Zavřít reklamu

Magazín AppleInsider přišel se zprávou vycházející z patentu uděleným Americkým úřadem pro patenty a ochranné známky informující o tom, že budoucí telefony iPhone by mohly své uživatele informovat o tom, že mají prasklý displej. Když se nad tím ale zamyslíme, je toto technologie, kterou opravdu chceme? 

Jedním z běžných problémů, s nimiž se majitelé iPhonů setkávají, je poškození obrazovky – ať už jen krycího skla nebo displeje samotného. Apple se hodně snaží, aby jeho skla byla skutečně kvalitní a patřičně odolná, což dokládá i vývoj tzv. Ceramic Shield skla, které bylo prvně použito v iPhonech 12. Crash testy pak poměrně spolehlivě dokázaly, že toto sklo opravdu vydrží o něco více než ta předchozí.

Je to o penězích 

Pokud se vám rozbije samotný displej, není moc co řešit, protože telefon se tím stane nepoužitelný. Pokud se vám ale rozbije jen jeho krycí sklo, tak samozřejmě záleží na tom, jak moc. Mnoho uživatelů si s tím ale hlavu příliš neláme, a jsou-li přítomny jen drobné praskliny, telefon používají dále. Ceny nových skel se totiž pohybují poměrně vysoko, čím novější model, tím samozřejmě výše a tím méně za servisní zásah chtějí platit.

Závod společnosti Corning v Harrodsburgu v Kentucky vyrábějící Ceramic Shield skla:

Ve většině případů tedy víte, že máte displej rozbitý a je na vás, jestli se s tímto problémem vypořádáte servisem, nebo ještě budete telefon používat, dokud jej nerozbijete více. Apple však podle patentu hodlá do iPhonů implementovat rezistor pro detekci trhlin, abyste věděli, že nějakou na skle displeje máte, i když ji ještě nevidíte.

Podle patentu, který nese doslovný překlad „Displej elektronického zařízení s monitorovacími obvody využívajícím odpor pro detekci trhlin“ se má tato technologie zabývat nejen budoucími iPhony, ale i těmi s ohýbacími a jinak flexibilními displeji. U nich je totiž možné doznat poškození i běžným používáním. A já se ptám, chci toto opravdu vědět?

iPhone 12

Samozřejmě že ne. Pokud prasklinu nevidím, žiji v blažené nevědomosti. Pokud ji nevidím a iPhone mě bude informovat o tom, že tam je, značně znejistím. Nejen že ji budu hledat, ale také mi tím řekne, že jakmile mi příště iPhone upadne, mám se opravdu na co těšit. U nových modelů iPhonů se totiž výměna skla displeje za nové originální běžně pohybuje kolem 10 tisíc Kč. Kolik pak bude stát na skládačce? Raději nevědět.

Více možných využití 

Jak známe Apple, mohlo by dojít i k absurdní situaci, kdy vám telefon oznámí: „Hele, máš prasklý displej. Raději se vypnu a nepůjdu používat, dokud ho nenecháš vyměnit.“ Technologie samozřejmě bude také něco stát, takže bude muset být promítnuta v ceně samotného zařízení. Ale vážně by někdo o takovou informaci vůbec stál?

Apple patent

V případě mobilního telefonu si opravdu troufám věřit, že nikdo. Pak je zde ale ještě zmínka o Apple Car, ve kterém by technologie obsažená v patentu mohla být použita na čelním skle vozu. Zde by teoreticky mohla mít o poznání většího smyslu, ale dejme si všichni ruku na srdce a řekněme si, že stejně i když na něm toho drobného pavouka vidíme, do servisu se nijak horlivě neženeme. Apple chrlí jeden patent za druhým a většina jich skutečné realizaci v nějakém zařízení nedojde. V tomto případě si tak odvážím tvrdit, že by to bylo skutečně jen dobře. 

.