Zavřít reklamu

Jedna lidská lebka, pár citronů, nějaké ty bylinky na dochucení. Popisem takového receptu začíná hra Death and Taxes od studia Placeholder Gameworks. Po splnění instrukcí vás však nenadchne chutným jídlem, ale zrozením samotného smrťáka. Do jeho role vás pak hra pasuje a vy se vydáte na nezáviděníhodnou cestu plnou rozhodování o tom, kdo zemře, a kdo si zaslouží na Zemi ještě nějaký ten čas strávit.

Nejprve musíme ale podotknout, že ve světě Death and Taxes neexistuje žádný jeden Smrťák s velkým „S“. Netupíte si tak svou kosu o duše zemřelých celé dny, ale fungujete pouze jako jediné kolečko v byrokratickém soukolí pod vedením personalizovaného osudu. Každý den se tak vydáte do kanceláře, kde naleznete úkol dne. Ten vám nakáže, kolik nešťastníků z dostupného výběru lidí má toho dne zemřít. Instrukce se pak neomezují pouze na množství, ale i na rozdílné charakteristiky, které můžete z popisů lidí dobře odvodit.

Hratelnost pak funguje hlavně na principu osobní zodpovědnosti, kdy se můžete kromě slepého následování pracovních příkazů rozhodovat podle vlastního svědomí. Na vašem smrťáckém smartphonu totiž můžete neustále sledovat zprávy z pozemského světa a můžete tak uznat za vhodné, že ztráta některých lidí by pro svět měla dalekosáhlé následky. Hra nakonec končí pohledem na svět, jehož směřování jste přímo zapříčinili svými volbami vy. K němu se dostanete za pár hodin, vývojáři tak avizují, že každý průchod hrou je unikátní a měl by vás přinutit k dalším rozehráním.

 Hru Death and Taxes můžete stahovat zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více