Zavřít reklamu

Podzim roku 2011 nebyl ve společnosti Apple zrovna dvakrát veselý. Počátkem října totiž zemřel spoluzakladatel a dlouholetý ředitel firmy Steve Jobs. Chod společnosti ale musel jít pochopitelně dál i navzdory této smutné události, a to včetně tradičního podzimního představení nového modelu iPhonu. V té době se jednalo o iPhone 4s.

Hey, Siri!

Předobjednávky nového iPhonu 4S byly oficiálně spuštěny pouhé dva dny po Jobsově smrti. Jednalo se o poslední iPhone, na jehož vývoj a výrobu Jobs dohlížel. iPhone 4s se mohl pochlubit rychlejším čipem A5 nebo třeba vylepšeným 8megapixelovým fotoaparátem s nahráváním HD videa v rozlišení 1080p. Bezesporu nejvýznamnější novinkou ale byla přítomnost hlasové digitální asistentky Siri.

Okamžitý hit

iPhone 4s byl prakticky předurčen k tomu, aby se dobře prodával. Svým příchodem se trefil do doby, kdy veřejnost iPhony v drtivé většině případů zkrátka zbožňovala, a řada lidí netrpělivě vyhlížela představení nových modelů s novými funkcemi. A upřímně řečeno – svou roli zde vlastně sehrála i zmíněná smrt Steva Jobse, která se podílela na tom, že se v té době o Applu mluvilo s ještě větší intenzitou. Dalo se tedy předpokládat, že poptávka po iPhonu 4s bude opravdu velká. První víkend od oficiálního zahájení prodeje byl více než dostatečným důkazem masivního zájmu o zmíněnou novinku. V jeho průběhu se podařil prodat více než 4 miliony kusů.

První „esko“

Kromě přítomnosti Siri měl iPhone 4s ještě jedno prvenství, a to přítomnost písmena „s“ ve svém názvu. Byl první ukázkou toho, to se v průběhu několika dalších let ujalo jako „eskové“ modely neboli S-modely. Tyto varianty iPhonu se vyznačovaly tím, že u nich nedocházelo k žádným významnějším změnám po stránce designu, zato ale přinášely dílčí vylepšení a nové funkce. S vydáváním iPhonů řady S pokračovala společnost Apple ještě několik následujících let.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Koukám, že to je článek od někoho, kdo toho o historii iPhonů moc neví, ale troufá si o tom psát. První “eskový” iPhone byl 3GS. A čím uživatelsky významným byl model 4S? Spojením s iCloudem. Siri nás tady nikoho nezajímalo, ale iCloud ano. Takže až budete psát o něčem z historie, zkuste se zeptat někoho, kdo to zažil.

celý text

Čtěte více.