Zavřít reklamu

Po pouhých třech týdnech svědectví, podávání důkazů a debat o tom, co je to vlastně ona definice „hry“, byl proces Epic Games vs. Apple oficiálně přerušen. Nyní se soudce Yvonne Gonzalez Rogersová odebere k analýze všech svědectví, aby v případu rozhodla někdy v nadcházejících měsících. 

Namísto tradičních závěrečných argumentů právníků společností se poslední den soudu skládal ze tří hodin otázek ze strany soudkyně a odpovědí ze strany právníků společností Apple a Epic. Jedním z bodů, které soudkyně během posledního dne procesu opakovaně zmínila, bylo to, že zákazníci mají možnost zvolit si, do jakého ekosystému vstoupí, a to samozřejmě s odkazem na Android vs. iOS.

„V této studii je spousta důkazů o tom, že je obchodní strategií společnosti Apple vytvořit určitý druh ekosystému, který je atraktivní pro spotřebitele,“ řekla soudkyně Rogersová. Na adresu Epicu dodala, že jeho argumentace ignoruje realitu v tom ohledu, že sami zákazníci si tento uzavřený ekosystém vybrali, i když v něm mohou být uzamčeni, což už není předmětem probíhajícího soudního sporu. Kdyby bylo Epicu plně vyhověno, tak se tento ekosystém zhroutí.

Definice hry 

Gary Bornstein, advokát Epic Games, samozřejmě zase upozornil na fakt, že možnost distribuce obsahu, jako je systém sideloadingu a obchody s aplikacemi třetích stran, by mohly zvýšit konkurenceschopnost a prakticky odstranit potenciální monopol Applu. Jenže iOS není macOS, iOS chce být bezpečný tak, jak je to jen možné a obě tyto varianty dávají prostor pro podvody a různé útoky. V tomto ohledu buďme rádi za tvrdohlavost Applu.

Ať už se na celý spor koukáte z jakékoli strany, Epic Games se nepovedlo v rámci celého sporu to hlavní – definovat samotný trh. Což mu právníci Applu v posledním přelíčení také vpálili do tváře. Právníci Epicu se ale snažili, seč mohli. Na světlo světa vytáhli i nespravedlnost ve vyhledávání v App Storu. Uvedli, že vývojáři nejsou spokojeni s metodami jeho vyhledávání. Avšak tvrdě narazili. Soudkyně jim odsekla, že není rozumné si stěžovat na to, že daná aplikace není na vrcholu seznamu v dané kategorii hledání, když tam má dalších 100 tisíc konkurenčních titulů.

Opatření a (ne)možné nápravy 

Během části dotazování zaměřeného na chování společnosti se právnička Applu Veronica Moyeová pokusila čelit zprávě, která naznačovala, že vývojáři nejsou spokojeni s App Storem. Průzkum uvádí 64% spokojenost vývojářů. Právníci Epicu však zdůrazňovali, že spokojenost je vlastně ještě nižší, protože průzkum byl vázán na API společnosti (vývojářské nástroje), a ne čistě na App Store, což mělo vést ke zkresleným výsledkům.

Pokud jde o nápravná opatření, právníci Epicu uvedli, že chtějí, aby společnost Apple přijala konkrétní protisoutěžní omezení, včetně omezení distribuce aplikací a plateb v aplikacích. Na tento požadavek soudkyně uvedla, že by jejich důsledkem bylo to, že by Apple distribuoval Epicu jeho obsah, ale vlastně z toho neměl ani dolar. Právník společnosti Apple Richard Doren označil tyto prostředky za povinnou licenci na veškeré duševní vlastnictví společnosti Apple.

Nutný čas na rozhodnutí 

Pondělní den ukončil třítýdenní soudní tahanici, která ukáže budoucnost správy aplikací na iOS v App Storu. V závislosti na rozhodnutí soudu by výsledek mohl vést k tomu, že Apple ztratí nejen miliardy dolarů v potenciálních příjmech, ale také kontrolu nad samotným ekosystémem, který vytvořil. Společnost Epic Games útočila na Apple monopolem na distribuci aplikací pro iOS a platby v App Storu. Zároveň svým „jednáním“ prý Epic bojuje za přínos pro všechny vývojáře, ale i uživatele, kteří by tak nemuseli platit 30% provizi Applu.

epic games

Protiargumenty společnosti Apple zdůrazňovaly soukromí a bezpečnost jejích platforem, a také zmiňovaly motivy Epic Games pro vznik samotného soudního sporu. Vývojář hry Fortnite byl Applem vylíčen jako oportunista, který nechtěl platit společnosti za používání její platformy, a ten, který chtěl prodávat obsah ve své aplikaci pro iOS mimo App Store, i když věděl, že tím poruší jím odsouhlasené podmínky.

Soudkyni teď čeká projít si na 4 500 stran svědectví, než přijde se svým verdiktem. Kdy tak bude, samozřejmě neví ani ona, i když si neodpustila vtípek, že by tomu mohlo být třeba 13. srpna. Právě ten den totiž Epic obešel platební systém Applu a právě ten den se obě společnosti staly svými úhlavními nepřáteli.

.