Zavřít reklamu

Ano, iPad je svými funkcemi omezený, protože má „jen“ iPadOS. V tom je ale možná právě i jeho největší výhoda, nehledě na to, že model Pro dostal „počítačový“ čip M1. Řekněme si to upřímně, iPad je tablet, ne počítač, i když se nás mnohdy sám Apple snaží přesvědčit o opaku. A není nakonec lepší, mít dvě 100% zařízení, než jedno zvládající obojí jen na 50 %? Často se zapomíná, že je čip M1 ve skutečnosti variací čipu řady A, tedy toho, který je nejen ve starších iPadech ale i řadě iPhonů. Když Apple poprvé oznámil, že pracuje na svém vlastním Apple Silicon čipu, tak společnost Apple zasílala tzv. SDK Mac mini vývojářům k tomu, aby si jej osahali. Neměl ale čip M1, nýbrž A12Z Bionic, který v té době právě poháněl iPad Pro 2020.

Není tablet jako hybridní notebook 

Zkoušeli jste někdy používat hybridní notebook? Tedy takový, který nabízí hardwarovou klávesnici, má desktopový operační systém a dotykový displej? Jako počítač možná obstojí, jakmile je ale začnete používat jako tablet, uživatelský zážitek jde do kopru. Ergonomie není zrovna přívětivá, software často není na dotyky ani plně odladěn. Apple iPad Pro 2021 má výkonu na rozdávání, a v portfoliu Applu má poměrně zajímavého soupeře v podobě MacBooku Air, který je také M1 čipem osazen. V případě většího modelu má i lastně i téměř shodnou úhlopříčku displeje. iPadu tak vlastně chybí jen klávesnice a trackpad (což můžete řešit externě). Díky podobné ceně se tak nabízí vlastně jen jeden zásadní rozdíl, kterým je použitý operační systém.

 

iPadOS 15 bude mít ten pravý potenciál 

Nové iPady Pro s M1 čipem budou široké veřejnosti dostupné od 21. května, kdy budou distribuovány s iPadOS 14. A v tom je možný problém, protože i když je iPadOS 14 připravený pro M1 čip, není připravený pro využití jeho plného potenciálu tabletu. To zásadní by se tak mohlo odehrát na WWDC21, které startuje už 7. června, a které nám ukáže podobu iPadOS 15. S uvedením systému iPadOS v roce 2019 a příslušenstvím v podobě Magic Keyboard, která byla uvedena v roce 2020, se Apple přiblížil k tomu, čím by mohly jeho iPady Pro být Zatím ale pořád nejsou. Co tedy iPadu Pro chybí k využití plného svého potenciálu?

  • Profesionální aplikace: Jestli Apple chce iPady Pro povýšit na další úroveň, měl by jim poskytnout plnohodnotné aplikace. Začít by mohl u sebe, takže by měl uživatelům přinést tituly, jakými je Final Cut Pro a Logic Pro. Když Apple neukáže směr, nikdo jiný to za něho neudělá (i když už zde máme Adobe Photoshop). 
  • Xcode: K tomu, aby vývojáři dělali aplikace na iPad, musí jej emulovat v macOS. Např. 12,9“ displej však skýtá parádní rozhled k tomu, programovat nové tituly přímo na cílovém zařízení. 
  • Multitasking: Čip M1 v kombinaci s 16 GB pamětí RAM zvládá multitasking s přehledem. Jenže v rámci systému je pořád příliš osekaný na to, aby se dal považovat za plnohodnotnou variantu multitaskingu známého z počítačů. S interaktivními widgety a plnou podporou pro externí displeje by však mohl skutečně moci zastoupit i desktop (ne jej nahradit či se pasovat na jeho roli).

 

V poměrně krátkém časovém horizontu už uvidíme, čeho je nový iPad Pro schopen. Čekání na podzim roku, kdy pak bude iPadOS 15 dostupný široké veřejnosti, tak možná bude delší než obvykle. Potenciál je zde obrovský a po všech těch letech, kdy iPad přešlapuje na místě, by se z něho mohlo stát takové zařízení, které od něho možná Apple čekal už u první jeho generace. 

.