Zavřít reklamu

Jablečné počítače se v posledních dvou letech těší obrovské popularitě, čemuž vděčí primárně čipům Apple Silicon. Díky tomu, že Apple u svých Maců přestává používat procesory od Intelu a nahrazuje je zcela vlastním řešením, se mu podařilo mnohonásobně zvýšit výkon, a zároveň snížit energetickou náročnost. V současné chvíli navíc máme k dispozici hned několik takovýchto modelů, přičemž si jablíčkáři mohou zvolit jak z laptopů, tak i z desktopu. Na konci minulého roku se světu navíc ukázal přepracovaný 14″ a 16″ MacBook Pro s profesionálním zaměřením. To však vyvolává obavy o dřívější 13″ model. Jaká je jeho budoucnost?

Když Apple představil úplně první Macy s Apple Silicon, jednalo se o 13″ MacBook Pro, MacBook Air a Mac mini. Ačkoliv se delší dobu spekulovalo nad příchodem přepracovaného Pročka s extrémním výkonem, nikomu nebylo jasné, zdali 14″ model nahradí ten 13″, anebo jestli se budou prodávat bok po boku. Druhá varianta se nakonec stala realitou a dává to zatím i smysl. Jelikož 13″ MacBook Pro lze pořídit již od necelých 39 tisíc korun, za 14″ variantu, která mimochodem nabízí čip M1 Pro a podstatně vyšší výkon, startuje na téměř 59 tisících korunách.

Zůstane, nebo zmizí?

Aktuálně nemůže nikdo s jistotou potvrdit, jak Apple vlastně naloží se 13″ MacBookem Pro. Ten se totiž nyní nachází v roli jakéhosi vstupního lehce vylepšeného modelu a s trochou nadsázky lze říct, že je vcelku nepotřebný. Nabízí totiž stejný čip jako MacBook Air, avšak k dostání je za větší obnos peněz. I přesto však narazíme na zásadní rozdíl. Zatímco Air je chlazen pasivně, v Pročku najdeme ventilátor, který Macu umožní fungovat na vyšším výkonu po delší dobu. U těchto dvou modelů lze říct, že jsou určeny pro nenáročné/běžné uživatele, zatímco zmiňované přepracované MacBooky Pro cílí na profesionály.

Mezi jablíčkáři se proto nyní šíří spekulace o tom, zdali Apple dokonce kompletně nezruší tento model. S tím také souvisí další informace o tom, že by se MacBook Air mohl zbavit označení Air. Nabídka by pak byla už jen podle názvů o něco přehlednější a kopírovala by tak například iPhony, které jsou stejně tak k dostání v základní a Pro verzi. Další možností je, že se tento konkrétní model nedočká prakticky žádné změny a bude pokračovat ve stejných šlépějích. Podle toho by si mohl zachovat například stejný design a aktualizován by byl společně s modelem Air, kdy by oba modely dostaly novější čip M2 a nějaká další vylepšení.

13" macbook pro a macbook air m1
13" MacBook Pro 2020 (vlevo) a MacBook Air 2020 (vpravo)

Způsob, který potěší každého

Následně se nabízí ještě jedna varianta, která je pravděpodobně ze všech nejslibnější – tedy tak se alespoň jeví na papíře. V takovém případě by Apple mohl změnit design 13″ modelu po vzoru loňských Proček, avšak ušetřit by na nich mohl na displeji a čipu. Díky tomu by tak 13″ MacBook Pro byl k dostání za relativně stejné peníze, avšak pyšnil by se novějším tělem s užitečnými konektory a novějším (ale základním) čipem M2. Osobně si troufám tvrdit, že by podobná změna přilákala pozornost nejen současných uživatelů a mezi lidmi by mohla být nesmírně oblíbená. Jak to s tímto modelem ve finále dopadne bychom se mohli dozvědět již během letošního roku. Jaká varianta se vám zamlouvá nejvíce, případě jaké změny byste uvítali vy?

.