Zavřít reklamu

Na zářijové události Applu vás nemusely oslovit iPady, dokonce ani iPhony, jako spíše nové Apple Watch. Jenže nyní se nabízí otázka, zda počkat na to, až budou Apple Watch Series 7 později na podzim v prodeji, nebo rovnou sáhnout po předchozí generaci v podobě Series 6. Podívejte se na kompletní srovnání těchto modelů a bude vám to (možná) jasné. Apple sice na svých stránkách na novou generaci chytrých hodinek vnadí, neuvádí ale kdy budou dostupné, nezahrnuje je do srovnání se staršími generacemi, neposkytuje o nich ani žádné technické specifikace, stejně jako cenu. Zde tedy vycházíme z dostupných informací, které se objevily na internetu a které popřípadě uvedla sama společnost.

Větší a odolnější pouzdro 

Když Apple představil první generaci svých Apple Watch, měla pouzdro o velikostech 38 nebo 42 mm. První změna nastává u Series 4, kde poskočily rozměry na 40 či 44 mm, tedy takové, kterými aktuálně disponuje i Series 6. U novinky se ještě o milimetr zvětší. Při zachování stejné šířky řemínků i jejich upínacího mechanizmu tak bude pouzdro 41 či 45 mm. Mění se nám i barvy. Zůstává jen modrá a (PRODUCT)RED červená, z vesmírně šedé, stříbrné a zlaté u Series 6 se přešlo na zelenou, hvězdně bílou a temně inkoustovou.

Už Apple Watch Series 3 byly voděodolné, kdy je společnost reklamovala i jako vhodné k plavání. Uvádí u ní 50m voděodolnost, což platí i pro všechny následující generace, tedy i Series 7. U té však Apple přepracoval krycí sklo, díky kterému o této generaci prohlašuje, že se jedná o dosud nejodolnější Apple Watch. Nabízí tedy odolnost proti prasknutí, celé hodinky se pak mohou chlubit certifikací odolností proti prachu IP6X. Změna velikosti má dopad i na navýšení váhy hodinek (o snížení pouzdra se toho zatím moc neví). Hliníková verze váží 32 respektive 38,8 g, což je nárůst o 1,5 respektive 2,4 g oproti Series 6. Váha ocelové verze je 42,3 a 51,5 g, předchozí generace zde váží 39,7 a 47,1 g. Titanová verze Apple Watch Series 7 by měla vážit 37 respektive 45,1 g, u Series 6 to je 34,6 a 41,3 g. Dostupnost ocelové a titanové varianty je však zatím velkou neznámou.

Větší a jasnější displej 

Hliníková verze Apple Watch Series 6 disponuje Ion-X sklem, Always-On Retina LTPO OLED displejem s jsem 1000 nitů při aktivním displeji, což je stejná specifikace, jakou nabídne i Series 7. Rozdíl je v tom, že starší model má rámečky o velikosti 3 mm, novinka má rámečky jen 1,7mm. Apple zde uvádí, že tím mohl zvětšit displej o 20 %. Nově uvádí i ten fakt, že je až o 70 % jasnější než v předchozí generaci. Jak toho dosáhl, když je specifikace displeje stejná, není zatím zcela zřejmé.

Stejná baterie ale rychlejší nabíjení 

Apple Watch měly vždy vydržet po celý aktivní den jejich uživatele. K tomu tedy společnost udává i výdrž, která je v obou případech shodná – 18 hodin. Series 6 a jejich 304mAh baterii nabijete na 100 % za hodinu a půl. Kapacitu Series 7 neznáme, dá se ale odhadovat, že bude stejná. Díky přibalenému kabelu s magnetickým konektorem na jedné a USB-C na druhé však Apple deklaruje, že vám 8 minut nabíjení postačí na trackování 8 hodin spánku. Zároveň zmiňuje, že za 45 minut nabijete hodinky na 80 % kapacity jejich vestavěné lithium-iontové baterie.

Stejný výkon, stejné úložiště 

Každá generace Apple Watch má svůj vlastní čip. I když je tedy v Series 7 čip S7, dle všech dostupných informací to vypadá, že je vlastně stejný jako čip S6 obsažený v Series 6 (nahrává tomu i fakt, že se Apple na keynote o čipu vůbec nezmínil). Změny mohly nastat maximálně tak v jeho rozměrech s ohledem na změnu velikosti pouzdra. Podobnou strategii jsme viděli již u čipu S5, který byl prakticky jen přejmenovaným čipem S4. Až S6 přinesl zhruba o 20 % více výkonu než předchozí generace. V uniklém dokumentu společnosti je pak také řečeno, že je nový S7 o 20 % rychlejší než čip v Apple Watch SE. A ty právě používají čip S5, takže nárůst výkonu zde skutečně nečekejme. Nemění se ani úložiště, které zůstává na 32 GB.

Jen drobná funkce navíc 

Nepočítáme-li rozdíly v systému watchOS 8, nabídne Series 7 novinek pomálu. Vyjma speciálních ciferníků využívajících větší displej na maximum se vlastně jedná jen o automatické rozpoznání pádu z kola. Vyjma toho pak nabídnou automatickou detekci pozastavení cvičení. Jinak je výčet funkcí stejný. Oba modely tedy umí měřit okysličení krve, nabízejí monitor srdečního tepu, měření EKG, mají akcelometr, gyroskop, kompas, U1 čip, W3 bezdrátový čip, Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 a 5 GHz a Bluetooth 5.0.

Pravděpodobná cena 

České ceny Series 7 nejsou ještě uveřejněné. Během události však Apple zmínil ty americké, které jsou stejné jako v případě předchozí generace. Dá se tedy soudit, že podobně tomu bude i u nás. S největší pravděpodobností tak bude Series 7 kopírovat cenu Series 6, která je aktuálně na 11 490 Kč v případě menšího 40mm pouzdra a 12 290 Kč v případě většího 44mm pouzdra. Co se po oficiálním uvedení Series 7 stane s předchozí generací, je otázkou. Apple ji může zlevnit, může ji ale z nabídky úplně odstranit, aby právě novější a vyspělejší model nekanibalizovala, což se zdá jako pravděpodobnější. V Nabídce totiž stále zůstávají Apple Watch Series 3 a Apple Watch SE.

Apple Watch Series 6 Apple Watch Series 7
Procesor Apple S6 Apple S7
Velikosti 40 mm a 44 mm 41 mm a 45 mm
Materiál šasi (v ČR) hliník hliník
Velikost úložiště 32 GB 32 GB
Always-On displej ano ano
EKG ano ano
Detekce pádu ano ano, i při jízdě na kole
Výškoměr ano, stále aktivní ano, stále aktivní
Kapacita baterie 304 mAh 304 mAh (?)
Voděodolnost až do 50 m až do 50 m
Kompas ano ano
Cena při uvedení – 40 mm 11 490 Kč 11 490 Kč (?)
Cena při uvedení – 44 mm 12 290 Kč 12 290 Kč (?)
.