Zavřít reklamu

Letos navštívil Prahu, významná osobnost v oblasti reklamy a marketingu. S Kenem Segallem jsme pro vás při jeho pobytu natočili rozhovor. Nyní Segall na svém blogu publikoval názor, kam Apple směřuje své produkty určené profesionálům. Během posledních let se mnoho profesionálů začalo cítit jako milenka, kterou její drahá polovička pustila k vodě. Ačkoli to nebyla jejich vina, jakoby celý vztah postupně upadl.

Mac Pro

Nejvýkonnější počítač společnosti Apple jakoby byl zcela zanedbáván. Nezměnilo se po dlouhá léta prakticky nic. Je až úsměvné, že tato profesionální stanice, jako jediná z celého portfolia Maců, zůstala bez Thunderboltu. Dokonce i nejlevnější Mac mini jej dostal již před dvěma lety.

17palcový MacBook Pro

Notebook s velkým displejem se těšil velké oblibě u designérů a střihačů videa. Pro některé byl přesně tento MacBook nezbytností, aby mohli svou práci vykonávat v terénu. Pak jen čáry máry fuk – a zmizel.

Final Cut Pro

Když vyšel dlouho očekávaný update high-end balíku pro úpravu videa, bylo mnoho uživatelů zděšeno. Software postrádal některé kritické funkce jako úprava více kamer, podpora EDL, zpětná kompatibilita a další. Komunita profesionálů nezůstala mlčet a po dlouhou dobu byly slyšet hlasité nářky.

Aperture

Poslední verze byla uvolněna v únoru 2010. Ano, po tři a půl roku bez zásadní aktualizace. O to víc může být tato stagnace zarážející, když přímý konkurent Adobe Lightroom je průběžně a znatelně aktualizován.

Kam tedy Apple kráčí?

Může se to opravdu dít? Může Apple vážně zamýšlet zanechání trhu s „Pro” produkty? Jednu dobu se tohle skutečně téměř stalo. Dokonce sám Steve Jobs byl této možnosti nakloněn. iMac se tehdy stal světovým trhákem, proto by se odklon od drahých výkonných pracovních stanic zdál jako logický krok. Vždyť jsou určeny jen pro úzký okruh uživatelů a jejich vývoj není zrovna levnou záležitostí.

Profesionální produkty znamenaly i nadále pro Apple mnoho, i když jejich prodeje nebyly ve vysokých číslech. Jenže zároveň jsou vlajkovými loděmi ovlivňujícími další produkty z celého portfolia. Jsou pýchou společnosti. Steve tedy nakonec změnil svůj postoj k „Pro“ segmentu, avšak nikdy netvrdil, že jej bude zastávat vždy. Jedno je jisté – Apple změnil své uvažování nad „Pro“ trhem.

Některým se to možná nebude líbit, avšak většina nevole se točí kolem změn mezi Final Cut Pro 7 a Final Cut Pro X. V sedmičkové verzi je ovládání velmi rozsáhlé a do hloubky, což vyžaduje jisté úsilí, aby byl uživatel schopen efektivně s aplikací pracovat. V desítkové verzi již není prostředí tak skličující a zároveň umí zautomatizovat některé pokročilé funkce. Někteří tak hovoří o hloupější verzi, jiní zase o vývoji v jakýsi „iMovie Pro“.

Je však třeba se mít na pozoru a odlišit v tomto jednání dva odlišné problémy. Prvním je samotný výčet funkcí, které aplikace nabízí. Druhý je pak složitější, a sice směr, kterým se celý video editing bude v budoucnu posouvat. Apple by samozřejmě chtěl vše znovu promyslet a vytvořit něco nového, lepšího.

Jako výsledek svého jednání Apple ztrácí některé své zákazníky. Někteří z nich to pak dávají dostatečně najevo. Jenže to opravdové jádro profesionálů je udržováno ve spokojenosti právě díky výše uvedeným změnám. Zároveň dokáže nalákat širší okruh uživatelů-profesionálů, kteří budou aplikaci rádi používat a těžit z ní maximum.

S podobnou filozofií byl uveden nový Mac Pro, který se na trh dostane koncem letošního roku. Svým designem je totiž více uživatelsky přívětivý – namísto interních slotů a přihrádek budou periferie připojovány přes Thunderbolt. Jednoduše připojíte to, co zrovna potřebujete.

Představením nové generace posílá Apple všem profesionálům jasnou zprávu – nezapomněli jsme na vás. Více než o prostý update se jedná o opětovné vynalezení jedné z nejstarších kategorií počítačů. Jedna z věcí, kterou dokáže učinit pouze Apple.

Mnohým může uvedení nového Macu Pro vyvolávat vzpomínky na Power Mac G4 Cube. Také upoutal veřejnost svým osobitým vzhledem, avšak po roce byl stažen z prodeje. Nicméně Cube byl spotřební zboží s příliš vysokou cenovkou. Mac Pro je profesionální stanice, která by měla být hodna své ceny.

Zamiluje se tedy každý profesionální uživatel do nového Macu Pro? Ne. Není pochyb, že uslyšíme znechucené poznámky na válcovitý tvar šasi, nebo že se nebudou moci jednoduše vyměnit či doplnit interní komponenty. Pro tyto lidi existuje jen jedno vysvětlení – ano, Apple i nadále kráčí směrem od profi trhu. Kráčí do vod zcela nových a žádá, aby ho profesionálové následovali. Apple vsází na lidi schopné tvorby a inovace. A právě tito lidé budou těžit ze supervýkonného počítače tak, jak dokáže Apple.

Počkat, ještě tady máme vyhynulý 17palcový MacBook Pro. Pokud neuvěříte tomu, že profíci začnou v budoucnosti najednou upřednostňovat práci na menších displejích, jen stěží budete brát tento krok jako pozitivní. Nicméně vše bude zapomenuto, pokud se tento mazlík vrátí s přídomkem Retina.

Zdroj: KenSegall.com
.