Zavřít reklamu

Společnosti Apple byla tento týden ve Francii udělena pokuta ve výši 25 milionů eur. Důvodem je záměrné zpomalování operačního systému iOS na starších modelech iPhonů – respektive fakt, že firma o tomto zpomalení nedostatečně informovala uživatele.

Pokutě předcházelo vyšetřování ze strany generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž, které se k pokutě rozhodlo přikročit po dohodě s pařížským státním zástupcem. Vyšetřování bylo zahájeno v lednu roku 2018, kdy se úřad státního zástupce začal zabývat stížnostmi na zpomalování starších modelů iPhonů po přechodu na operační systém iOS 10.2.1 a 11.2. Zmíněné vyšetřování nakonec prokázalo, že společnost Apple v případě předmětných aktualizací skutečně neinformoval uživatele o možném zpomalení starších zařízení.

iPhone 6s apps

Apple zpomalování starších iPhonů oficiálně potvrdil koncem roku 2017. Ve svém prohlášení uvedla, že zpomalení se týkalo iPhonu 6, iPhonu 6s a iPhonu SE. Zmíněné verze operačních systémů uměly rozpoznat stav baterie a přizpůsobit mu výkon procesoru, aby nedošlo k jejímu nadměrnému zatěžování. Firma zároveň potvrdila, že stejnou funkcí budou disponovat i její příští verze operačních systémů. Uživatelé ale v mnoha případech nemohli provést návrat ke starší verzi iOS – byli tedy nuceni se buďto potýkat se zpomaleným smartphonem, nebo přistoupit na výměnu baterie či rovnou koupi nového iPhonu. Nedostatečná informovanost vedla k tomu, že řada uživatelů přešla na novější model v domnění, že jejich stávající iPhone již dosluhuje.

Apple se udělené pokutě nebrání a zaplatí ji v plné výši. Firma se rovněž zavázala ke zveřejnění související tiskové zprávy, kterou po dobu jednoho měsíce umístí na svém webu.

iphone 6s a 6s plus všechny barvy

Zdroj: iMore

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    ten by měl dostat flastr i za jiné věci, například úmyslně zamezovat uživatelům nainstalovat si na svůj iphone IOS jaký já uznám za dobrý, vhodný a jsem s ním spokojený a ne zamezit úmyslně kroku zpět. Taky úmyslně okleštil iTunes o možnost stahovat aplikace a další věci.

celý text

Čtěte více.