Zavřít reklamu

V rámci organizačních změn ve strukturách Applu se do nejužšího vedení společnosti dostal Johny Srouji. Ten se nově stal šéfem hardwarových technologií a podíváme-li se na jeho životopis, zjistíme, že měl Tim Cook k jeho povýšení pádný důvod. Srouji stál u dvou z nejdůležitějších produktových inovací Applu za poslední léta. Podílel se na vzniku vlastních procesorů ze série A a přispěl také při vývoji senzoru otisku prstů Touch ID.

Srouji, arabský Izraelec z města Haifa, získal bakalářský i magisterský titul na Katedře počítačových věd univerzity Technion – Izraelský technologický institut. Než přišel do Applu, pracoval Johny Srouji v Intelu i v IBM. Pro věhlasného výrobce procesorů pracoval jako manažer v izraelském designovém centru. V IBM pak vedl vývoj procesorové jednotky Power 7.

Když Srouji začínal v Cupertinu, byl ředitelem v sekci, zabývající se mobilními čipy a „velkoformátovou integrací“ (VLSI = very-large-scale-integration). V této pozici se podílel na vývoji vlastního procesoru A4, který pro budoucí iPhony a iPady znamenal nesmírně důležitý posun. Čip se poprvé objevil v roce 2010 v iPadu a od té doby se dočkal mnoha vylepšení. Procesor se postupně stával čím dál výkonnějším a zatím největším úspěchem tohoto speciálního oddělení Applu je procesor A9X, který dosahuje „desktopového výkonu“. Čip A9X Apple používá v iPadu Pro.

Srouji se podílel také na vývoji senzoru Touch ID, který umožnil odemykat telefon pomocí otisku prstu. Technologie se poprvé objevila v iPhonu 5s v roce 2013. Ani zde navíc Sroujiho odbornost a zásluhy nekončí. Podle informací, které o svém novém řediteli zveřejnil Apple, se Srouji ve firmě podílí také na vývoji vlastních řešení v oblasti baterií, pamětí a displejů.

Povýšení na ředitele hardwarových technologií dostává Sroujiho v podstatě na stejnou úroveň s Danem Ricciem, který ve společnosti zastává pozici ředitele hardwarového inženýrství. Riccio je v Applu již od roku 1998 a v současné době vede týmy inženýrů pracujících na Macu, iPhonu, iPadu a iPodu.

V uplynulých letech vedl týmy pracující na polovodičových součástkách jiný hardwarový inženýr Bob Mansfield. Ten ale v roce 2013 ustoupil tak trochu do ústraní, když odešel do týmu „speciálních projektů“. Na váženosti ale Mansfieldovi určitě neubylo. I nadále se tento muž zpovídá pouze Timu Cookovi.

Sroujiho povýšení do takto viditelné pozice dokazuje, jak důležitý je pro Apple vývoj vlastních hardwarových řešení a komponentů. Apple má díky tomu mnohem větší prostor pro inovace šité na míru svým produktům a má větší šanci utéct svým konkurentům. Kromě čipů ze série A vyvíjí Apple také vlastní úsporné pohybové koprocesory série M a speciální čipy S vytvořené přímo na míru Apple Watch.

V poslední době se navíc objevily zvěsti o tom, že by Apple mohl v budoucnu nabídnout i vlastní grafické čipy, které by byly součástí „áčkových“ čipů. Nyní v Cupertinu používají mírně upravenou technologii PowerVR od firmy Imagination Technologies. Kdyby se ale Applu podařilo dodat svým čipům i vlastní GPU, mohl by výkon svých zařízení dotáhnout ještě výše. Teoreticky by se pak Apple mohl obejít i bez procesorů od Intelu a budoucí Macy by mohly být poháněny vlastními čipy s architekturou ARM, jež by nabídly dostatečný výkon, kompaktní rozměry i nízkou spotřebu energie.

Zdroj: Apple Insider
.