Zavřít reklamu

Na Macích s procesory Intel fungoval poměrně spolehlivě nativní nástroj Boot Camp, s jehož pomocí šlo po boku macOS nainstalovat i Windows. Jablíčkáři si tak při každém zapnutí svého Macu mohli vybrat, zdali chtějí nabootovat (spustit) jeden nebo druhý systém. O tuto možnost jsme však s příchodem Apple Silicon přišli. Jelikož nové čipy staví na odlišné architektuře (ARM) než procesory od Intelu (x86), není možné na nich spustit stejnou verzi systému.

Konkrétně bychom potřebovali, aby Microsoft přidal podporu pro Apple Silicon u svého systému Windowsu pro ARM, který mimochodem existuje a běží na zařízeních s taktéž armovými čipy (od Qualcomm). Bohužel podle současných spekulací není vůbec jasné, zdali se jako jablíčkáři v blízké době dočkáme. Naopak se dokonce na povrch dostala informace o dohodě mezi Qualcommem a Microsoftem. Podle ní má Qualcomm jistou exkluzivitu – Microsoft mu slíbil, že Windows pro ARM poběží pouze na zařízeních poháněných čipy tohoto výrobce. Jestli se někdy obnoví Boot Camp ale nyní nechme stranou a pojďme si posvítit na to, jak moc je možnost instalace Windowsu na Mac vlastně důležitá.

Potřebujeme vůbec Windows?

Hned ze začátku je nutné si uvědomit, že možnost nainstalovat Windows na Mac je pro nemalou skupinu uživatelů úplně zbytečná. Systém macOS funguje relativně dobře a s naprostou většinou běžných činností si hravě poradí – a kde mu schází nativní podpora, podrží jej řešení Rosetta 2, které dokáže přeložit aplikaci napsanou pro macOS (Intel) a spustit ji tak i na současné armové verzi. Pro zmiňované běžné jablíčkáře je tedy Windows víceméně k ničemu. Pokud při používání Macu nejčastěji brouzdáte internetem, pracujete v rámci kancelářského balíčku, stříháte videa nebo se věnujete grafice, pak asi nemáte jediný důvod hledat podobné alternativy. Prakticky vše je totiž připraveno.

Podstatně horší to ale bohužel mají profíci, pro které byla možnost virtualizace/instalace Windows vcelku důležitá. Jelikož je Windows dlouhodobě nejpoužívanějším a nejrozšířenějším operačním systémem na světě, není se vlastně čemu divit, že se vývojáři aplikací soustředí primárně na tuto platformu. Z tohoto důvodu pak na macOS mohou scházet některé programy, které jsou k dispozici pouze pro Windows. Když pak máme jablíčkáře primárně fungujícího s macOS, jenž čas od času vyžaduje nějaký takovýto software, pak je logické, že je pro něj zmiňovaná možnost poměrně důležitá. Velice podobně jsou na tom i vývojáři. Ti své programy mohou připravit pro Windows i Mac, avšak samozřejmě je potřebují nějak otestovat, v čemž jim nainstalovaný Windows může značně pomoct a usnadnit tak jejich práci. Ovšem nabízí se i alternativa v podobě testovacího zařízení a podobně. Poslední možnou cílovou skupinou jsou hráči. Gaming na Macu totiž prakticky neexistuje, jelikož všechny hry jsou dělány pro Windows, kde zároveň fungují nejlépe.

MacBook Pro s Windows 11
Windows 11 na MacBooku Pro

Pro někoho zbytečnost, pro jiné nutnost

Ačkoliv se někomu může zdát možnost instalace Windows jako zbytečnost, věřte tomu, že jiní ji velice rádi ocení. Aktuálně to totiž není možné, kvůli čemuž se jablíčkáři musí spoléhat na dostupné alternativy. Svým způsobem lze spustit Windows na Macu i na počítačích s čipy Apple Silicon. Podporu nabízí například oblíbený virtualizační software Parallels Desktop. S jeho pomocí lze spustit zmiňovanou armovou verzi a poměrně solidně v ní fungovat. Háček je ale v tom, že je program placený.

.