Zavřít reklamu

Kromě nových iPadů a Apple Watch Series 6 se před včerejší jablečnou konferencí vyrojily spekulace o nových Apple Watch, které by měly být vstupenkou do světa chytrých hodinek od Applu. Předpokládalo se, že by tyto hodinky neměly nabízet tolik funkcí, jako vrcholné Series 6, namísto toho ale měly být o mnoho levnější. Ukázalo se, že tyto spekulace byly doopravdy pravdivé a my jsme se po boku Series 6 dočkali také představení levnějších Apple Watch, které po vzoru iPhonu dostaly označení SE. Jaké mají hodinky parametry, a zdali se je vyplatí pořídit, společně s dalšími informacemi, se dočtete v tomto článku.

Design, velikosti a provedení

Nový model vychází z Apple Watch Series 4 a Series 5, co se týče designu, nijak vás tedy nepřekvapí. To samé platí i o velikostech, Apple nabízí hodinky ve verzi 40 a 44 mm. To je dobrá zpráva především pro ty, kteří přechází ze starší generace, jelikož je produkt kompatibilní i s řemínky, které pasovaly na menší 38 mm verzi, respektive 42 mm větší verzi. Hodinky budou nabízeny ve vesmírně šedém, stříbrném a zlatém provedení, Apple tedy s barvami v případě Apple Watch SE nijak neexperimentoval a vsadil na osvědčený standard. Nechybí ani voděodolnost, kterou Apple udává, jako ostatně u všech Apple Watch v jeho portfoliu, do 50 metrů hloubky. Nemusíte tedy mít obavy, že by se při plaveckém cvičení mohly hodinky poškodit – samozřejmě pokud je nebudete mít poničené. Stejně jako předchůdci, tak i Apple Watch SE budou v České republice nabízeny pouze v hliníkové verzi, ocelové verze s LTE se bohužel stále nedočkáme.

Hardware a speciální funkce

V Apple Watch SE tepe procesor Apple S5, který se nachází v Series 5 – údajně se však ale jedná pouze o přejmenovaný čip S4 ze Series 4. Co se pak týče úložiště, tak jsou hodinky nabízeny ve verzi 32 GB, což jinými slovy znamená, že je zaplníte všemi svými daty jen opravdu těžko. Pokud bychom se zaměřili na senzory, nechybí gyroskop, akcelerometr, GPS, měřič srdečního tepu anebo kompas. Naopak, co byste u Apple Watch SE hledali marně, je Always-On displej z Apple Watch Series 5, senzor pro měření okysličení krve z nejnovějších Series 6 nebo EKG, které najdete jak v hodinkách Series 4 a novějších. Co vás naopak potěší je funkce Detekce pádu nebo možnost tísňového volání. Pokud byste tedy model chtěli věnovat někomu se zdravotními problémy, anebo máte tyto problémy sami, tak vám Apple Watch SE rozhodně pomohou.

Cena a resumé

Největším lákadlem na hodinkách je nejspíše cena, která startuje na 7 990 Kč u 40mm verze a končí na 8 790 Kč u hodinek s tělem o velikosti 44mm. To jinými slovy znamená, že vám peněženku tento produkt výrazně neprovětrá. Ostatně se však není čemu divit, jelikož o mnoho zajímavých funkcí jsou Apple Watch SE ochuzeny. Dle mého názoru je ale většina těch dobře využitelných k dispozici – co si budeme nalhávat, kolik z nás si denně například provádí EKG. Jasně, že za podobnou cenu se dají sehnat zánovní Apple Watch Series 5, které nabídnou Always On display a EKG, pokud však po Always On nebo EKG netoužíte a chcete mít zbrusu nový model, Apple Watch SE jsou přímo pro vás. V žádném případě se tedy nejedná o revoluci, spíše o „recyklát“ poskládaný ze 4. a 5. generace, to však neubírá na kvalitě produktu a v redakci jsme si stoprocentně jistí, že si své kupce Apple Watch SE zajisté najdou, podobně jako v případě nesmírně oblíbeného iPhonu SE.

mpv-shot0156
Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Osobně si myslím, že mít neustále, kdekoliv a kdykoliv při sobě snímač EKG, je pro naprostou většinu uživatelů zbytečnost. Je to fajn fíčurka, ale samo od sebe to nefunguje a jak často to uživatelé spouštějí? Tohle bych viděl spíš jako věcičku do domácnosti – jednu pro celou rodinu, samozřejmě spojenou s dalšími funkcemi a s rozlišením jednotlivých uživatelů, jako to dělá např. chytrá váha. Budiž, ať to v těch hodinkách je a pro určitou (malou) část uživatelů to může být užitečné, ale mladé lidi je to jen doplňková záležitost, bez které se bez problémů obejdou. Podobné to možná bude i se snímačem kyslíku v krvi, ale to asi ukáže až praxe. Téměř jediný výraznější rozdíl mezi Watch 6 a SE pak bude pro hodně uživatelů jen Always On displej, ostatní drobnosti budou pro ně víceméně zanedbatelné. Stojí to za těch cca 3,5 tisíce korun navíc? Jasně, ještě design. Tady měl Apple trochu přidat. Watch SE by byly v širší barevné nabídce mnohem atraktivnější. Dětem přece nebudeme kupovat Watch za cenu přes 11 tisíc, když jim bohatě budou stačit ty za 8 tisíc. Ale proč nejsou v červené? Škoda.

celý text

Čtěte více.