Zavřít reklamu

Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže si opět posvítil na Apple. Agentura Reuters uvádí, že cupertinská společnost v pondělí obdrží pokutu za protisoutěžní praktiky. K dispozici jsou informace dvou na sobě nezávislých zdrojů. Více podrobností, včetně výše pokuty se máme dozvědět právě v pondělí.

Dnešní zpráva vysvětluje, že se pokuta týká protisoutěžních praktik v distribuční a prodejní síti. Pravděpodobně se problém bude týkat obchodu AppStore. Přímo Apple se prozatím k situaci nevyjádřil. Může jít však například o to, že Apple v AppStore upřednosťnoval vlastní služby před konkurencí. Za podobné praktiky byla v minulém roce pokutována i společnost Google.

V červnu 2019 vydal francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže (FCA) zprávu, v níž tvrdí, že některé aspekty v prodejní a distribuční síti Applu porušují hospodářskou soutěž. Apple obvinění odmítl 15. října, kdy se konalo slyšení před FCA. Podle francouzských zdrojů rozhodnutí padlo v těchto dnech a dozvíme se ho v pondělí.

Jedná se již o druhou pokutu od francouzských úřadů v roce 2020. Minulý měsíc musel Apple zaplatit 27 milionů dolarů (v přepočtu cca 631 milionů korun) za cílené zpomalování iPhonů se starší baterií. Kromě toho společnost před pár dny souhlasila v USA s odškodným až 500 milionů dolarů, opět za snížení výkonu iPhonů. Z tohoto pohledu se tak nejedná o zrovna veselý start roku 2020.

.