Zavřít reklamu

Operační systém iPadOS již nějakou dobu umožňuje připojit k iPadu Bluetooth myš. Pokud patříte mezi čerstvé majitele iPadu a teprve se se svým novým tabletem seznamujete, možná vám přijdou vhod naše tipy, jak na iPadu co nejlépe pracovat s Bluetooth myší.

Připojení

Připojení myši k iPadu je zásadní. Zatímco zpočátku bylo možné myš k iPadu připojit jen přes Zpřístupnění, v novějších verzích iPadOS postačí nastavení Bluetooth. Na svém iPadu spusťte Nastavení -> Bluetooth. V sekci Ostatní zařízení byste měli nalézt svou myš – připojte ji k tabletu klepnutím na název. Ve chvíli, kdy dojde k úspěšnému připojení, objeví se na displeji vašeho iPadu kulatý kurzor.

Práce s kurzorem a klikání

Jak jsme zminili v předchozím odstavci, kurzor se na iPadu po připojení myši objeví v podobě kroužku, nikoliv šipky, jak jste zvyklí například z Macu. Při práci s textem se kroužek změní na charakteristický kurzor, známý třeba z Wordu, a pokud kurzorem přejedete přes tlačítka, dojde k jejich zvýraznění. iPad podporuje u myši jak klasické kliknutí levým tlačítkem, tak i kliknutí pravým tlačítkem pro otevření kontextových menu.

Probuzení iPadu, Dock a návrat na domovskou obrazovku

Pokud máte na svém iPadu nastavený časovač uspání, můžete svůj tablet pouhým pohnutím myši snadno a rychle probudit. Myš, připojenou k iPadu, můžete také využít k rychlému a pohodlnému návratu na domovskou obrazovku – stačí kurzorem zajet k levému spodnímu okraji displeje vašeho iPadu. Dock na iPadu jednoduše aktivujete tak, že kurzorem myši zamíříte do spodní části displeje vašeho tabletu.

Ovládací centrum a notifikace

Podobně jako návrat na domovskou obrazovku nebo aktivace Docku funguje také spuštění Ovládacího centra za pomoci myši na iPadu – stačí jen jejím kurzorem zamířit do pravého horního rohu displeje tak, aby došlo k označení ukazatele baterie a připojení. Poté stačí už jen kliknout na tento ukazatel a spustí se Ovládací centrum. Pokud chcete na svém iPadu za pomoci myši zobrazit notifikace, zajeďte kurzorem k horní části displeje a potáhněte myš směrem nahoru. Potažením směrem dolů notifikace opět zavřete.

Gesta a úprava rychlosti kurzoru

Při práci s myší můžete na iPadu používat také obvyklá gesta. Posouváním směrem nahoru nebo dolů se můžete snadno pohybovat po webové stránce nebo v aplikaci, a pokud používáte myš od Applu, můžete pracovat také s gesty posunutí doprava či doleva. Pokud potřebujete upravit rychlost kurzoru, spusťte na iPadu Nastavení -> Zpřístupnění -> Ovládání ukazatele, kde můžete nastavit různé vlastnosti kurzoru.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.