Zavřít reklamu

Apple nám na své zářijové události předvedl smršť hardwarových novinek. Máme zde dva nové iPady, jedny nové Apple Watch a řadu iPhonů 13 čítající opět po čtyřech různých modelech. To všechno přitom společnost zvládla uvést ani ne za hodinu a 20 minut, a to k tomu přihodila i informace o rozšíření služby Fitness+. Je to ale vlastně hodně, nebo málo? 

Proklaté úniky 

Kdo byl zapojen do celého dění ještě před pořádáním události, mohl tušit, že se skutečně iPadu 9. generace dočkáme. Překvapení to tak bylo jen pro toho, kdo předpokládal jen iPhony a Apple Watch. To, že však přijde i iPad mini, i když bez údivů, co se jeho funkcí týče, nečekal skoro nikdo. Hned po rychlém úvodu tak bylo třeba chválit.

Druhé překvapení jistě způsobily Apple Watch Series 7. Ne proto, že jsme se jich dočkali, ale proto, že vůbec nevypadají tak, jak jsme čekali. Úniky sice hovořily o tom, že se jich hned tak nedočkáme (v čemž se trefily), co se ale designu týče se však sekly na plné čáře. Ano, mají větší displej, ale ten je zvětšený zcela jiným způsobem, než bylo zobrazováno.

Došlo ale i na třetí překvapení. I když zmenšení výřezu iPhonů a vlastně i 120Hz obnovovací frekvence patřilo mezi ty novinky, které byly téměř jistotou, filmové funkce nečekal nikdo. Je jedno, jestli filmařský režim používat budete, nebo ne, a jestli vás ProRes nechává chladnými, stejně jako ProRAW v loňském roce. Jde o to, že Apple inovuje.

Nemáme zde sice odstranění Lightning konektoru ani ultrazvukovou čtečku otisků prstů, kdy zejména to druhé může někoho zamrzet, na druhou stranu zde máme silné rozšíření použitelnosti iPhonu jako takového. Ten je zase o krok dál k tomu definitivně vytlačit jiná jednoúčelová zařízení, které k němu možná ještě používáte – tedy fotoaparát a kameru.

Cenová politika 

Apple není levná značka. Nikdy nebyla a nikdy nebude. Proto je skutečně příjemné vidět, že když se chce, jde i s cenou něco udělat. Upgrade iPadu 9. generace přinesl navýšení úložiště na 64 GB, přitom je jeho cenovka pořád 9 990 Kč. Celá řada iPhonů 13 pak zlevnila. Někde více, někde méně, ale zlevnila. Cena modelu iPhone 13 mini, i když se jedná o naprostou novinku, nakonec klesla pod magickou hranici dvaceti tisíc. Ano, za největší úložiště největšího iPhonu 13 sice zaplatíte více jak 45 tisíc, ale to nemá být hlavní tahák pro zákazníky. Ty půjdou po nižších úložištích.

Jediné, co tak může zamrzet, je cena iPadu mini. 14 a půl tisíce je dle mého soudu moc, navíc když je kousek od něho iPad Air, který je díky jeho většímu displeji v mých očích jasný vítěz. Změn mezi nimi přitom není zas tolik. Nasadit ale cenovku alespoň o 1 500 Kč méně, mohlo se jednat o skvělý tahák. Takhle nezbývá než vyčkávat, jestli bude zákazníky přijatý a nebude „hejtován“ jako iPhone mini, kterého bychom se příští rok už dočkat neměli. Otázkou zůstává cena u Apple Watch Series 7, i když sedá předpokládat, že si uchová cenu, kterou má aktuální Series 6. A to je asi v pohodě.

Osobní sumář 

Výše uvedený text je mým osobním pohledem, který odráží čistě můj názor. Můžete s ním souhlasit, můžete se proti němu ohradit. Na mém vnímání události, která mě po dlouhé řadě těch spíše rozporuplných přece jen potěšila, to ale nic nezmění. Níže pak najdete bodový výčet zásadních faktů z události tak, jak je cítím a jak na mě působí. 

Největší překvapení: 

 • iPad mini 
 • Design Apple Watch Series 7 
 • Filmové funkce iPhonu 13 

Největší zklamání: 

 • Apple Watch Series 7 jako celek
 • iPhony 13 Pro nemají funkci Always-On
 • Nepředstavené AirPody 3 

Největší očekávání: 

 • Fotografické dovednosti iPhonu 13 Pro Max (makro) 
 • Plynulost práce s ProMotion displejem iPhonů 13 Pro 
 • Dostupnost Apple Watch Series 7 

Největší obavy: 

 • Váha iPhonu 13 pro Max a extrémně vystouplá soustava jeho fotoaparátů 
 • Úspěch iPadu mini v prodejích 
 • Cena Apple Watch Series 7 
.