Zavřít reklamu

V nedávném rozhovoru pro Vanity Fair hlavní designér Applu Jony Ive vysvětluje, co je pro něj při navrhování vzhledu jablečných produktů klíčové a proč tak fanaticky lpí na detailech.

“Pokud jde o pozornost věnovanou věcem, které na zařízeních nejsou vidět na první pohled, tak to jsme oba dva opravdu fanatičtí. Je to jako se zadní stranou šuplíku. Přestože to není vidět, chcete to udělat perfektně, protože skrze produkty komunikujete se světem a dáváte tak vědět o hodnotách, na kterých vám záleží.” říká Ive a vysvětluje tak to, co jej spojuje s designérem Marcem Newsonem, který se účastnil jak zmíněného interview, tak společně s Ivem spolupracuje na některých projektech.

První akce, na které spolu tito dva návrháři pracovali, je charitativní dražba v aukční síni Sothéby’s na podporu Bonovy Product (RED) kampaně proti viru HIV, která se bude konat letos v listopadu. Dražit se bude přes čtyřicet předmětů, které budou zahrnovat takové skvosty, jako jsou sluchátka EarPods z osmnáctikarátového zlata, kovový stůl či speciální fotoaparát Leica, přičemž za designem posledních tří předmětů stojí Ive s Newsonem.

Díky své minimalistické estetice charakteristické i pro další Iveho návrhy sklidil hned po svém zveřejnění u kritiků chválu především fotoaparát Leica, o kterém sám Ive předpokládá, že by mohl být vydražen až za šest milionů dolarů. To se může zdát jako astronomická částka, jen do  chvíle, než zjistíme, že Ive na návrhu designu fotoaparátu pracoval přes devět měsíců a s konečnou podobou byl spokojen až po 947 prototypech a 561 testovaných modelech. Kromě toho se této práce zúčastnilo také dalších 55 inženýrů, kteří na návrhu strávili celkem 2149 hodin.

Stůl navržený Jonathanem Ivem

Tajemství Iveho práce, ze které vycházejí takto propracované produkty, spočívá v tom, že jak v rozhovoru prozradil sám Ive, nepřemýšlí ani tak o produktu a jeho výsledném vzhledu, ale důležitější pro něj je spíš materiál, se kterým pracuje a jeho vlastnosti.

Jenom málo kdy mluvíme o konkrétních tvarech, ale spíš řešíme určité procesy a materiály a to, jak fungují,” vysvětluje Ive podstatu spolupráce s Newsonem.

Vzhledem k jeho zálibě v práci s konkrétními materiály je Jony Ive rozčarován z ostatních návrhářů ve svém oboru, kteří své výrobky navrhují v modelovacích softwarech na místo toho, aby pracovali se skutečnými fyzickými objekty. Ive je proto nespokojen s mladými návrháři, kteří nikdy nevyrobili nic hmatatelného a nemají tak možnost poznat vlastnosti různých materiálů.

O tom, že jde Ive  správnou cestou, nevypovídají pouze jeho skvělé produkty Applu, ale také řada ocenění, která za svou práci získal. Například v roce 2011 byl britskou královnou pasován na rytíře za přínos soudobému designu. O rok později byl společně se svým šestnáctičlenným týmem prohlášen za nejlepší designové studio v posledních padesáti letech a letos obdržel ocenění Blue Peter udělované Children BBC, kterým už dříve byly oceněny takové osobnosti jako David Beckham, J. K. Rowling, Tom Dale, Damian Hirst nebo britská královna.

Zdroj: VanityFair.com
.