Zavřít reklamu

Apple přestal letos s definitivní platností prodávat iPhone SE. Ten byl historicky (zatím?) posledním jablečným smartphonem se čtyřpalcovým displejem, designem z dob iPhonu 5s a vybavením z iPhonu 6S. Nejlevnější iPhone se spolu s iPhonem X a 6S zařadil mezi modely, které musely letos uvolnit místo nové generaci. Otázkou ovšem zůstává, zdali Apple „zabitím“ iPhonu SE neudělal chybu.

Jednou z uživateli nejoceňovanějších předností iPhonu SE byla jeho nízká cena, která z něj v kombinaci se skvělými vlastnostmi činila jeden z nejlepších smartphonů dostupné cenové kategorie. Uvítali ho i ti, kterým se z drobného iPhonu 5S nechtělo přecházet na větší telefon. Příchod iPhonu 6 byl ze strany Applu skutečnou revolucí – po dobu předchozích šesti let totiž úhlopříčka jablečných smartphonů nepřekročila čtyři palce. Prvních pět modelů (iPhone, iPhone 3G, 3GS, 4 a 4S) mělo displej o úhlopříčce 3,5 palce, v roce 2012 se s příchodem iPhonu 5 tento rozměr o půl palce zvětšil. Na první, nezainteresovaný pohled šlo o nepatrnou změnu, té se ale museli přizpůsobit například návrháři aplikací. Čtyřpalcovým displejem disponovaly i iPhony 5S a levnější 5C.

Obrovský skok ve velikosti displeje přinesl rok 2014, kdy Apple přišel s iPhonem 6 (4,7 palce) a 6 Plus (5,5 palce), jež měly – kromě o poznání většího displeje – i zcela nový design. Uživatelská základna se v tu dobu rozdělila na dva tábory – na ty, kteří byli velikostí displejů a s tím souvisejícími rozšířenými možnostmi nadšeni, a ty, kteří chtěli za každou cenu zachovat čtyřpalcové obrazovky.

I samotný Apple vyzdvihoval přednosti malého displeje:

Jaké bylo překvapení druhé jmenované skupiny, když Apple v roce 2016 oznámil, že iPhone 5S se přece jenom dočká svého nástupce v podobě iPhonu SE. Ten se stal nejenom nejmenším, ale také nejdostupnějším smartphonem s logem nakousnutého jablka, a těšil se velké oblibě ze strany uživatelů. V roce 2017 se mohl Apple chlubit svou historicky nejšiřší nabídkou telefonů, a to jak po stránce cenové, tak i po stránce velikosti a výkonu. Cupertinská společnost si mohla dovolit něco, co jen málokterý výrobce: namísto jednoho modelu ročně nabízela pro každého něco. Na své si tak přišli jak příznivci high-tech modelů, tak i ti, kteří dávali přednost menšímu, jednoduššímu, ale přesto výkonnému smartphonu.

Navzdory relativnímu úspěchu se ale Apple rozhodl letos se svým nejmenším modelem rozloučit. K dostání je i nadále u autorizovaných prodejců, z online eshopu Applu ale v září definitivně zmizel. Pozici nejmenšího a cenově nejdostupnějšího iPhonu nyní obsadil iPhone 7. Přestože mnozí nad ukončením prodeje nejmenšího a nejlevnějšího modelu kroutí nevěřícně hlavou, dá se předpokládat, že Apple velice dobře ví, co dělá.

Jak ale o iPhonu SE mluví čísla? Cupertinská společnost prodala v roce 2015 celkem 30 milionů čtyřpalcových iPhonů, což je vzhledem k nástupu nových, větších modelů úctyhodný výkon. Technologie patří mezi obory, v nichž jde pokrok kupředu závratnou rychlostí a zvyšují se i nároky ze strany uživatelů. Jistě se ale i dnes najde řada těch, kteří by před Face ID, haptickou odezvou nebo duálním fotoaparátem dali přednost ostrým hranám, čtyřpalcovému displeji a designu, který přesně padne i do drobnější ruky. V současné době lze ale jen velmi těžko odhadovat, zda se Apple v budoucnu někdy k tomuto designu vrátí – pravděpodobnost příliš velká není.

Měla by podle vás přítomnost čtyřpalcového smartphonu v současné produktové linii iPhonů smysl? Uvítali byste nástupce iPhonu SE?

iphoneSE_5
.