Zavřít reklamu

Každý si nemůže pořídit nový originál iPhonu, a proto volí různé možnosti jak jej získat. Někdo navštíví bazar nebo internetovou aukci a koupí si starší model z druhé ruky. Touha vlastnit něco podobného chytrému telefonu iPhone je někdy zrádná, můžete být i podvedeni. Místo originálu zaplatíte za napodobeninu nebo padělek.

Trh je doslova zaplaven „pseudo“ iPhony, jejichž cena je o řád nižší. Není se čemu divit – některé tyto napodobeniny mají s originálem společný pouze vzdáleně vzhled. Kopírují se všechny modely iPhone od úplně prvního až po poslední model. Některé čínské výtvory už ale nelze nazvat ani napodobeninami, jedná se spíše o padělky. Svým vzhledem a prakticky dokonalému okopírování detailů oklame nejednoho zájemce.

Naleznou se však tací, které naláká nízká cena a bláhově si myslí, že výhodně koupili iPhone. Nevšimnou si však, že v inzerátu bylo uvedeno „neoriginální iPhone“ nebo „kopie iPhone“ či dokonce „perfektní kopie iPhone“. Poté se jen mohou divit, proč mají jejich telefony vyměnitelnou baterii nebo proč iOS vypadá „nějak divně“.

kopie iPhone
Velký výběr téměř pravých iPhonů.

Nenechte se napálit

Na co si tedy rozhodně dávat pozor v textech aukcí a inzerátů, pokud si chcete koupit iPhone?

 • Nápadně nízkou cenu.
 • Vzhled krabice. Zda vypadá jako originální krabice od Applu, nebo ne. Napodobitélé jsou ale velmi šikovní.
 • Design samotného iPhonu. Zda nemá jiné rozměry, jinak umístěné konektory apod. Věnujte pozornost zadní straně telefonu, poměrně často zde chybí nápis iPhone.
 • Vzhled operačního systému a ikon. Andoid, který často napodobenimy pohání se vizuálně tváří jako iOS. Pokud ale jdete hlouběji např. do nastavení systému, dost často není možné nic nenastavit.
 • Na původ. Zkontrolujte, odkud telefon pochází.
 • Pokud máte jakékoliv pochybnosti, telefon rozhodně nekupujte.

V tomto článku se podíváme na pět nejlepších kopií, které jsou téměř k nerozeznání od originálu, a také na pět klonů, které se nepovedly. Tento seznam není úplný, ale pro ilustraci práce napodobitelů je dostačující.

Pět nejhorších napodobenin

CECT A380i
Myslím, že tento „iPhone“ můžeme jednoznačně prohlásit za „vítěze“ této kategorie. Jen když se na něj podíváte, musíte mít poměrně dobrou fantazii, abyste vůbec přišli na to, že tohle má být iPhone. Svým vzhledem může vzdáleně připomínat iPhone 3G nebo 3GS – hlavně stříbrným lemem. Další věc, kterou se tento přístroj podobá skutečnému iPhonu jsou rozměry: 110×53×13 mm, iPhone 4S: 115×59×9 mm. Další podobností je, že CECT A380i má stejně jako iPhone 4S Bluetooth (samozřejmě ne 4.0, ale jen 2.0). Vestavěný fotoaparát má rozlišení jen 1,3 Mpx. Dále disponuje kalkulačkou, světovým časem, budíkem (tato napodobenina iPhonu může současně používat až 3 alarmy) a MP3 přehrávačem. Velikost displaye CECT A380i je 3″ (oproti 3,5″ iPhonu 4S) a zobrazuje celých 240 tisíc barev, pohotovostní doba je 180–300 hodin (v tomto je lepší než iPhone samotný, který vydrží „pouhých“ 200 hodin) a volat můžete 240–360 minut (oproti 14 hodinám iPhonu 4S). Tento „klon“ iPhonu podporuje formáty MP3, MP4, midi, wav, jpg a gif. Je tu ještě jedna věc, kterou mají společnou a originálem, a tou je černá barva. Zajímavostí je, že i tento rádoby iPhone má pohybový a světelný senzor. A to vše můžete mít za pouhých 80 dolarů (cca 1560 Kč) – tak na co ještě čekáte?

CECT A380i kopie iPhone
CECT A380i

C2000
Dokážete si představit váš iPhone takhle? Pokud jste si odpověděli „ne“, vaše odpověď je správná, se skutečným iPhonem toho příliš společného nemá (i přesto je prodávám jako napodobenina iPhonu), snad jen černou barvu, rozměry 116×61×11 mm (iPhone 4S má 115×59×9 mm), Bluetooth 2.0 (iPhone 4S má verzi 4.0), nahrávání hlasu, hry a budík, také velikost displaye – 3,2 palců oproti 3,5 palcům iPhonu 4S. Posledním společným znakem je přehrávání MP3. Tento „zázračný“ přístroj také disponuje 0,3 Mpx fotoaparátem (iPhone 4S má 8 Mpx). Malá podobnost může být i v operačním systému, ovšem jen opravdu velmi malá. Další z ohromujících vlastností toho „iPhonu“ je vestavěná 244 KB paměť nebo převodník jednotek, kalendář a dokonce i FM rádio. Toto zařízení můžete koupit za 105,12 dolarů. Pokud si jich koupíte rovnou deset, tak za jeden zaplatíte jen 100,88 dolarů – no není to výhodné?

C2000 kopie iPhone
C2000

Beyond E-Tech Duet D8
Nebudeme si nic nalhávat, tento klon iPhonu nemá příliš společný s opravdovým iPhonem ani vzhled. Duet D8 má 2,8″ displej (iPhone 4S má 3,5″) a zobrazuje 65 000 barev. Dvoumegapixelový fotoaparát naprosto nemůže 8Mpx iPhonu konkurovat, stejně tak jako paměť, kterou má toto zařízení pouze sdílenou. Také doba hovoru 240 minut se iPhonu ani neblíží (iPhone 4S až 14 hodin). Samozřejmě i tento „iPhone“ má Bluetooth, ale ne 4.0. Vlastně jedinými společnými znaky jsou jen kalkulačka, stopky a psaní SMS a MMS a přehrávání formátu MP3. Jedná se o relativně nový model, byl představen v lednu 2012. Cena 149,99 dolarů je trochu přemrštěná.

Beyond E-Tech Duet D8 kopie iPhone

Beyond E-Tech Duet D8 kopie iPhone
Beyond E-Tech Duet D8

Phone 5 TV
Zdá se, že lidé, kteří tento „iPhone“ navrhovali, měli špatný zrak nebo byli jen špatně informovaní. Jediné, co má toto zařízení společné s iPhonem 4S, je podpora Bluetooth, zhruba 3,2″ displej (iPhone 4S má 3,5″), nástroje jako budík nebo kalendář a černou a bílou barvu a „Home Button“. Co má tento mobil navíc, je podpora dvou SIM karet najednou, sledování analogové televize a FM rádio. A navíc Phone 5 TV vydrží až 400 hodin v pohotovostním režimu, používání internetu 5 hodin, přehrávání hudby 40 hodin a videa 5 hodin – není úžasný? Tento „iPhone“ podporuje formáty MP3, WAV, AMR, AWB, 3GP a MP4. Samozřejmě že disponuje také 1,3Mpx fotoaparátem (iPhone 4S má 8 Mpx). Kromě barev bílé a černé můžete mít také růžovou a modrou, a to jen za 53,90 dolarů (přibližně 1050 Kč).

Phone 5 TV iPhone kopie
Phone 5 TV iPhone kopie
Phone 5 TV

Dapeng T6000
Toto zařízení by vám mohlo připomínat iPhone, kdybyste si odmysleli spodní tlačítka a přimysleli Home Button, ale jen do té doby, než zjistíte, že Dapeng T6000 má výsuvnou klávesnici. Ovšem vlastnostmi se z naší nechvalné pětky přibližuje iPhonu 4S nejvíce, má totiž Wi-Fi a také přední fotoaparát. Ovšem vnitřní paměť 71,8 MB, 2Mpx fotoaparát nebo vysouvací klávesnici byste hledali na skutečném iPhonu donekonečna a stejně byste je nenašli. V čem je Dapeng „lepší“ než iPhone, je 3,6“ displej (který však zobrazuje jen 256 tisíc barev), výdrž 400–500 hodin a opět přítomnost FM rádia (ale který majitel iPhonu neumí použít App Store na stažení rádia). V koupi tohoto „iPhonu“ vám nebrání ani jazyk, protože Dapeng T6000 podporuje i češtinu. Cena byla stanovena na 125 dolarů.

Pět nejlepších napodobenin

GooPhone i5
Tato napodobenina iPhonu 5 je pravděpodobně ze všech nejdokonalejší. Operační systém, i když se uvádí, že jde o Android, může nezkušené uživatele poměrně snadno oklamat, protože vypadá prakticky stejně jako iOS 6. S iPhonem 5 má tato kopie společného opravdu spoustu – čtyřpalcový displej (i když ne Retina), Wi-Fi 802.11 (ale s podporou jen protokolů b/g, kdyžto iPhone 5 podporuje a/b/g/n), paměť 1 GB RAM a uživatelskou paměť 16 GB (GoPhone nenabízí verze 32 ani 64 GB). S GooPhonem i5, stejně jako s iPhonem 5 se připojíte ke 3G, nutno však podotknout, že iPhone 5 podporuje i 4G sítě. Oba telefony disponují také zadním 8Mpx fotoaparátem a přední kamerou (v tomto případě je GooPhone lepší, protože přední kamera pořizuje 1,3Mpx fotky, kdežto u iPhonu 5 je to „jen“ 1,2 Mpx). Další funkce, které má tato napodobenina oproti iPhonu 5 navíc, je FM rádio a podpora formátů jako je .avi nebo .mkv. Pokud si nejste jisti, zda máte GooPhone i5, nebo iPhone 5, otočte své zařízení a podívejte se na záda, pokud na nich uvidíte logo včeličky, jedná se o GooPhone. Tento klon pořídíte stejně jako originální iPhone za 199 dolarů.

GooPhone i5 iPhone kopie
GooPhone i5

Pozor! Existují ovšem i modely GooPhone i5, pro které se hodí spíše označení padělky!

iPhone GooPhone i5
Vlevo originální iPhone, vpravo padělek GooPhone i5. Poznáte je podle textu. Assembled in China je na originálu, na padělku je Assembled in U.S.A.

SoPhone
Jedná se o jednu z nejdokonalejších kopií iPhonu 4, tak dokonalou, že nezkušený uživatel by rozdíl nemusel poznat. Avšak hardware už tak dokonalý jako vzhled není. Místo čipu Apple A4 je použit levný a málo výkonný MTK6235 (s frekvencí 208 MHz, namísto 1 GHz) a kapacita flash paměti je pouhé 4 GB. Displej není skleněný, sice podporuje mul3itouch a má velikost 3,5 palce, ale technologie IPS úplně chybí a rozlišení je jen 480×320 bodů (iPhone 4 má 960×640 bodů). Dalším klamavým elementem je funkční boční tlačítko pro ztišení „iPhonu“, přední a zadní kamera (ale jen s rozlišením 2 Mpx) nebo 3,5mm jack. Avšak zvládne telefonování v 3G síti (4G byste hledali jen těžko), podporuje Wi-Fi (802.11b/g; současný iPhone však už podporuje a/b/g/n), Bluetooth, iBook, nahrávání hlasu, přehrávání AVI, MP4, MP3, RMVB a 3GP. Hodně podobná je i jeho výdrž: 200–300 hodin, ale s výdrží při telefonování to tak slavné není: jen 4–5 hodin (oproti 14 hodinám iPhonu 4). Také operační systém není iOS, ale něco velmi podobného. Toto zařízení můžete mít už od úžasných 119,99 dolarů, ale bohužel jen v černé barvě.

SoPhone iPhone kopie


Yophone 4
Pokud jste si mysleli, že jste právě koupili iPhone za pouhých 176,15 dolarů, tak jste tomu mohli věřit do té doby, než jste ho rozbalili. Toto zařízení se totiž podobá skutečnému iPhonu 4S hlavně svým vzhledem – má 3,5“ displej (stejně jako iPhone 4S), stejně tak Wi-Fi 802.11b/g, podporuje také Micro SIM karty (i když může mít dvě), také má 3,5 mm jack a dva fotoaparáty (zadní s rádoby přisvětlovací diodou), i když pouze 2Mpx. Také vnitřní paměť se více blíží skutečnému iPhonu, má 4 GB. Tento „iPhone“ také podporuje multitasking a má multitouch display. A co se vzhledu týče, je shodný s iPhonem 4. Dále má Yophone 4 čtečku knih, MP3 přehrávač, Bluetooth, FM rádio, kalendář, budík, kompas a má dokonce i světelný a pohybový senzor. Rozměry jsou totožné s iPhonem 4S a přibližuje se i výdrž baterie: 240–280 hodin (iPhone 4S: 200 hodin). Takže honem všichni zkontrolovat, zda opravdu máte iPhone 4/4S a ne Yophone 4. Existuje jak černá, tak i bíla verze telefonu.

Yophone 4 iPhone kopie


Hiphone 4S
Kopie iPhonu jsou čím dál tím dokonalejší a dokonalejší. Tato je dokonce tak vyspělá, že má 3Mpx fotoaparát – zadní kamera (ne 2Mpx jako předchozí kopie) s „bleskem“ a a 1Mpx přední kamera. A dokonce podporuje jen jednu MicroSIM kartu a dokonce podporuje TF karty (MicroSD) o kapacitě až 32 GB, přičemž vestavěná paměť je 4 GB. Samozřejmostí je 3,5″ displej, Wi-Fi a Bluetooth, MP3 přehrávač a záznam zvukových nahrávek kalendář, převodník jednotek, budík a další nástroje. Dokonce má i pohybový a světelný senzor, takže umožňuje měnit tapety a písničky zatřesením. Bohužel opět v něm nenajdete Apple A4 čip, ale jen MT6235 a také iOS byste hledali marně. Ani po otevření balení byste nepoznali, že se nejedná o pravý iPhone, v balení jsou totiž totožná sluchátka, USB kabel, redukce do zástrčky a manuál. Pohotovostní doba je 240–280 hodin (tedy nepatrně vyšší než výdrž iPhonu 4S: 200 hodin). A můžeme se radovat, protože Hiphone 4S je k dispozici v černé i bílé barvě a dokonce si v něm počteme i my, Češi – podporuje totiž češtinu. Pokud se ptáte, za kolik můžete tento „iPhone“ mít, je to 135 dolarů.

HiPhone iPhone kopie

HiPhone iPhone kopie
HiPhone

Android i89
Nelekněte se názvu, opravdu se nejedná o žádný Samsung nebo HTC, ale o další z kopií iPhonu, tentokrát však s operačním systémem Android od Googlu. Tento klon iPhonu je hardwarově ještě dokonalejší než předchozí napodobenina iPhonu. Disponuje totiž čipem Media Tek MTK6516 460 MHz + 280 MHz – což je k 1GHz iPhonu 4 ještě blíže. Android i89 má také RAM o velikosti 256 MB a ROM s pamětí 512 MB, což je úžasný pokrok v kopiích iPhonů. Žádným překvapením není Bluetooth, nástroje jako budík, kalendář nebo stopky, Wi-Fi 802.11 b/g, dvě kamery s rozlišením 2 Mpx (což je krok zpět oproti předchozí kopii) nebo 3,5″ displej, ovšem nečekejte Retinu. Novinkou však je GPS, to ostatní kopie neměly. Výdrž baterie je 300 hodin, hudbu můžete poslouchat celých 40 hodin, video přehrávat 5 hodin. Dalším překvapením pro vás může také být vyměnitelná baterie (v balení jsou dvě). Naopak zklamáním by mohla být absence podpory českého jazyka nebo pouze černá barva. Tento model je nabízen za 215,35 dolarů.

Android i89 kopie iPhone
Android i89

Závěr

Napodobeniny se v tomto případě rozhodně kupovat nevyplatí – „perfektní kopie iPhonu“ v žádném případě nemají takový výkon jako skutečný iPhone, nemají vlastně ani stejné funkce a cena nemusí být vždy úplně nízká. Zjistíte, že jste vyhodili peníze za polofunkční „krám“. Rozhodně se tedy vyplatí připlatit si a získat originální iPhone. Byť třeba jen starší model.

Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.
Rothschild

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Osobně bych si napodopeninu nikdy nekoupil. Nejde jen o iPhone, ale celkově. Je to pro mě stejně směšný, jako když v naší ulici potkám tmavší sousedy s oblečením Emporio A.

  problem je spise ten, ze si to muzete koupit treba na Aukro v dobre vire, ze jde o original a nekdo proste upgraduje na vyssi model, tak prodava starsi.

  Originál iPhone lze v Česku koupit jedině a pouze od operátorů nebo na Apple.cz. Levněji než na Apple.cz nekoupíme, protože operátoři si přirazí nějakou tu tisícovku a všechno ostatní je fake nebo koupě modelu blokovaného pro jiný trh. Viděl jsem pár překvapených tváří majitelů napodobenin, kteří zaplatili 5000 za napodobeninu v ceně 30 USD.

  Za blbost se platí.

  S dvojsimkovým iPhonem, který jsem si pořídil za 800 Kč v Číně, jsem byl vcelku spokojen. Žil rok, než jsem ho utopil ve vaně :(

  Největší sranda je že některé napodobeniny s androidem pokud mají dostatečnou hw výbavu jsou použitelnější než originál… :-D

  Vy jste tedy komik:

  Některé napodobeniny s androidem pokud mají dostatečnou hw výbavu jsou použitelnější než originál.

  Aby to Android udýchal, potřebuje alespoň 1,5x rychlejší procesor, a hardware je prakticky vždy slabší než v originálu. Zkuste mi napsat nějakou použitelnější napodobeninu.

  Konkrétně nevím jak se to jmenovalo. Ale měl jsem v ruce celkem slušné 4 jádro s 1GB Ram a HD IPS cca 4,5″ displejem. Vše fungovalo bezproblémové a svižně. Až mě to za cenu v přepočtu kolem 4500Kč překvapilo.

celý text

Čtěte více.