Zavřít reklamu

Portrétní režim se stává velice oblíbenou vlastností nových iPhonů 7 Plus. Fotky s rozmazaným pozadím a ostrým popředím se začínají hojně objevovat také na Flickru, který jablečná zařízení doslova ovládají. Oblíbená služba pro sdílení fotografií se tradičně podělila o statistiky nejpoužívanějších zařízení za uplynulý rok a iPhony suverénně vedou.

Na Flickru využívá 47 procent uživatelů k focení právě iPhony (respektive všechna zařízení od Applu, se kterými se dá fotit, avšak z 80 % se jedná o iPhone). To je téměř dvojnásobek oproti Canonu s 24 procenty.

Velmi příhodně tak přišla tisková zpráva Applu, který jednak připomíná, že jeho iPhone je nejoblíbenějším foťákem na světě, ale především se zeptal profesionálních fotografů, jak by měli uživatelé s novým režimem Portrét na iPhonech 7 Plus zacházet. Ptal se lidí jako Jeremy Cowart (fotograf světových modelek) nebo cestovatelky/fotografky Pei Ketronové.

A tady jsou jejich tipy:

 • Pokud se co nejvíce přiblížíte k danému objektu, vyniknou detaily.
 • Naopak když budete fotit na větší vzdálenost (cca 2,5 metru), zachytíte větší část pozadí.
 • Je důležité, aby se objekt nehýbal (tradiční problém při focení domácích mazlíčků).
 • Je dobré se zbavit co největšího množství rušivých elementů.
 • Ponechat sluneční svit za objektem, aby bylo dosaženo osvíceného pozadí za účelem vyniknutí objektu.
 • Pro filmovější nádech celého záběru často stačí nepatrné snížení expozice.
 • Najití místa s ideálním osvětlením pro zvýrazněný foceného objektu.

Diskuze k článku

  Nejlepší ten fake bokeh na iPhone 7 Plus vůbec nepouživat, protože je to hrozný softwarový prznění…

  Jaký je prosím rozdíl mezi „softwarový przněním“ a optickým efektem?

  U optickeho efektu je mira rozostreni (bokeh) ovlivnena vzdalenosti od roviny zaostreni. To znamena ze predmety dale od zaostreneho objektu jsou vice rozostrene. U softwaroveho rozostreni neni mozne urcit vzdalenost a proto pusobi umele. Druhy rozdil je v miste kde konci zaostrena cast fotky a zacina rozostrena. Pri softwarove uprave tento prechod nepusobi uplne pekne. Porad ale asi lepsi varianta nez „dokreslovat“ rozmazane pozadi v instagramu prstem.

  To ale neznamena ze uplne vsechny fotky budou vypadat spatne, pokud nekdo vyfoti dostatecne mnozstvi fotek (200-300) v ruznych situacich, tak z toho urcite vybere 2-3 ktere nebudou vypadat umele

  Samozřejmě je možné určit vzdálenost, jak jinak si myslíte, že to funguje. Dvě kamery porovnávají rozdíl vzdálenosti mezi totožnými pixely a z toho potom vypočítají tradiční depth mapy (obraz hloubky) podle kterého buďto více nebo méně rozmazávají. Jediný problém je v tom, že rozlišení je malé a tudíž i kvalita hloubkové mapy, ale i samotného rozostření je malá. :(

celý text

Čtěte více