Zavřít reklamu

Nejnovější beta operačního systému iOS 15, který má být v ostré verzi široké veřejnosti teoreticky dostupný už do dvou měsíců, „vylepšuje“ zpracovávání fotografií obsahující odlesky objektivu. Otázkou ale je, zda se jedná o žádanou funkci nebo naopak takovou, kterou by si mohla aktualizace odpustit. Hardware fotoaparátu v iPhonech hraje významnou roli v kvalitě výsledných fotografií, dalším neméně důležitým faktorem jsou ale softwarové úpravy prováděné procesorem ISP (Image Signal Processor). Dle ukázkových snímků na Redditu to vypadá, že čtvrtá beta verze iOS 15 vylepší toto zpracovávání v takových světelných podmínkách, ve kterých se mohou na fotografii objevovat odlesky objektivu.

odlesky_ios15_1 odlesky_ios15_1
odlesky_ios15_2 odlesky_ios15_2

Dle uveřejněných fotografií se zdá, že v přímém jejich porovnání je na jedné z nich znatelný artefakt, který na druhé již chybí. Tohoto se bez přídavných hardwarových filtrů nedosáhne, takže se musí jednat o softwarové zpracování obsažené v nejnovější beta verzi systému. Nejedná se přitom o novinku, kterou by Apple jakkoli s uvedením iOS 15 propagoval. Zajímavé na tom je i to, že odlesky redukuje zapnutá funkce Live Photos. Bez ní jsou na zdrojovém snímku stále přítomny.

Úhel pohledu 

Když projdete celý internet, obvykle se setkáte s tím, že se jedná o nežádoucí jev degradující kvality snímku. To ale jen v určitých případech. Osobně mám totiž tyto odlesky rád, a dokonce je vyhledávám, respektive pokud se v náhledu scény zobrazují, snažím se je ještě o to více umocnit, aby vynikly. Kdyby mi je tedy Apple záměrně upravoval, byl bych poměrně zklamaný. Pro fanoušky tohoto jevu je navíc v App Store neuvěřitelné množství aplikací, které právě umělé odlesky na fotografii aplikují.

Ukázky odlesků objektivu přítomných na fotografii:

Nejspíše ale nemusím úplně věšet hlavu. Dle komentářů to totiž vypadá, že iOS 15 bude redukovat jen ty drobné odlesky, které by mohly být na škodu, a ty větší, tedy ty, které by mohly být teoreticky přítomny i schválně, bude nechávat. Beta testeři zjistili, že je redukce odlesků přítomna od iPhonu XS (XR), tedy klasicky od iPhonů s čipem A12 Bionic a novějším. Nebude se tedy jednat o exkluzivitu pro iPhony 13. Pravděpodobně se ale bude jednat o vlastnost systému a v nastavení fotoaparátu si toto chování určit moci nebudete. 

.