Zavřít reklamu

Obliba externích disků a flashdisků stále klesá a uživatelé se snaží najít vhodnější alternativu pro ukládání svých dat, díky které k nim mohou mít přístup prakticky kdykoliv a odkudkoliv. Řešením jsou v tomto případě také cloudová úložiště. Ta se však liší nejen přístupem, ale i cenou a dalšími vlastnostmi. My si v dnešním článku několik z nich porovnáme a zkusíme vám napovědět, které je pro vás to nejvhodnější.

iCloud

Uživatelé Apple produktů jistě důvěrně znají službu iCloud, která je ve všech těchto zařízeních nativně k dispozici. Její největší výhodou, ale zároveň nevýhodou, je skvělá integrace do systému od Applu. Kromě přístupu na Apple produktech má iCloud aplikaci také pro Windows, ta toho ale rozhodně nenabízí to, co webové rozhraní. Co se však týče použití právě v Apple ekosystému, zde iCloud opravdu dominuje. Všechna zařízení totiž můžete do iCloudu zálohovat, umí automaticky ukládat dokumenty v balíku iWork nebo třeba zobrazovat otevřené panely v Safari na jiných zařízeních. Dále zde máte možnost sdílení a spolupráce, například v případě dokumentů z iWork – v tomto případě však musí mít uživatel, se kterým chcete spolupracovat, založené Apple ID. Od Applu dostanete zdarma na iCloud 5 GB úložiště, pokud vám prostor nestačí, můžete si dokoupit 50 GB za 25 Kč měsíčně, 200 GB za 79 Kč měsíčně nebo 2 TB za 249 Kč měsíčně.

Google Drive

Jedním z nejpopulárnějších cloudových úložišť je bezesporu Google Drive. Nabízí aplikaci snad pro všechny platformy, na které si vzpomenete, včetně iOS nebo macOS. Je velice dobře propojený s Android zařízeními, k zahození ale není ani na iPhonech. Pro spolupráci je Google Disk jako dělaný, aplikace Google Docs, Google Sheets a Google Slides sice nepatří mezi nejpokročilejší, běžným uživatelům ale bohatě stačí. Na Windowsu, Macu, Chromebooku nebo i iPadu tyto aplikace můžete používat na webu, anebo v jednotlivých kancelářských aplikacích, které ale mnoha funkcemi neoplývají a spíše než o použitelné se tak jedná o nouzové řešení. Prvních 15 GB nabízí Google zdarma, přičemž kromě prostoru v Google Drive zabírají místo i e-mailové zprávy a Google Fotky. Tarifů nabízí Disk Google hned několik, a to na bázi měsíčního předplatného – 100 GB za 59,99 Kč, 200 GB za 79,99 Kč, 2 TB za 299,99 Kč, 10 TB za 2 999,99 Kč, 20 TB za 5 999,99 Kč a 30 TB za 8 999,99 Kč. Maximální velikost souboru, který na úložiště můžete nahrát, je 5 TB.

OneDrive

Pokud žijete převážně ve Windows světě, jistě jste alespoň slyšeli o službě od Microsoftu s názvem OneDrive. Kromě Windows a zařízeních Android najdete aplikaci OneDrive i pro iPhone, iPad či Mac. Možnosti spolupráce na OneDrive jsou široké, co se týče sady kancelářských aplikací Office, opět se nachází téměř na všech platformách, na které si vzpomenete od mobilních zařízeních přes počítače až k webové verzi. V základu, podobně jako iCloud, dostanete od Microsoftu 5 GB úložného prostoru zdarma. Za 49,99 Kč měsíčně vám Microsoft nadělí porci 100 GB dat, bohužel však bez kancelářského balíčku Office 365. Tento balíček dostanete s úložištěm 1 TB za 189 Kč měsíčně pro 1 počítač, tablet a telefon, nebo v rodinné verzi pro 6 počítačů, tabletů a telefonů za 269 Kč měsíčně. OneDrive pak má pro někoho výrazné omezení, kdy velikost jednoho souboru nesmí přesáhnout 15 GB.

Mega

Novozélandské úložiště má největší výhodu ve své bezpečnosti, kdy provozovatel nemá k vašim datům přístup. Aplikaci najdete opět pro všechny platformy, v základu dostanete 15 GB zdarma + 35 GB na 30 dní. Za pozvání nového uživatele dostanete 10 GB na 365 dní, za instalaci mobilní aplikace 15 GB na 180 dní, a pokud nainstalujete software pro počítač, na 180 dní máte zdarma 20 GB. Co se týče placených tarifů, nejlevnější stojí 133 Kč měsíčně a nabízí 400 GB prostoru, za 266 Kč měsíčně dostanete 2 TB, pro tarif s prostorem 8 TB zaplatíte 533 Kč měsíčně a pokud chcete 16 TB, nachystejte si 799 Kč.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více