Zavřít reklamu

Nový iPhone X se stal po deseti letech prvním iPhonem, jež dostal OLED panel. Tedy něco, co konkurence využívá již mnoho let. Displej nového iPhonu je opravdu dobrý, v některých zahraničních testech byl dokonce vyhodnocen jako nejlepší mobilní displej všech dob. V současné době se OLED panel nachází ještě také v Apple Watch a o jakkoliv dobré řešení se jedná, stále se potýká s několika zásadními nevýhodami. V první řadě jde o náklady na výrobu, ve druhé o fyzickou výdrž panelu jako takového a v neposlední řadě také o závislost na společnosti Samsung, která jako jediná dokáže vyrobit panely dostatečné kvality. To by se mělo do dvou až tří let změnit.

Zahraniční server Digitimes přišel s informací, že se Apple snaží o výrazné urychlení nástupu displejů, založených na technologii Micro-LED. Panely využívající této technologie mají spoustu společných vlastností s OLED obrazovkami, jako je například skvělé barevné podání, energetická náročnost, kontrastní poměr atd. Kromě toho však v některých ohledech OLED panely převyšují. Zejména co se týče odolnosti proti vypalování a potřebné tloušťce. V některých případech dokáží být Micro-LED panely ještě o něco úspornější, než OLED obrazovky.

V současné době společnost Apple tuto technologii vyvíjí ve svém Taiwanském vývojovém centru. Na implementaci a masové výrobě spolupracuje s TSMC. Podle posledních informací se počet pracovníků tohoto vývojového centra zmenšil a spekuluje se o tom, že se část výzkumu přesouvá do USA. Podle zahraničních zdrojů by se mohly první Micro-LED panely dostat do nějakých produktů (s největší pravděpodobností do Apple Watch) v roce 2019 nebo 2020.

Využitím nového typu zobrazovacího panelu by se Apple zbavil závislosti na společnosti Samsung, která se v případě iPhonu X projevila jako velký problém, neboť bylo displejů nedostatek. Teoreticky je také možné, že se spolupráce Applu se Samsungem nelíbí, vzhledem k tomu, že se jedná o konkurenty. Přechod pod TSMC by tak mohl být příjemnou změnou, neboť se nejedná o rivala na poli s chytrými telefony, tablety a dalšími produkty. Micro-LED technologii společnost Apple zkoumá již od roku 2014, kdy se jí podařilo získat společnost LuxVue, která se touto problematikou zabývá. Právě tato akvizice měla výrazně pomoct v urychlení vývoje.

.