Zavřít reklamu

Japonská společnost Sony představila svůj nový vlajkový model Xperia 1 IV. Tato řada je známá několika klíčovými funkcemi, mezi které patří superjemný displej a unikátní fotografický systém, ve kterém posouvá mobilní focení na další úroveň. Jak tato novinka obstojí v porovnání s vlajkou Applu v podobě iPhonu 13 Pro Max? 

Design a rozměry 

iPhone 13 Pro Max je největším a nejtěžším telefonem Applu. Jeho rozměry jsou 160,8 x 78,1 x 7,65 mm s váhou 238 g. Oproti němu je Xperie 1 IV o poznání menší a především lehčí. Její rozměry jsou 165 x 71 x 8,2 mm a váha pouhých 185 g. Samozřejmě se vše odvíjí od velikosti displeje a použitých materiálů.

Oba telefony však mají kovová rám a z přední i zadní strany je kryje sklo. Apple jej jmenuje jako Ceramic Shield, Sony má „jen“ Corning Gorilla Glass Victus. Jen je v uvozovkách proto, protože na trhu už je i odolnější verze s přídomkem Plus. Zajímavé je, že Xperia má o jedno tlačítko více. To je vyhrazeno spoušti fotoaparátu, na který výrobce prostě sází.

Displej 

iPhone 13 Pro má větší 6,7palcový displej, Xperia 1 IV disponuje 6,5palcovou úhlopříčkou. Oba modely používají OLED, přičemž Apple se rozhodl pro Super Retina XDR obrazovku a Sony pro označení 4K HDR OLED. Ačkoli je displej menší, Sony se podařilo dosáhnout mnohem vyššího rozlišení než Applu, a to i když se při rozlišení 3 840 × 1 644 nejedná o skutečné 4K. Stále je to mnohem více než u displeje iPhonu s rozlišením 2 778 × 1 284.

Xperia 1 IV displej

Rozdíly v rozlišení a velikosti mají za následek výraznější hustotu pixelů. Zatímco Apple dosahuje hustoty 458 ppi, u Sony je to až velmi působivých 642 ppi. Upřímně řečeno ten rozdíl ale stejně pravděpodobně neuvidíte. Apple uvádí, že má jeho displej kontrastní poměr 2 000 000:1 a zvládne 1 000 nitů typického maximálního jasu a 1 200 nitů pro obsah HDR. Sony hodnoty jasu neuvádí, ačkoli ujišťuje, že displej je až o 50 % jasnější, než tomu bylo u předchůdce. Kontrastní poměr je 1 000 000:1. 

iPhone také nabízí podporu technologií Wide Color (P3), True Tone a ProMotion, přičemž poslední jmenovaná umožňuje adaptivní obnovovací frekvenci až do 120 Hz. Xperia 1 IV má maximální obnovovací frekvenci 120 Hz, 100% pokrytí DCI-P3 a 10bitovou tonální gradaci. Vypůjčuje si také technologii X1 HDR remastering používanou v televizorech Bravia, která zlepšuje kontrast, barvy a čistotu obrazu. Displej iPhonu má samozřejmě výřez, Sony naopak nejde módou průstřelů, ale při horní straně má silnější rámeček, kde má schované vše potřebné.

Výkon 

A15 Bionic v iPhonech 13 je zatím neporažen. Tento čip využívá procesor se dvěma vysoce výkonnými jádry, čtyřmi vysoce efektivními jádry a 16jádrovým Neural Enginem. Nechybí pětijádrový grafický procesor. Uvnitř modelu Xperia 1 IV se nachází osmijádrový čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, který zahrnuje jedno vysoce výkonné jádro, tři jádra střední třídy a čtyři efektivní jádra připojená ke grafickému procesoru Adreno 730. Sony také disponuje 12 GB RAM paměti, což je dvojnásobek té, kterou najdeme v iPhonech 13 Pro.

Xperia 1 IV výkon

Vzhledem k tomu, že Xperia 1 IV zatím není na trhu, můžeme se podívat na nejvýkonnější model s tímto čipsetem v benchmarku Geekbench. Tím je Lenovo Legion 2 Pro, kdy tento smartphone zvládl jednojádrové skóre 1 169 a vícejádrové má 3 459 bodů. Tento výsledek se ale ani zdaleka neblíží čipu A15 Bionic, který v testu s jedním jádrem dosahuje 1 702 bodů a ve vícejádrovém 4 672 bodů.

Fotoaparáty 

Oba mají trojitou fotosestavu a všechny jsou 12MPx. Teleobjektiv iPhonu má světelností f/2,8, širokoúhlý má světelnost f/1,5 a ultraširokoúhlý s 120stupňovým zorným polem má světelnost f/1,8. U Sony je k dispozici ultraširokoúhlý se 124 stupni záběru a světelností f/2,2, širokoúhlý má světelnost f/1,7 a teleobjektiv je pak skutečná lahůdka.

xperia-corners-xl

Xperia má totiž skutečný optický zoom, takže její objektiv může přecházet z jednoho extrému f/2,3 a 28stupňového zorného pole na f/2,8 a 20stupňové zorné pole. Majitelům telefonu tak Sony poskytuje širší rozsah zorného pole pro optický zoom, než je schopen iPhone, aniž by bylo nutné obraz vůbec ořezávat. Rozsah je tedy od 3,5x po 5,2x optické přiblížení, kdy iPhone nabídne jen 3x zoom. Sony také sází na objektivy Zeiss, doplněné o povrchovou úpravu Zeiss T*, která údajně zlepšuje vykreslení a kontrast tím, že snižuje odrazy světel.

xperia-1-iv-1-xl

Sony se zde opírá o své znalosti fotoaparátů Alpha, které poskytují mnoho výhod, jež mohou nejen profesionální fotografové dobře znát. Nabízí například automatické zaostřování na oči v reálném čase u všech objektivů, detekci objektů řízenou umělou inteligencí, sériové snímání HDR rychlostí 20 snímků za sekundu nebo výpočty AF/AE rychlostí 60 snímků za sekundu. 

Sledování v reálném čase napomáhá jak AI, tak zařazení 3D snímače iToF pro měření vzdálenosti, který výrazně pomáhá při ostření. Jde o určitou obdobu senzoru LiDAR, který používají iPhony, i když ten je vhodnější pro aplikace rozšířené reality. Čelní kamera je 12MPx s f/2.2 v případě Applu a 12MPx s f/2.0 v případě Sony.

Konektivita a baterie 

Oba mají 5G, iPhone používá Wi-Fi 6 a Bluetooth 5, Xperia podporuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Sony má samozřejmě USB-C konektor, ale překvapivě ještě nabízí 3,5mm jack konektor pro sluchátka. Kapacita baterie Xperie je 5 000 mAh, což je poslední dobou spíše standard i v nižší cenové kategorii. iPhone 13 Pro Max má podle webu GSMarena kapacitu baterie 4 352 mAh. Apple totiž tento údaj oficiálně neuvádí.

xperia-battery-share-xl

U nabíjení obou zařízení se uvádí, že shodně nabízejí možnost rychlého nabíjení, které dosáhne 50 % nabití po půl hodině. Obě zařízení mají také bezdrátové nabíjení, zatímco Apple nabízí Qi a MagSafe, zařízení Sony je kompatibilní samozřejmě jen s Qi, ale může fungovat také jako bezdrátová nabíjecí podložka pro jiná zařízení pomocí funkce sdílení baterie, což zase iPhonu chybí. Drátové nabíjení je 30W, to u iPhonu neoficiálně umí až 27 W.

Cena 

iPhone 13 Pro Max je u nás k dispozici za 31 990 Kč v případě 128GB verze, za 34 990 Kč v případě 256GB verze, 41 190 Kč v případě 512 GB verze a za 47 390 Kč v případě 1TB verze. Sony Xperia 1 IV bude k dispozici ve dvou paměťových velikostech, kdy ta 256GB startuje na doporučené maloobchodní ceně 34 990 Kč, jak alespoň říkají oficiální stránky Sony. Cena 512GB verze uveřejněna nebyla. Přítomen je však i slot na microSDXC kartu o velikosti až 1 TB.

headphone-jack-xperia-1-iv-xl

Pokud nepočítáme ohýbací řešení, jednoznačně se jedná o jeden z nejdražších telefonů na trhu. Pokud se podíváme např. na kapacitně shodný model telefonu Samsung Galaxy S22 Ultra, tak ten ve své 256GB verzi vyjde na 34 490 Kč, takže novinka Sony je ještě o 500 Kč dražší. Jestli si tuto cenu svou výbavou obhájí odhalí až čísla prodejů. Zařízení je již k dispozici k předobjednání. 

.