Zavřít reklamu

Společnost Samsung včera představila dvojici svých skládacích telefonů, tedy Galaxy Z Fold3 a Z Flip3. Podle číslovky můžete vidět, že se jedná u ž 3. generaci těchto zařízení (u Z Flip3 jde ale ve skutečnosti teprve o druhou). A kolik skládaček má Apple? Nula. Samozřejmě neznáme vývojové postupy americké společnosti, není ale na čase se skutečně ptát, proč zde podobné zařízení ještě nemáme? 

Samsung totiž ukazuje, že jsou tato zařízení skutečně funkční. Obě novinky běží na Snapdragonu 888 (základním, nikoli s přídomkem plus), Z Fold3 má navíc selfie kameru v displeji, Z Flip3 pak nasadil skutečně poutavou cenu. Změny nejsou nijak razantní, protože proč dělat něco jinak, když je zde atraktivita dopředu zaručena – podobných zařízení přece jen příliš nenajdete, v podobě možná největší konkurence pak samozřejmě žádnou.

Sympatické změny 

Těla jsou hliníková, skládací displeje speciálně vyztužené, rámeček okolo hlavního displeje se ještě zmenšil. To generaci od generace, ne jako u iPhonu 12, kdy jsme se toho dočkali po třech letech a na zmenšení výřezu čekáme roky čtyři.

Z Fold 3 dostal podporu pro pero S Pen, což z něho dělá skutečně použitelný tablet, protože vnitřní skládací displej má úhlopříčku 7,6“. iPad mini má pro srovnání 7,9“ displej a Apple na něm poskytuje kompatibilitu s první generací Apple Pencil. K tomu si přihoďte, že novinka disponuje 120Hz obnovovací frekvencí displeje a na každé své půlce může zobrazovat jiný obsah. Paradoxně se tak tento telefon Samsungu podobá iPadu více, než se může zdát.

Samsung své novinky ale nežene do technologické špičky, což je vidět zejména na procesoru i fotoaparátech, které mezigeneračně neposkočily. Z osobního pohledu to vidím jako poměrně sympatický krok. Apple se snaží své iPhony mít pořád lepší a lepší a nejlepší, co ale pojmout to trochu jinak? Co třeba udělat nové zařízení, které nemusí být nejlepší na poli mobilních telefonů, ale nejlepší jen na poli „skládacích tabletofonů“? Jistě, PR by se muselo trochu snažit, to ale Apple umí, takže by to vadit nemuselo. Navíc ve výkonu konkurenci nemá, fotoaparáty by mohl osadit také ty stávající z iPhonů 12.

Tvrdá cenová politika 

Samozřejmě je zde ještě cena. Samsung Galaxy Z Fold3 5G bude stát v základní 256GB variantě vysokých 46 999 Kč. Jenže předchozí generace začínala na 54 999 Kč. Je tedy vidět, že když se chce, tak to jde. Model Samsung Galaxy Z Flip3 pak startuje na 26 999 Kč za 128GB variantu. Loni to přitom bylo 38 999 Kč. Zde je rozdíl ještě větší a ještě líbivější.

Toto je tak jednoznačně hozená rukavice směrem k Applu. Pokud ten nezareaguje co nejdříve, Samsung si získá ještě větší oblibu, protože tato cenová strategie bude hrát pro jeho prospěch v ohledu rozšiřování povědomí o skládačkách širokému zástupu uživatelů a už to nebude jen zařízení pro vyvolené (minimálně tedy pokud se bavíme o „véčkovém“ modelu). 

.