telefon nosíte neustále u sebe. A ruku na srdce, kolikrát necháte váš smartphone ležet na stole při rozhovoru nebo příjemné večeři. Neříkám, že je sledování z hlediska soukromí ta správná cesta, bohužel s tím však v téhle době nemůžeme tolik udělat. Jediná možnost je přestat používat moderní technologie, to je ale pro drtivou většinu z nás nemožné.

HomePod Mini a HomePod fb
Zdroj: macrumors.com

Dobře vybavená chytrá domácnost s reproduktorem v čele může podle mě opravdu výrazně pomoci lidem bez jakýchkoli zbytků zraku. Pro ostatní, a to jak nevidomé, tak i vidící, se jedná o zajímavou vychytávku, která může usnadnit život, pokud se vše naučíte efektivně používat. Já sám jsem vlastníkem chytrého reproduktoru, a v rodině používáme robotický vysavač. Díky tomu nám vysavač po opuštění domova může bez problému alespoň povrchově uklidit. Opravdu záleží na preferencích každého jednoho uživatele, nedá se jednoznačně říci, pro koho se chytrá domácnost hodí a pro koho nikoli.

.