Zavřít reklamu

Na konci června se objevila zpráva o tom, že dlouholetý šéfdesignér Jony Ive opouští Apple a rozjíždí své vlastní designové studio, které bude s Applem silně propojené. Iveho odchod z Applu nebyl procesem, který by se dokončil přes noc. Nyní to však jeho oficiální pracovní vazby na Apple jsou skutečně pryč.

Apple totiž aktualizoval seznam lidí ve svém vrcholném managementu a Jony Ive byl ze seznamu odstraněn. Zajímavé je to, že jeho místo nezaujal žádný další člověk se zaměřením čistě na design. Jako pomyslní nástupci Ivea byli zvoleni Evans Hankey a Alan Dye, přičemž ani jeden z nich nemá v seznamu vysokých manažerů svůj profil.

Ive v Applu zastával pozici Chief Design Officer od roku 2015, čímž byl prakticky odstaven z vyloženě tvůrčí pozice, na které působil předtím. Tento nový post byl spíše manažerský. Na původní pozici, která se více zaměřovala na každodenní zapojení do procesu návrhu designů Apple produktů, se měl původně vrátit v roce 2017, ale jak se ukázalo o několik měsíců později, k ničemu pozitivnímu to příliš nevedlo.

Z neoficiálních zdrojů se začaly objevovat zprávy o tom, že zapojení Iveho do procesu v Applu postupně upadalo a že od realizace Apple Parku už se produktovému designu příliš nevěnoval. Možná postupně došlo k názorovému nebo profesnímu rozdělení a Ive se rozhodl, že půjde vlastní cestou.

S druhým společníkem si Ive založil designérsko-konzultační společnost LoveFrom, jež sídlí v Londýně a jejíž první partner by měl být právě Apple. Zatím stále není jasné, co si můžeme pod tímto typem spolupráce představovat. Nejspíš je nereálné, že by se externí firma podílela na návrhu designů vlajkových produktů Applu jako jsou iPhony, iPady a Macy. Pravděpodobně však můžeme očekávat zapojení do návrhu designu různého typu příslušenství, jako jsou náramky pro Apple Watch či nové kryty/obaly pro iPhony, iPady nebo Macy.

Tak jako tak, éra Jonyho Ivea v Applu je oficiálně u konce. Jestli je to dobře nebo špatně se uvidí časem, pokud je však nový 16″ MacBook Pro nějakou indícií, funkce by mohly znovu začít převažovat nad přílišným lpěním nad formou.

LFW SS2013: Burberry Prorsum Front Row

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.