Zavřít reklamu

Nová zpráva agentury Bloomberg ukazuje, že se můžeme začít „těšit“ na novou bitvu mezi technologickými giganty, tedy Microsoftem a Applem. Vše samozřejmě vychází z kauzy jménem Epic Games, je ale pravdou, že začínající nevraživost má zárodky ještě před probíhající soudní pří. V posledních několika letech to mohlo vypadat jako ideální spolupráce. Microsoft poskytl Office pro iPhone i iPad, kdy v nich umožnil pracovat i s Apple Pencil a Magic Keyboard, společnost byla dokonce pozvána i na keynote Applu. Ten zase uživatelům umožnil v rámci svých systémů používat herní ovladače Xbox. Nehledě na situaci kolem provizí App Storu, která se řešila už v roce 2012, to byla příkladná symbióza dvou odvěkých rivalů.

Já jsem PC 

Tento vztah však prvotně nabouralo představení vlastního čipu Applu. Šlo sice spíše jen o popíchnutí společnosti směrem k Microsoftu, kdy si na propagaci opět najalo herce Johna Hodgmana, známého jako toho nemotorného pana PC. A protože Apple ke svému čipu M1 utekl od Intelu, ten na to kontroval navázáním spolupráce s panem Macem, tedy Justinem Longem, který nově propaguje jeho procesory útočící na zařízení Applu.

Mark Gurman z Bloombergu uvádí, že dalším zlomovým bodem v začínající vzájemné nenávisti společností, byl pokus Microsoftu protlačit na platformu iOS Applu svou cloudovou herní službu xCloud. Původně mu to Apple nedovolil (stejně jako Googlu s jeho Stadií a ostatně i všem ostatním), aby pak přispěchal s nereálným řešením v podobě možnosti streamu her za předpokladu, že se každá hra bude instalovat do zařízení = provize z ceny.

Gurman nicméně cituje další důvody. Microsoft totiž prý začal naléhat na americké a evropské protimonopolní regulátory, aby prozkoumali praktiky Applu s ohledem na růst tržního podílu Maců, zatímco PC s Windows stagnovaly. Konkurence je zdravá a pro trh nezbytná, pokud se ale hraje férově. Na podobném „udávání“ bohužel bývá nejčastěji bit uživatel. Z dlouhodobého hlediska zde ale máme zaděláno na pěknou bitvu. Ta jistě přitvrdí, až Apple představí své řešení pro smíšenou realitu, které se očekává v roce 2022 a půjde přímo proti HoloLens Microsoftu. Zajímavý boj jistě bude i o AI a v neposlední řadě také o cloudovou infrastrukturu. 

Microsoft Surface Pro 7 v iPad Pro fb YouTube

 

.