Zavřít reklamu

S příchodem keramických (přesněji zirkonovo-keramických) Apple Watch, které nahradily ne příliš úspěšné zlato, se začalo spekulovat i o možném nástupu iPhonu 8 ve stejném kabátku. To se však s největší pravděpodobností nestane a existuje pro to hned několik důvodů. Zřejmě ten nejzásadnější tkví v technice, kterou Apple pro výrobu iPhonů a dalších produktů využívá.

Na toto téma se zaměřil na svém blogu Atomic Delights produktový designér Greg Koenig, jehož k tomu vybídla odborná diskuze na fóru Quora, o níž jsme již právě v souvislosti s Watch a potenciálními keramickými iPhony psali. Koenig vysvětluje, proč se tým průmyslového designu v čele s Jonym Ivem od hliníku, který je v dílnách Applu špičkově zpracováván na řadu způsobů, jen tak neodkloní a nenahradí jej zirkonovou keramikou, materiálem, se kterým přichází tělo druhé generace hodinek Watch Edition.

Hlavním důvodem je výrobní technika. Apple nyní dokáže produkovat zhruba jeden milion iPhonů denně s výrobní tolerancí 10 mikrometrů (jedna setina milimetru). K dosažení takových výsledků je nutné mít perfektně sesynchronizovaný orchestr techniky a pracovní síly. Odhaduje se, že k výrobě denního množství je zapotřebí okolo 20 tisíc CNC strojů, které zvládnou náročné operace od počátečního opracovávání po frézování a výsledné zahlazení, přičemž jedno hliníkové tělo zabere 3 až 4 minuty.

Zajímavostí také je, že Apple vlastní největší počet CNC strojů na světě – i kvůli výše zmíněnému výrobnímu procesu jich má zhruba 40 tisíc.

Pokud by chtěla Cookova firma začít s produkcí iPhonů z jiného materiálu (v tomto případě z keramiky), musela by celou strategii takové výroby, která se od uvedení MacBooku Air, jenž jako první přišel s šasi z jednoho kusu hliníku, neustále vylepšuje, razantně přeměnit. Koenig zmiňuje tři cesty, jak by takové změny mohl Apple dosáhnout.

Tou první je například výběr takového materiálu, který se dá jednoduše zaměnit s tím původním bez znatelných časových a jiných výrobních prodlev. Obdobně to Apple udělal právě u hliníku, kdy si pro hodinky Watch a iPhony 6S připravil odolnější variantu „7000 Series“, jejíž výroba není o tolik náročnější.

Další možnost je najít materiál, který by nevyžadoval tolik strojů. V souvislosti s Applem a vzhledem k jeho veřejně známým partnerstvím přichází v úvahu tekutý kov, z něhož by se šasi iPhonu tvarovalo vstřikováním. Ze současných 20 tisíc CNC strojů by Apple pro tekutý kov dost možná potřeboval jen zlomek v řádu stovek kusů. Na druhou stranu taková změna materiálu představuje obří technickou i technologickou výzvu, která sice je v silách a zdrojích Applu, nicméně je otázka, zda skutečně tak snadno proveditelná.

Třetí cestou je obměna původních CNC strojů za nové, které si dokáží poradit s novým materiálem. Vzhledem k vyžadovaným počtům strojů to však není zdaleka tak jednoduché a výrobci, kteří zásobují Applu takovou technikou, by podle všeho potřebovali minimálně tři roky na produkci, jelikož v průměru dokáží za rok vyrobit maximálně nějakých 15 tisíc jednotek. Do září příštího roku, kdy má světlo světa spatřit nový iPhone, je nereálné to stihnout. Natož je následně správně seřídit. Pokud by i tak Apple tyto kroky podnikal, tak by se o tom již dávno vědělo.

Navíc se naskýtá otázka, proč by vlastně Apple chtěl měnit něco, co mu tak skvěle funguje. Ve zpracovávání hliníku je naprostou špičkou. Produkty jako Mac, iPhone, iPad a Watch jsou založeny na jednom kusu tohoto materiálu, který prochází precizními výrobními kroky ke své ikonické dokonalosti. Takové dokonalosti, na níž si mimo jiné společnost staví jméno. Zbavit se hliníku v rámci nejprodávanějšího zařízení, iPhonu, by pro Apple aktuálně nedávalo takový smysl.

Tak či tak, cupertinská firma v ruce drží zajímavý materiál – to se opět vracíme ke keramice –, který si umí odůvodnit. S jistotou lze tvrdit, že by Jony Ive neexperimentoval a následně neposlal do prodeje zirkonovou keramiku, kdyby nebyl přesvědčen, že bude fungovat. Možná se svět dočká nějaké exkluzivnější keramické edice iPhonů 8 v podobném stylu jako je varianta Jet Black u aktuálních vlajkových lodí, nebo přijdou modely, které budou keramikou doplněny, ovšem celková materiálová obměna u všech nových iPhonů se do příštího roku očekávat nedá. Zdali vůbec se dá očekávat.

Zdroj: Atomic Delights

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Zajímavé měl jsem za to, že Apple s výjimkou vývojového centra v Cupertinu žádné CNC ani jiné výrobní zařízení, linky a systémy určené pro vlastní produkci mobilních telefonů nevlastní.

  Proto se iPhony montují v továrnách a na výrobních linkách čínského Foxconnu.

  Naproti tomu Samsung vlastní řadu továren na území kontinentální Číny, které jsou v přímém vlastnictví Korejského giganta.

  Oba přístupy mají něco do sebe, Apple se tak nemusí starat o vlastní linky, amortizaci, provoz ani jejich obnovu, mmj. to je jeden z důvodů vyšší ziskovosti iPhone na prodaný kus. Na výrobě hardware se dnes až tolik nevydělá, proto je často výhodnější si výrobní systémy pronajmout/outsourcovat výrobu.

  LG, Sony, Huawei, BBK, LeEco také vyrábí narozdíl od Apple ve vlastních továrnách.

  Huawei a Samsung jsou navíc jediné společnosti, které jsou schopny celou výrobu a vývoj mobilních telefonů inhouse, dokáží si dodat a vyrobit všechny komponenty včetně SoC (ne však pro celý objem produkce).

  Apple pouze kupuje komponenty různých značek, 98% všech komponent použitých při výrobě iPhone je původem z čínských továren, i když paměti jsou od Korejské značky a camera senzory Japonské, tak výroba je zajištěna jen na území Číny.

  Jediný produkt Apple, který se vyrábí ve vlastních továrnách na území USA je Mac Pro (odpadkový koš).

  Pokud vím, tak vývoj iOS dnes probíhá z valné části v Indii, možná proto už není stabilita a revidování kódu na stejně dobré úrovni jako za Jobse.

  Google to dělá podobně, softwarové centra má rozmístěna po celém světě.

  ak by si lepsie pozeral veci ohladom applu, vedel by si ze apple tieto cnc stroje zakupoval pre foxcon atd. aby nemali az taku investiciu a pod. ale ano apple nema vlastne tovarne, ale vela strojov v nich ktore sa pouzivaju na vyrobu apple hraciek patri apple lebo ich prefinancoval

  Naozaj zaujimavúcé, vsadil bych se, že ty stroje/výrobní prostředky Apple nevlastní, ale má v pronájmu prostřednictvím leasingové společnosti.

  Apple umí velice efektivně hospodařit, a pochybuji, že by se jim mohlo vyplatit zařízení kupovat.

  no neviem, mne sa zda ze ich ma kupene, ale trebalo by to zistit, ja som o tom nieco cital, ale bolo to fakt davno ? ale ja viem tak ze ich vlastni, tak jak to pisali v clanku, no nehadam sa

  Ono to tak nejak zrejme bude ako hovoríš. Napríklad naša firma vyrába diely pre VW na strojoch ktoré vlastní VW a mi ich máme len v prenájme (a to sme celkom dosť veľká korporácia, na to aby sme si ich mohli dovoliť aj kúpiť). Niekedy to naštve, lebo každý zasah do strojov trvá skrz byrokraciu aj mesiac, než to nemci odobria :-/

  Nevím jestli je vlastní nebo je to vše na bázi smlouvy něco za něco, ale jisté je že si Apple většinu strojů pro svou výrobu vybírá a financuje a to i když je vyrábi Samsung nebo kdokoliv jiný. Také si výrobní proces upravují dle svého a vše si většinou navrhují. Samsung je pro ně jen továrna se střechou rukama. Vtipné jsou potom komentáře že iPhone je vlastně Samsung. Baterie jim nebouchají, proč asi.

  Zrovna v iPhone je ze Samsungu akorát paměť RAM a u některých 6S SoC.

  Pochybuji, že by Apple řešil výrobní proces paměti RAM, příště je objedná a ve Foxconnu nechá osadit, nic víc.

  SoC si navrhuje Apple sám na základě licence ARM.

  Nejen SoC, ale podílí se i na vylepšení LCD a dalších komponentů. Samsungu dával i prachy na nové linky. U RAM nevím ale ani tady bych se nedivil kdyby částečně výrobu neovlivňoval k obrazu svému.

  Tvoje tvrzení o software je čisté sci-fi.

  Co konkrétně máš na mysli, že iOS má dnes více než dvojnásobně horší stabilitu než TouchWiz od Samsungu? https://goo.gl/jzAnC0
  Nebo to, že bukvice Cook nechal outsourcovat vývoj iOS do Indie?

  Podle mě je to hroznej průšvih, když iOS funguje jen na několika málo modelech, a přitom se potýká s tolika problémy a bugy, typicky bootloop po updatech iPadů, u iOS10 nefungovalo ovládání sluchátek na lightning EarPods, často padá na nových iPhone 7 obnova dat z iTunes při přechodu z 6S… je toho mnohem víc.

  Ještě za Jobse byl iOS i OS X vyvíjen ve státech, poslední verze iOS 9 a 10 jsou plně outsourcovány v Indii a částečně v Číně, Cook jde tvrdě za ziskem. Zhoršující se stabilita iOS s tím nutně souvisí, to že je dnes iOS dvojnásobně slabší co do stability než TouchWiz od Samsungu, jenž je androidu ta nejhorší nadstavba vůbec, to je dílem Cooka a Indických vývojářů, kteří pečují o software Apple za desetinový mzdy oproti rozpuštěným týmům programátorů v Californii. Microsoft a Google jde podobou cestou, i když se jim daří držet si vyšší úroveň a lepší revizi kódu. Zejména Google už v software předehnal Indický iOS9 a 10 takřka ve všem.

  Podívej se těch bugů u poslední verze iOS10… miliony iPadů po celém světě končí po update v bootloop, to už se opakovalo po několikáté.

  Apple na to vůbec dost kašle, teď vyšlo najevo, že iPhony 7 prodávané v USA mají oproti těm evropským rychlejší LTE modem od Qualcomm a do Evropy posílají lacinější a horší Intel.

  Lightning redukce na 3.5mm jack se 4.5db dynamickým útlumem, to je také výsměch.

  Ericu demagogii a mýty tu šíříte vy. Apple podstatnou část vývojářů v USA propustil před několika lety, psali se o tom na všech odborných webech i na Redditu, malé týmy má stále v Kalifornii, to nemění nic na faktu, že většina současného kódu iOS je psána v Indii.

  Nemá smysl, abych kvůli nějakému hloupému člověku, který neumí ani použít vyhledávač vše zdrojoval.

  To co píšu je pravda a není žádný problém si vše při troše snahy sám ověřit.

  iPady v bootloop, nefunkční restore z iTunes na iOS10, nefunkční ovládání lightning EarPods, 4.5db dynamický útlum lightning redukce, touchdisease, pomalé modemy Intel, vše je snadno doložitelné.

  iPhone je čínský mobilní telefon, vyroben v továrnách čínského Foxconn z 98% komponentů pocházejících původem z kontinentální Číny, vše je navrženo v Cupertinu a vyrobeno čínskými inženýry a dělníky ve Foxconnu. Komponenty pro iPhone, které jsou původem od Japonských (JDI) a Korejských společností (Samsung, LG, Omnivision) se také vyrábí na území kontinentální Číny, výjimečně pochází z Taiwanu.

  Tvoje bizarní představy o propouštění a vývoji iOSu v Indii jsou nesmysl, což jsi mohl pochopit z jejich job stránky. Něco tvrdíš a ničím to nepodkládáš.

  Argumentace použítím vyhledávače je chybná. Vyhledávačem najdeš, jen to, co hledáš. Fakta musíš hledat a ověřovat z několika zdrojů.

  Neustále tu opakuješ něco o bootloopech atd. Zajímavé, že o tom nepíše Daring Fireball ani jiný podobný blog, který se Applem zabývá velmi podrobně. Asi to nebude takový velký problém, jaký si představuješ.

  Ano, iPhone je telefon vyrobený v Číně. Stejně jako většina ostatní elektroniky. Je to dané tamním ekosystémem, kde je možné celou výrobu vyřešit na jednom místě.

  Musíš být neskutečně hloupý, jestliže si myslíš, že výroba v Číně souvisí s ekosystémem, to jsou čistě finanční důvody, stejně jako outsourcing vývoje iOS do Indie.
  Job Apple page pouze dokazuje to, že doplňují místa mimo vývojová centra v Indii, nic to nemění na tom, že většina kódu se dnes píše programátory z Indie.

  iPad bootloop jsou plná diskuzní fóra i webyjako 9to5Mac, stačí nebýt moc hloupý a hledat: https://goo.gl/N7B9Bt

  Nejen iPady v bootloop, ale i nefunkčního restore z iTunes na iOS10, nefunkční ovládání lightning EarPods, 4.5db dynamický útlum lightning redukce, touchdisease, pomalé modemy Intel, toho všeho jsou plné světové Apple magaziny, stačí hledat a nebýt neschopný hlupák.

  Když už hloupý chceš být za každých okolností, tak se alespoň neztrapňuj v diskuzích. Tvoje hloupost, když nedokážeš pochopit, že stabilita iOS9 podle expertních výzkumů na reálných uživatelích je dvojnásobně horší než TouchWiz od Samsungu, odkaz máš výš. Těžko lze rozporovat holá fakta.

  Keramika je hezká a luxusněji vyhlížející než hliník ale osobně bych se bál že se při pádu občas odštípne její část. Hliník se mi v tomto ohledu jevý jako smysluplnější materiál ue měkčí a pružnější. Série 7000 je však i dostatečně pevná a zároveň dost lehká což je pro apple také jedna z priorit.

  iPhone 7 Plus je hodně bytelný a pevný telefon, to je jedna z mála předností oproti vyspělejšímu S7 Edge, který je díky oboustranně skleněné konstrukci méně odolný proti pádu, u iPhone 4 a 4S to bývalo stejné, jakmile je sklo i na zadní straně, vždy je to ústupek praktičnosti a daň za design.

  iPhone 7 Plus zase díky celokovové unibody konstrukci nemá bezdrátové Qi nabíjení.

  Každý má své plusy.

  Ano, daň za design. Taky iPhone 4(S) jsou podle mě stále nejhezčí. Skleněné záda mají něco do sebe. A neřekl bych, že je to nepraktické, ze svého vysloužilého 4S jsem si udělal služební telefon. Spadne mi na beton několikrát za měsíc – ano, rámeček je omlácený, sklo sem-tam kousek odštípnutý, ale ještě neprasklo ani z jedné strany. Za to, iP 6 mi spadl z půl metru do trávy a pavouk :D a to takový, že se to vyloženě vysypalo kolem sluchátka.

  Mne zase 6ka spadla cca z pul metru na asfalt, udelala asi 5x otocku a jediny, s cim vysla ven, byl pochroumanej hlink. Nahoda jak prase, ale byl jsem za ni pomerne dost rad.

  Ja furt nevim, co lidi resej s bytelnosti telefonu (jasne, starsi nokie vydrzej atomovku), ale kdyz mam telefon za desitky tisic, tak si na to snad dohaje davam pozor, ne.

  me spadl doma z metru na dlazbu a nic.. ani skrabanec.. primo na lcd.. ale chodej k nam lidi ze jim to prasklo kdyz to meli polozeny na stole, kdyz to spadlo z dvaceti centimetru na koberec a podobne =D .. v 90% „to prasklo samo“ =D

  Apple moze vyrobit ram noveho iPhonu z hlinika 7000 series, alebo z niecoho lepsieho. A zadny kryt moze vyrobit z keramiky tak ako mal iPhone 4 a 4S vzadu sklo. Ak vyrobia pevnejsiu a menej krehku keramiku ako sklo tak to moze fungovat. Ram moze byt dost pevny aby sa neohybal a zaroven pruzny aby absorboval pady a keramika sa nerozbila.

  A zaroven budu tam moct dat anteny kamkolvek a zaroven pridat bezdrotove nabijanie.

  Na zaciatku to moze byt pre drahsie iPhony a o rok alebo dva neskor to moze byt pre vsetky.

  Je zcela zásadní, jak by se takový sendvič projevil na tloušťce zařízení – při zachování vnitřního objemu pro elektroniku. Apple je tenkostí zkrátka posedlý. 4S byl přece jen proti současným modelům tlustší.

  Tak mi iPhone 6s spadl na chodnik a to jsem ho trochu zbrzdil nohou. Trosku vzaty hlinik, coz me totalne nasralo, protoze na nem byl silikonovej kryt. Tak jsem koupil pevnejsi kryt a 3D (namisto 2D) ochranne sklo. A s dalsim iPhonem udelam presne to same. Takze je mi uplne jedno z jakyho materialu to je, stejne pres to prijde pevný kryt a ochranné sklo.

celý text

Čtěte více.