Zavřít reklamu

Na našem trhu se už zabydlela desítka titulů, které svým názvem participují na osobnosti/kultu Steva Jobse. Máme-li úmysl proniknout více do zákoutí reálného Jobse, de facto nám zůstává pouze jediná, a to biografie z pera Waltera Isaacsona. Po třech letech má nyní možnost se vedle ní postavit i vzpomínkový titul Chrisann Brennanové, Jobsovy dlouholeté partnerky a matky jeho dcery Lisy, s názvem Steve Jobs – můj život, má láska, mé prokletí.

Patrně každý druhý čtenář bude v sobě nést skepticky zabarvenou otázku, zda náhodou Brennanová nesepsala třísetstránkovou publikaci především proto, že už samotný titul (a její postavení v životě Steva Jobse) má potenciál otevřít větší než malé množství čtenářských peněženek. Autorka pochopitelně nic takového neuvádí, zkraje své knihy naopak pokládá důvody, které mají rozhodně své opodstatnění a nezbývá nám, než jim věřit. A důvěřovat Brennanové i v průběhu všech následujících kapitol.

Můžeme slepě věřit, že vše, co se v knize objeví, je pravda, nebo s lehkou opatrností zkrátka vnímat text jako jeden z pohledů na události, v nichž Jobs sehrával důležitou roli. Pokud si ale vezmete jak Isaacsonovu bichli, tak Brennanové vzpomínky, nevychází z porovnání nějaká další, alternativní verze historie. Jen v případě Isaacsona dané záležitosti – díky konceptu knihy zcela logicky – zabíraly mnohem méně prostoru, nikterak však Jobse nepřikrášlovaly. Nicméně jestliže z Isaacsonova životopisu vyšel Jobs jako génius své doby, byť lidsky rozporuplný, při čtení řádků od Chrisann Brennanové nabudete pocitu, že žít s Jobsem byste opravdu nechtěli. Nevěnuje se jeho vlivu na užívání počítačů, na vyšlapování nových cest ve světě technologie. A když ano, tak velmi opatrně, s odstupem, s trochou úcty, ale také despektu. Tedy prakticky zcela opomíjí prostor, kvůli kterému ho všichni tak uctíváme, máme rádi, místo toho nás noří do intimních mezilidských konfliktů, odkrývá náladovost, nespolehlivost, podivně směřovanou houževnatost stejně jako nepatřičný nezájem. Jobs se tak de facto skoro vždy zachová přesně tak, jak by nám samotným to nebylo příjemné.

Kniha má ale tu nespornou kvalitu, že Brennanové vztah k Jobsovi je ambivalentní. Zkrátka jde o neskutečně pestrou škálu emocí, od hluboké lásky k upřímné nenávisti. Od snahy se od Jobse naprosto oprostit, k usmíření a přiznání, že Jobse de facto nikdy milovat nepřestala. To, co by nyní mohlo znít jako příkladné vykrádání červené knihovny, má však v textu své opodstatnění, momenty, které povětšinou Brennanová velmi srozumitelně a živě popisuje. Dokážeme se vžít do její situace, dokážeme sami se sebou zápasit, kdy fascinace Jobsovou osobností se utkává s odporem až pohrdáním k jeho nelidskosti, respektive absenci sociálního porozumění a citlivosti. Hned vzápětí však přijde záblesk světla, kdy se Jobs vynoří osvíceně, s porozuměním a přívětivým činem.

Brennanová se nadstandardně vypořádala se svou knižní prvotinou. Nemá zkušenostmi vytříbený literární jazyk jako Isaacson, dokáže však formulovat mnohdy složité myšlenkové/emoční pochody do tvarů, které si dokážeme představit. Sice čas od času struktura jaksi klopýtá, ztrácí se chronologie a tematická sjednocenost, na úmyslu vypovídat se z toho všeho však nic nemění a neubližuje mu. K lepšímu hodnocení knihy poslouží, když ji moc jako literární dílo brát nebudete, rozhodně ne jako biografii. Více připomíná otevřenou výpověď, rozhovor s někým blízkým, nebo možná dokonce s nějakým odborníkem, terapeutem. Zachycuje místy roztěkanou mysl, místy neujasněné pocity a vztah k Jobsovi. Otevírá opravdu celou řadu bolavých ran, neuhýbá před přiznáním chvil, které byly naopak velmi hezké.

Číst se vám bude dobře. Pokud ale uctíváte Jobse jako génia a dokonalého člověka, třeba už po prvních kapitolách knihu odhodíte s nařknutím, že ji Brennanová stejně určitě psala pro peníze. Ze všeho nejlíp totiž jeho osobnost, k níž máme tendenci tolik vzhlížet, charakterizuje spojení ze závěru knihy: rozbitá dokonalost, a takové označení má – stejně jako Jobs, stejně jako celá kniha – své pro i proti…

Pokud vás kniha zaujala, najdete ji aktuálně v e-shopu nakladatele za 297 korun.

.