Zavřít reklamu

Kolik stojí vyrobit iPhone, a kolik na každém kusu Apple vydělá? Přesná data nedohledáme, protože i když spočítáme cenu jednotlivých komponent, neznáme prostředky Applu vynaložené na vývoj, software, a zaměstnaneckou práci. I tak ale tato prostá matematika ukáže poměrně zajímavé výsledky. 

Letošní řada iPhonů 14 má vyjít Apple poměrně draho. Společnost zde má zejména u modelů Pro razantně přepracovat přední fotoaparát, čímž vzrostou jeho náklady a zmenší se marže z každého prodaného kusu. To tedy pokud zachová stávající cenu a nebude zdražovat, což není zcela vyloučeno. Kolik ale historicky stály jednotlivé generace iPhonů, co se součtu ceny jejich modelů týče, a za kolik je Apple prodával? Web BankMyCell zpracoval poměrně komplexní přehled.

Cena roste s technologickým pokrokem 

Odhadované náklady na komponenty pro iPhone se pohybovaly v závislosti od 156,2 dolarů (iPhone SE 1. generace) do 570 dolarů (u iPhonu 13 Pro) v závislosti na modelu a jeho generaci. Maloobchodní ceny základních iPhonů se v letech 2007 až 2021 pohybovaly od 399 do 1099 dolarů. Rozdíl mezi náklady na materiál a maloobchodní cenou se pohyboval od 27,6 % do 44,63 %. Předpokládaná marže se pohybovala od 124,06 % do 260,17 %.

Jedním z nejméně výdělečných iPhonů byl model 11 Pro Max v 64GB paměťové verzi. Jen materiál na něho stál totiž 450,50 dolarů, kdežto Apple jej prodával za 1099 dolarů. Nijak výdělečná nebyla ani první generace, na které měl Apple marži „jen“ 129,18 %. Velice výdělečná ale byla hned druhá generace iPhonu, tedy iPhone 3G. Ten totiž Apple vycházel na 166,31 dolarů, ale prodával jej za 599 dolarů. První generace stála Apple na nákladech na materiál 217,73 dolarů, ale Apple finální produkt prodával za 499 dolarů.

Jak rostly náklady, rostly i ceny, za které Apple své iPhony prodával. Takový iPhone X vyšel na komponentech na 370,25 dolarů, prodával jej ale za 999 dolarů. A je to poměrně logické. Zvětšily se nejen displeje, které jsou tím pádem dražší, lepší jsou ale i fotoaparáty a senzory, které tím produkt také prodražují. Pokud tedy Apple připravovanou generaci zdraží, nebude se čemu divit. Ne tedy, že by to společnost potřebovala, ale jistě bude vycházet z dobíhající čipové krize, stejně jako z omezení dodavatelského řetězce v důsledku covidových uzavírek. Ostatně zdražuje se všechno a všude, takže počítejme raději s tím, že si za letošní generaci nějakou tu korunu připlatíme, než abychom byli v září nemile překvapeni z toho, jak si Apple chce na svých zákaznících jen namastit kapsu. 

.