Zavřít reklamu

V dnešním IT souhrnu se společně podíváme na celkem čtyři novinky. Ta nejdůležitější z nich se týká 5G sítě v Česku – ta je na určitém území již k dispozici a již brzy ji nudou mocti využít první uživatelé. V druhé zprávě se poté budeme věnovat českému hernímu počinu Kingdom Come Deliverence, dále se podíváme na to, které nové mobilní zařízení se v Česku bohužel přestane prodávat, a také se budeme věnovat službě GeForce Now. Není čas ztrácet čas, a proto se vrhněme přímo na věc.

Síť 5G bude v Česku k dispozici již za pár dní

Českým internetem se v dnešních odpoledních hodinách prohnala zpráva o tom, že bude již brzy v Česku možné využívat 5G síť. I když se tato informace může na první pohled zdát jako „fake news“, tak věřte, že se jedná o čistou pravdu. Mnoho v oboru znalých jedinců by se mohlo domnívat, že jako první v Česku 5G síť spustí právě T-Mobile, tohle mínění je však mylné. Jako první v Česku totiž 5G internet zpřístupnil operátor O2. Připojení pomocí 5G je k dispozici v Praze, a také v Kolíně. Pokrytí 5G signálem se samozřejmě bude postupně rozšiřovat. Oproti 4G nabízí nová 5G síť až desetinásobné rychlosti pro stahování a nahrávání dat. Konkrétně má 5G od O2 nabídnout rychlost stahování až 600 Mb/s, rychlost odesílání poté až 100 Mb/s. 5G síť od O2 mohou začít využívat všichni uživatelé tarifů NEO Zlatý a Platinový a FREE+ Bronzový, Stříbrný a Zlatý, O2 si poté za připojení k 5G síti účtuje korunu měsíčně. Je však samozřejmě nutné zmínit, že pro využití 5G sítě ji musí vaše zařízení podporovat – například z řady iPhonů neumí 5G žádný model. Najdou-li se zde nějací odpůrci 5G, tak prosím shlédněte video, které přikládám níže – 5G vám rozhodně neublíží. Chcete-li napsat komentář 5G = genocida, tak to prosím nedělejte.

Kingdom Come: Deliverence bude zcela zdarma!

Pokud patříte mezi vášnivé hráče, tak vám určitě v roce 2018 neuniklo vydání Kingdom Come: Deliverence. Tento český počin od známého vývojáře Daniela Vávry (a jeho týmu), jenž stojí za notorickou Mafií, znají po celém světě miliony lidí. Nutno podotknout, že měl tento český titul celkem velký úspěch – zakoupilo si jej totiž přes tři miliony lidí, kdy první milion z toho se podařilo prodat již první měsíc, na zbylé dva miliony si poté museli vývojáři počkat prakticky dva roky. Vývojáři Kingdom Come: Deliverence se však rozhodli, že hráčskou základnu ještě o něco rozšíří. Od 18. června do 22. června si všichni hráči budou moci tento titul stáhnout naprosto zdarma. Učinit tak budou moci na herní platformě Steam. Pokud si uživatel Kingdom Come: Deliverence přidá do své knihovny v rámci zmíněného data, tak mu titul zůstane v knihovně navždy.

Vlajková loď Xiaomi bude v Česku stažena z prodeje

Před několika týdny jsme se od čínské společnosti Xiaomi dočkali představení nové vlajkové lodi z řady telefonů, konkrétně s názvem Xiaomi Mi 10 Pro. Podle dostupných výkonnostních testů je tento telefon velmi výkonný, dokonce by se mělo jednat o jeden z nejvýkonnějších (ne-li nejvýkonnější) telefonů, které jsou momentálně na světě k dispozici. Právě výkon se stal hlavním tahounem poptávky po tomto zařízení. Xiaomi bohužel kvůli obrovské poptávce (především v Číně) nestíhá telefon vyrábět. Xiaomi chce mít svou vlajkovou loď k dispozici především pro čínské obyvatele, a tak se rozhodlo, že jak vrcholný model Mi 11 Pro, tak model Mi 11, stáhne z prodeje na všech trzích, tedy kromě toho čínského. V Česku to potvrdila Kateřina Czyžová ze společnosti Witty Trade, která je hlavním distributorem telefonů Xiaomi v České republice. Odlehčená verze Xiaomi Mi 10 Lite však zůstane v Česku i nadále k dispozici. Podle dostupných informací už čínský výrobce žádné další kousky do Česka neodešle – pokud tedy po tomto zařízení prahnete, tak byste se pro jeho koupi měli rozhodnout dříve, než dojdou tuzemské skladové zásoby. Xiaomi Mi 10 Pro s 256 GB úložištěm vás vyjde na 27 990 Kč, Xiaomi Mi 10 vás poté v 128 GB (256 GB) verzi vyjde na 21 990 Kč (22 990 Kč).

GeForce Now je opět k dispozici!

Patříte mezi vášnivé hráče, ale máte k dispozici pouze slabý počítač či laptop? Přesně tuto situaci se rozhodla vyřešit společnost nVidia, která se primárně zabývá vývojem a produkcí grafických karet. Společnost nVidia se před několika měsíci rozhodla spustit službu GeForce Now, která vám pomocí vzdáleného serveru poskytuje výkon na hraní her, a na vaše zařízení poté pomocí internetového připojení přenáší pouze obraz. Díky GeForce Now tedy nepotřebujete žádný výkonný stroj, na hraní vám stačí (kvalitní) internetové připojení. Tato služba zažila po svém spuštění obrovský boom, a to i přesto, že se mnoho herních studií rozhodlo své hry ze služby odstranit (například Blizzard). I tak však v GeForce Now najdete plno herních pecek, které si rozhodně rádi zahrajete. GeForce Now je k dispozici ve verzi zdarma (omezení hraní na 1 hodinu, poté musíte restartovat relaci) a ve verzi tzv. Founders, za kterou musíte zaplatit 139 korun měsíčně – získáte však naprosto neomezené využívání služby GeForce Now. Pár dní po spuštění GeForce Now se tato služba stala tak moc oblíbenou, že nVidia musela předplatné Founders deaktivovat – přestala tedy nabírat nové členy. Dobrou zprávou je, že po několika měsících, kdy nebyla Founders verze k dispozici, si ji nyní uživatelé mohou opět předplatit. Pokud už na vás tehda ve Founders verzi nezbylo místo, tak nyní máte možnost tuto chybu napravit. Rozhodně si pospěšte, nikde totiž není napsané, že nedojde k dalšímu přetížení, a že nVidia Founders verzi nevypne!

Zdroj: 1 – o2.cz; 2 – cdr.cz; 3 – novinky.cz; 4 – nvidia.com 

.