Zavřít reklamu

Generální ředitel Snapchatu, Evan Spiegel, říká, že je společnost šťastná za možnost platit Applu 30% provizi za jakýkoli nákup v jeho aplikaci provedený. Applu totiž vděčí za to, že vůbec existuje. Je to tak zcela jiný pohled, než který razí velké společnosti, jejichž kritika zvedla vlnu nevole proti účtování poplatku Applu za distribuci digitálního obsahu. Mnoho velkých společností si aktuálně na Apple otvírá ústa. Vše začal nejen Epic Games kvůli 30% provizi za distribuci obsahu skrze aplikace instalované přes App Store, ale toto jednání se nelíbí například ani Microsoftu nebo Spotify. Pak je zde ale i druhá strana spektra, jejíž zástupcem je třeba Snapchat.

Během rozhovoru s CNBC diskutoval výkonný ředitel Snapchatu, Evan Spiegel, o vztahu populární aplikace s Applem. Když byl dotázán na 30% provizi, řekl, že Snapchat by bez iPhonu jednoduše neexistoval. „V tomto smyslu si nejsem jistý, zda máme na výběr, zda zaplatíme 30% poplatek, nebo ne. A samozřejmě jsme rádi, že to děláme výměnou za všechny ty úžasné technologie, které nám Apple poskytuje z hlediska softwaru, ale také z hlediska jejich hardwarového pokroku.“ Spiegel dodává, že Apple je pro Snapchat skvělým partnerem. Vítá dokonce i změny v ochraně osobních údajů ohledně transparentnosti sledování aplikací, které přišly s iOS 14.5. „Zatím se počáteční investice, které jsme provedli před téměř 10 lety, abychom chránili soukromí uživatelů na naší platformě, skutečně vyplácejí, “ dodal.

Snapchat byl založen 8. července 2011 ještě pod značkou Picaboo. Je postavena na principu, že člověk vyfotí nějakou situaci svým mobilním telefonem a pošle ji přátelům. Ta však po 1 až 10 sekundách zmizí. Záleží na tom, jaký časový interval odesilatel nastaví. Uživatelé, kteří snímek obdrží, pak na něho mohou taktéž odpovědět vyfocením jiné situace. 

Stažení Snapchatu v App Store 

 

Začarovaný kruh 

Vítězství Epic Games nad Applem by mohlo mít vliv na způsob, jakým se na jeho platformách distribuuje obsah, nebo alespoň v tom, jaká je ideální výše provize. Apple by byl nucen povolit alternativní možnosti platby nebo provést jiné změny. Již svým programem pro malé firmy se nicméně pokusil uklidnit protimonopolní regulátory, což ale nemusí stačit. Generální ředitel společnosti Apple, Tim Cook, navíc říká, že změna výše provize nebo celého systému by pro společnost znamenala, že by ta musela vybírat poplatky z distribuce obsahu jiným způsobem. Jedno je ale jasné. Pokud provize Applu padne, měl by se veškerý obsah v rámci App Storu a mikrotransakcí v aplikacích zlevnit cca o 30 %, což se týče i předplatného v aplikacích zakoupených.

 

Vedlejší účinek by pak prohra Applu měla být i v tom, že by zlevněním svých provizí měla projít většina distribučních sítích, tedy i těch, které nemají s Applem nic společného ale nějakou provizi si od každého stažení berou. Jinak bychom totiž měřili dvojím metrem. Typicky se jedná nejen o Google Play, ale i Steam, GOG a další.

.