Zavřít reklamu

Aktuálně čekáme na vyjádření soudu ohledně verdiktu, u kterého se nedá očekávat, že přijde během následujících týdnů ale spíše měsíců. Prostudovat 4 500 stran výpovědí a svědectví dá jistě zabrat, natož přijít s jasným rozhodnutím. To může mít tří podoby, které si zde nastíníme. 

Možnost 1: Apple vyhraje 

Pokud se tomu tak stane, tak se vlastně nic nestane. Bude jen na Applu, jestli se chytne za nos a něco s výší své provize udělá, popřípadě jestli z dobré vůle pustí na iOS možnost alternativní platby za obsah. Všichni ale asi víme, že to z dobré vůle neudělá. Přiznal by tím jen oprávněnost celé kauzy.

Možnost 2: Vyhraje Epic Games 

Jak sama soudkyně v rámci přelíčení poznamenala, není jí zcela jasné, co by výhra Epic Games vlastně znamenala, protože tato společnost se ohledně nápravy vyjadřovala nejasně. V podstatě jen dokola zmiňovala: „Myslíme si, že Apple nehraje férově a byli bychom rádi, kdyby s tím soud něco udělal.“ Nejfatálnějším scénářem pro Apple by v tomto případě bylo rozhodnutí, že jeho App Store nebude moci být nadále jediným distribučním kanálem obsahu v rámci platformy iOS. Jak by měl ale další obchod nebo obchody vypadat, je nejasné.

Možnost 3: Kompromis 

Zde je samozřejmě celá řada variant. Může se například jednat o to, že Apple musí snížit svou provizi. Třeba na půlku? Na 15 % místo 30 %? A co to způsobí dál, když si tuto částku účtují i ostatní distribuce? Pravděpodobný soud i s nimi? Další možností by bylo umožnit vývojářům, aby do aplikace zadali informaci o tom, že když si produkt koupí na jejich webu, budou to mít o X % levnější. Tuto informaci totiž aktuálně uvádět nesmějí.

Poté už by bylo jen na uživateli, zda opustí pohodlí iOS a půjde na web a bude vývojáři věřit, že mu skutečně dodá koupený produkt, a že nezneužije jeho údaje. Pokud to nebude chtít riskovat, koupí si obsah v aplikaci, jako dosud a žádnou změnu nemusí pozorovat. Toto samozřejmě ale nelze praktikovat plošně, protože ne všichni vývojáři mají své platební systémy, takže zejména ti malí by na tom mohli být biti. A možná by se na tom chtěli také hojit.

Toto by navíc odvrátilo i možné antimonopolní vyšetřování. App Store by tak nebyl jediným distribučním místem a vývojáři by měli jednoduše na výběr, kam své uživatele k platbě směrovat. V každém ohledu by tedy stále zůstala možnost podstoupit nákup v rámci aplikace. Ta by tak pořád byla o těch 30 % vyšší, které byste prostě šoupli Applu do kapsy za to, že vám nabízí tak elegantní a bezpečné řešení. Samozřejmě by toto platilo jen pro In-App nákupy, nikoli pro prvotní nákup aplikace nutný k jejímu stažení (pokud je aplikace placená).

Konec dobrý, všechno ostatní možná také 

Apple by toto nakonec nemuselo ani stát příliš peněz. Nákup v aplikaci je snazší a rychlejší než návštěva externího webu, takže drtivá většina uživatelů by mohla nadále používat mikrotransakce v rámci systému. Jedinými výjimkami by mohli být technicky zdatnější uživatelé. Toto by tedy mohla být win-win metoda pro obě strany. Vlk (Epic Games) by se nažral a koza (Apple) by zůstala celá. A jak už bylo řečeno, koza by byla chráněna i v případě různých regulačních opatření vlád, kterým by mohla pádně argumentovat.

.