Zavřít reklamu

Společnost Samsung na své středeční akci nepředstavila jen duo skládaček Galaxy Z Fold3 a Z Flip3. Došlo totiž i na chytré hodinky. Konkrétně se jedná o Galaxy Watch 4 a Watch 4 Classic a rozhodně se nenechte zmást jejich číslovkou. Díky zcela novému systému Wear OS se má totiž jednat o zabijáka Apple Watch. 

V roce 2015, kdy Apple svou vizi chytrých hodinek představil, měli následně svou vizi i jiní výrobci, kteří ji ale nedokázali přetavit ve skutečně ideální zařízení. Apple Watch tak prakticky neměly regulérní konkurenci, až do teď. Nové Galaxy Watch Series 4 totiž vyvíjel Samsung ve spolupráci s Googlem, přičemž z toho vznikl Wear OS. Hodí se ale poznamenat, že se nejedná o exkluzivitu pro značku, ale všechny budoucí hodinky různých výrobců zařízení s Androidem mohou Wear OS také do svého řešení implementovat.

Inspirace je zjevná 

Mřížka aplikací se až nápadně podobá té z watchOS, stejně jako její uspořádání za pomoci delšího držení ikony. Podoba některých ciferníků také jako by své konkurenci z oka vypadla. Nicméně pořád je zde jeden zásadní rozdíl – hodinky Samsungu jsou pořád kulaté, což platí i o jejich displeji, kolem kterého je přítomna otočná luneta alternativně ovládající systém.

Řešení Applu má ve svém designu výhodu minimálně co se konzumace textu týče. Ten se na něm jednoduše rozloží lépe. Kruhový displej se tímto však nijak limitovat nenechá a prostě vše ukazuje jako by na čtvercovém displeji byl, i když je kulatý. A je to možná dobře než vymýšlet nějaké šílené ořezy. 

Je to i o funkcích 

Nové Galaxy Watch Series 4 mají aplikaci EKG, měření krevního tlaku, sledování spánku, a dokonce i funkci, která vám řekne vše o složení vašeho těla – dozvíte se nejen procento tělesného tuku a kosterního svalstva, ale i obsah vody v těle. Toto měření BIA trvá 15 sekund za pomoci dvou prstů na senzorech v tlačítkách.

Zatímco Galaxy Watch 4 jsou vyrobeny z hliníku, 4 Classic má povrch z nerezové oceli. Oba mají 1,5 GB RAM, IP68, dvoujádrový procesor Exynos W920 a více než 40 hodin výdrže baterie. Dají tak dvojnásobek času, co Apple Watch. Galaxy Watch 4 ve své 40mm variantě vyjdou na 6 990 Kč, 44mm varianta stojí 7 590 Kč. Galaxy Watch Classic 4 jsou k dispozici ve 42mm velikosti za 9 490 Kč, ve 46mm velikosti stojí 9 990 Kč. Jak vidno, i ceny jsou tedy přívětivé.

Nová doba 

Nechci zde rozebírat všechno, co novinky umí, k tomu se můžete podívat na webové stránky Samsungu. Nechci ani zařízení porovnávat mezi sebou, stejně jako nechci shazovat kvalitu jednoho nebo druhého. Apple Watch jsou špičkou ve svém segmentu, vlastně i v segmentu jakéhokoli typu hodinek obecně. A to je podle mě právě chyba. Bez konkurence není snaha tlačit se dál a přicházet s novými řešeními.

Tím, že Apple opanoval trh, nemá příliš potřebu inovovat. Koukněte se na jednotlivé série Apple Watch zpětně a zjistíte, že novinky nepřibývají. Vždy se najde jen nějaká drobnost, která sice potěší, ale rozhodně nijak zásadně nepřesvědčí o koupi. Samsung s Googlem však nyní ukázaly, že kvalitní hodinky může mít i Android. A my doufejme, že budou úspěšné a že i ostatní výrobci dokáží do Wear OS přidat nové zajímavé funkce, které donutí Apple jednat. 

.