Zavřít reklamu

Společnost SellCell provedla průzkum, ze kterého vyplývá, že celkem 74 % jeho respondentů doufá, že Apple sáhne k jinému označení jeho budoucího iPhonu. Ten by totiž měl nést označení iPhone 13, a pokud jste pověrčiví, opravdu nechcete mít s tímto číslem nic společného. Je tedy na čase, aby Apple změnil pojmenování svého portfolia iPhonů? Dost možná ano, a to nehledě na číslovku. Průzkum byl samozřejmě prováděn na území USA, a to s více než třemi tisíci uživateli zařízeních iPhone a iPad ve věku od 18 let. Byl proveden mezi 10. a 15. červnem 2021 a vychází z něho ještě několik zajímavostí. Třeba že 52 % z nich uvedlo, že z novinek v iOS 15 vlastně nejsou nijak nadšení.

23 % se líbí novinky v aplikaci Wallet, 17 % oceňují lepší vyhledávání, 14 % se těší na novinky v aplikaci Najít. Jenže 32 % uživatelů by raději vidělo interaktivní widgety a 21 % allways-on displej. Největší bolístkou iPadOS 15 je pak absence profesionálních aplikací, kterou uvádí téměř 15 % dotázaných. Apple se tak do vkusu uživatelů příliš netrefil. Účastníci ale hlasovali i ohledně podoby budoucích názvů iPhonů, kdy jich 38 % uvedlo, že by nejvíce ocenili jen označení letopočtu. Místo iPhonu 13 by tak byly letošní modely označeny iPhone (2021) či iPhone Pro (2021). Nicméně z historického hlediska by to nebylo nic proti ničemu. A koneckonců by se toto označení mohlo promítnout i ve značení operačních systémů.

Podívejte se, jak by mohl iPhone 13 vypadat:

 

Číslo 13 

Číslo 13 je v mnohých zemích považováno za nešťastné, přinášející smůlu. Chorobný strach z třináctky se nazývá triskaidekafobie, a také proto se toto číslo často vynechává v číselných řadách, například některé hotely nemívají 13. podlaží nebo sportovci nedostávají takové startovní číslo. A pak je zde samozřejmě také pátek třináctého. V sikhismu je však 13 považováno za šťastné číslo, protože paňdžábsky se řekne tera, což také znamená „Tvůj“. Předkolumbovské kultury Mezoameriky pak považovaly číslo 13 za posvátné. Rozlišovaly např. třináct vrstev nebe.

 

Sjednocení označení produktu se systémem 

I když je to ale samozřejmě pořád jen číslo, může mít takový detail vliv na samotné prodeje telefonu. A když se podíváte na portfolio Applu, neměl by pro něho být problém číselnou řadu vynechat a nahradit ji letopočtem. U svých počítačů tak totiž dělá dlouhá léta, tak proč ne u ostatních zařízení? Navíc by toto nahrávalo i k sjednocení linie operačních systémů. Nyní zde máme iPhone 12, který používá iOS 14. Na podzim zde budeme mít iPhone 13, který bude představen s iOS 15 atd. Proč by nemohl prostě přijít jen a pouze iPhone (2021), který by měl operační systém iOS (2021)? Třináctka mi nijak nevadí, ale toto bych rozhodně uvítal nejen z toho důvodu, že by to bylo přehlednější, ale i proto, že by to bylo logičtější. Kam totiž až chce Apple se svými číselnými řadami zajít?

 

Navíc letopočet by jasně odkazoval i na stáří telefonu, se kterým mají mnozí problém. Často se tak někdo ptá, jaký používám iPhone a když mu řeknu označení XS Max, doptává se, jak je vlastně starý a kolik modelů už po něm bylo uvedeno. Rok by tak jasně určil veškeré potřebné informace. Zamezilo by to zavádění nesmyslných označení v podobě „S“ a dalších.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.