Zavřít reklamu

Šéfdesignér Jony Ive opouští Apple a zakládá vlastní společnost. Ive v Applu působil téměř tři desítky let, a kromě návrhů produktů (ale třeba také interiérů Apple Storů) byl často obsazován do videí, představujících nové produkty od Applu. Styl těchto spotů, v nichž je Ive oblečený v jednoduchém triku, hledí většinou mimo záběr kamery a zasvěceně hovoří o nejnovějších Apple produktech, se stal jedním z poznávacích znaků marketingu společnosti (a také terčem řady vtípků). V dnešním článku vám přinášíme přehled těch nejzásadnějších videí, v nichž Ive účinkoval.

1999, rok Jony Iveho s vlasy

Videa, v nichž Ive účinkoval, spojuje hned několik věcí – jednoduchý styl, legendární Iveho triko, příjemný hlas s nezaměnitelným britským akcentem a … Iveho oholená hlava. Byly ale doby, kdy se Ive mohl pochlubit bujnou kšticí. Důkazem je video z roku 1999, v němž nás šéfdesignér Applu přesvědčuje o tom, že počítače mohou být sexy.

2009 a hliníkový iMac

Přestože výše uvedené video pochází z roku 1999 a řada z nás by mohla propadnout dojmu, že Jony Ive v propagačních spotech vystupuje od dob návratu Steva Jobse do Applu, jeho kariéra videovenagelisty je ve skutečnosti stará pouze zhruba jednu dekádu. Nutno podotknout, že si Apple pro tuto roli zvolil toho správného člověka.

2010 a zcela jiný iPhone 4

iPhone 4, vydaný v roce 2010, byl v mnoha směrech jiný. Kromě jiného se mohl pochlubit úplně novým designem, do kterého se řada uživatelů doslova zamilovala. Apple si byl revolučnosti „čtyřky“ dobře vědom, a rozhodl se svůj nový smartphone propagovat i ve videu s Ivem. Ten v něm účinkoval spolu s vedoucím softwaru Scottem Forstallem. Zaujatě popisoval skleněné krytí zad smartphonu a nezapomněl zdůraznit, že veškeré popsané detaily začnou dávat smysl teprve tehdy, když „čtyřku“ vezmeme do ruky.

2010 a první iPad

V roce 2010 spatřilo světlo světa video, v němž Ive popisuje, jak snadno se věci, jejichž způsob fungování neumíme zcela pochopit, stávají svým způsobem magickými. „A přesně takový je i iPad,“ uveedl, a dodal, že přestože se jedná u Applu o zcela novou produktovou kategorii, „miliony a miliony lidí budou vědět, jak ho používat.“

2012 a Retina MacBook Pro

V roce 2012 představila společnost Apple svůj MacBook Pro se skvělým Retina displejem. „Je to bezpochyby ten nejlepší počítač, který jsme kdy postavili,“ uvedl Ive ve videu – a bylo velice snadné mu uvěřit. Samotný Ive se v tomto klipu označil za „posedlého“.

2012 a iPhone 5

Video, propagující iPhone 5, se v mnoha směrech od propagačního spotu na iPhone 4 neliší. Bylo to ale poprvé, kdy byl Iveho projev podkreslen atmosférickým, instrumentálním hudebním podkladem, ještě více zdůrazňujícím Iveho slova. Propagační spot na iPhone 5 definitivně pasoval Iveho do role technologického filosofa.

2013 a příchod iOS 7

Propagační spot na operační systém iOS  7 byl jedním z mála vzácných případů, kdy Ive namísto hardwaru hovořil zasvěceně o softwaru. iOS 7 přinesl řadu velmi zásadních změn, a kdo jiný je měl světu náležitě představit, než právě Jony Ive.

2014 a Apple Watch Sport

Jen málokdo umí několik minut v kuse zaujatě a zajímavě hovořit o hliníku. Jony Ive to ve videu, propagujícím Apple Watch Sport v hliníkovém provedení, dokázal naprosto s přehledem.

2014 a Apple Watch z nerezové oceli

Se stejným zaujetím, s jakým promlouval ke světu o hliníku, umí Jony Ive vyprávět také o nerezové oceli. Výrazy jako „známá pro svou sílu a odolnost proti rzi“ zní z jeho úst téměř meditativně.

2014 a zlaté Apple Watch Edition

Jony Ive ale umí zajímavě mluvit také o zlatě – bez ohledu na to, že je to v souvislosti s tím, že se osmnáctikarátové Apple Watch Edition přestaly prodávat kvůli své vysoké ceně. Ani zde ale nezapomněl patřičně zdůraznit promyšlené detaily hodinek. Až vás skoro zamrzí, že už si je nemůžete pořídit…

2015 a dvanáctipalcový MacBook

V roce 2015 vydal Apple novou řadu svých MacBooků. Vzpomínáte? Jejich představení se pochopitelně nemohlo obejít bez Iveho. Propagační video je působivou kombinací Iveho hlasu, propracovaných záběrů a atmosférického hudebního podkladu, a nedá vám nejmenší šanci pochybovat o dokonalosti nových strojů od Applu.

2016 a iPad Pro

V propagačním videu k iPadu Pro Ive popisuje nejen jeho přínos pro design, ale zmíní i tajnůstkářství, tolik charakteristické pro společnost Apple. Prohlásil, že ty nejlepší nápady často pocházejí od toho nejtiššího hlasu – může se až zdát, že reflektuje vlastní kariéru v Applu.

2017 a jubilejní iPhone X

iPhone X vnesl do produktové linie smartphonů od Applu řadu výrazných a zásadních změn, a je proto logické, že se jeho prezentace nemohla obejít bez Iveho účasti. Ve videu zvládne Ive popsat snad každou z funkcí „desítky“, počínaje voděodolností a konče Face ID. Nechybí patřičně dramatická hudba a sofistikované záběry.

2018 a Apple Watch Series 4

Video, propagující Apple Watch Series 4, můžeme zpětně vnímat jako Iveho labutí píseň. Jedná se o předposlední propagační spot, v němž Ive vystupuje, a zároveň také poslední video s Ivem, které bylo odvysílané v rámci Apple Keynote. Zaposlouchejte se s námi do působivého popisu digitální korunky a dalších detailů čtvrté generace chytrých hodinek od Applu.

2019 a kontroverzní Mac Pro

Když Apple letos představil svůj Mac Pro, zveřejnil online také příslušné propagační video. Objeví se v něm Iveho jméno, kromě jeho hlasu zde ale můžeme slyšet také Dana Ricca, senior viceprezidenta Applu pro hardwarové inženýrství. „Rozlučkové“ video vám možná nevyrazí dech, ale obsahuje vše, co na Iveho videích milujeme: britský přízvuk, detailní záběry, a pochopitelně hliník.


Zdroj: The Verge

.