Zavřít reklamu

O tom, že je Huawei P50 Pro špičkový smartphone nabušený nejnovějšími technologiemi není třeba spekulovat. Jeho promo je ale poněkud zvláštní. K čemu mu totiž všechna ta prvenství jsou, když si jej nekoupíme ani v České republice, ani ve zbytku Evropy? 

DXOMark je francouzská společnost zabývající se testováním kvalit nejen fotografických dovedností mobilních telefonů. Pokud se zaměříme pouze na tento segment, tak u mobilů testuje i baterii, reproduktory nebo displej. K jejímu hodnocení se odvolávají mnohá média a její výsledky testů mají jisté renomé. Jenže je zde zásadní ale.

Jednoznačný lídr 

Huawei P50 Pro má čtyři hlavní fotoaparáty, na kterých Huawei spolupracovalo s Leicou. Testy DXOMark dokázaly, že se sestava fotoaparátů skutečně povedla, protože si sestava odnesla celkové hodnocení 144 bodů a tento smartphone tak opanoval první místo v žebříčků nejlepších fotomobilů. Sice jen o jeden bod před Xiaomi Mi 11 Ultra, ale přece.

Jednotlivá hodnocení Huawei P50 Pro v DXOMark:

Aby toho nebylo málo, P50 Pro vyhrál i mezi selfie kamerami. 106 bodů je tak dosavadní maximum, které je o 2 body výše, než sesazený král Huawei Mate 40 Pro. A protože se říká do třetice všeho dobrého, tak tento smartphone vyhrál i na poli displejů. Jeho 93 bodů jej řadí na první místo před Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, které má v žebříčku 91 bodů.

Více otázek, jedna odpověď 

Není sporu o tom, že před sebou máme nejlepší smartphone aktuální doby. Jenže telefon je určen primárně pro čínský trh a jeho globální dostupnost je velkou otázkou. Máme zde tedy špičku trhu, kterou si nemůžeme koupit a jejíž test fotoaparátů v DXOMark publikovali krátce po představení samotného telefonu. Zde je prostě něco špatně.

Aktuální žebříčky v DXOMark:

Proč vychvalovat něco a udávat to za etalon, když si to nemůžeme pořídit? Proč francouzský test hodnotí něco, co si ani v tamní zemi nemohou potenciální zákazníci koupit? Proč se teď budeme všichni odvolávat na lídra, který možná bude od doby jeho uvedení až po jeho překonání někdy v budoucnu jen jednorožcem? Huawei chce získat ztracenou slávu, proč ale zahltit své PR oddělení společnosti něčím, co většina světa nemůže ocenit?

Otázek je to hodně, odpověď může být ale jednoduchá. Huawei chce, aby bylo o značce slyšet. Díky jejímu rozkmotření se s Googlem totiž novinka obsahuje vlastní HarmonyOS, služby Googlu zde tak nenajdete žádné. Stejně tak chybí 5G. Telefon sice může být osazen Snapdragonem 888, ale americká společnost Qualcomm si šetří 5G modemy pro někoho s větším potenciálem a toho, kdo není tak pro USA kontroverzní.

Důsledky jedné války 

Říká se, že když se dva perou, třetí se směje. V bitvě USA s Čínou se ale třetí nesměje, protože pokud by jím měl být zákazník, je na tom jednoznačně bitý. Kdyby totiž žádných sporů nebylo, měl by Huawei P50 Pro Android a už by byl dostupný celosvětově (v Číně se začal prodávat 12. srpna). A proč mi to vlastně vadí? Protože konkurence je důležitá. Pokud pak bereme iPhone jako špičkový smartphone, potřebuje také špičkovou konkurenci. Potřebuje také takovou, která se bude dobře prodávat. A toho se u tohoto modelu rozhodně nedočkáme. I když bych se rád pletl. Podrobné testy telefonu v DXOMark najdete na jeho webu.

Autor článku nesympatizuje s žádnou řečenou stranou, jen konstatuje svůj názor na aktuální situaci. 

.