Zavřít reklamu

Ve středu 2. října 2013 se konala konference s názvem Primetime for… Mobilní marketing pořádaná společnosti Blue Events a Jablíčkář se jí jako jeden z mediálních partnerů také zúčastnil.

Startujeme

V 9 hodin ráno odstartovala celá akce v prostorách kina Světozor. Moderování se ujali Peter Šebo ze společnosti The Marketers a Adam Reinberger z Contra Media. Přednášky šly jedna za druhou svižným tempem. Byla pouze jedna organizační změna v posunutém čase, protože letadlo se Shaunem Gregorym, jediným anglicky mluvícím speakerem, mělo zpoždění. Takhle přišla na řadu po obědě a měla slušnou vypovídací hodnotu, byla by škoda, kdyby se nekonala. Každý z přednášejících měl vyhrazen svůj čas a sál byl ze tří čtvrtin plný, catering byl perfektní, o přestávkách účastníci určitě hlady netrpěli, řekla bych, že spíš naopak byli docela solidně nacpaní. To jsem usoudila z toho, že pán sedící přede mnou po obědě docela solidně klimbal, přednáška nepřednáška…

A teď něco málo čísel – z jednotlivých prezentací a úst přednášejících zaznělo, že 9 z 10 Evropanů vlastní mobil, 45 % z tohoto čísla má chytrý telefon a 18 % tablet (ano, taky mi přišlo, že je těch smartphonů nějak málo). Celých 41 % majitelů používá smartphone i v koupelně a asi nepřekvapí, že 77 % v posteli. Adam Reinberger se ptal publika, kolik lidí je schopno zvednout mobil i během intimních chvil se svým partnerem, veřejně se ale nepřiznal nikdo.

Pouze nápad nestačí

První blok uvedl Peter Šebo, který poukazoval na mylný dojem mnohých: nejdůležitější je mít dobrý nápad a ostatní potom už tak nějak přijde samo. Přeci jen platí pravidlo, že komunikace, která „sedne“ firmě jedné, nemusí tak úplně zapadat do konceptu jiné společnosti. Opravdu tedy nefunguje často známé „my to chceme taky, protože se nám to líbí a jim to zvedlo zisky“.

Petrova prezentace poukazovala na skvělou kampaň společnosti Audi, která představovala nový model R8 tím způsobem, že si jej musel uživatel tabletu vyfotit, jinak viděl jen projíždějící šmouhu. Zmíněna byla i hravá kampaň od Mini ze Švédska, jejíž výherce získal Mini Countryman, dále skvělý nápad se 3D nábytkem od Ikea a záchranu všech dětí s „bolístkami“ – aplikaci Muppets, kde po naskenování náplasti postavička na tabletu ožila.

Mobilní aplikace

Následovala prezentace Petra Dvořáka ze společnosti Inmite. Hodně se povídalo o mobilních aplikacích jako takových, o jejich redesignu pro iOS 7 a o tom, jak vypadají úspěšné a co mají společného. Pobavila mě hláška o tom, jak jsou aplikace na Andriod jiné – „má jak malé displeje, tak i ty, kterými byste díky jejich velikosti zabili medvěda“. Věděli jste, že pouze 0,6 % všech aplikací v App Store je úspěšných?

Pan Ondřej Švihálek z Icom Vision na začátku prezentace řekl, že to pro nás asi bude nuda a bohužel měl pravdu – soustředil se na povídání o zakázkové výrobě aplikací a protože nemám jedinou poznámku, asi mě nic nezaujalo.

Online, telefony a nákupy

Další speaker už měl zajímavější informace. Tušili jste například to, že online je celých 5,7 milionu Čechů? Že průměrná doba strávená na internetu je 17 hodin týdně? A hlavně, že jen 19 % všech těchto lidí vlastní SIM kartu s datovým připojením? Co se preferencí značek týče, nejvíce uživatelů mobilních telefonů vlastní pořád ještě starou dobrou Nokii, mladí do dvaceti let milují Samsung, ale Apple obecně je nejoblíbenější značkou. Moc to nedává smysl, že… Zajímavý je také fakt, že dle výzkumu nepovažují lidi tablet za mobilní a už vůbec ne osobní zařízení, jsou zvyklí mít jej doma a dělit se o čas na něm strávený i s ostatními členy rodiny. Dál mluvil Petr Vaněček z Aisa o částkách, které jsou lidé ochotni utratit při nákupu přes mobilní zařízení – strop je pro ně ve většině případů kolem 500 Kč, větší nákupy už provádí přes notebook nebo počítač.

Čtyři obrazovky

Předposledním přednášejícím před obědovou pauzou byl Jan Bednář z Googlu. Debatovalo se o tom, zda je notebook mobilním zařízením. Bednář se zaobíral fenoménem čtyř obrazovek – viz obrázek níže – doma už nesedíme jen před televizí, u toho máme ještě laptop, tablet a samozřejmostí je telefon v ruce. Ke konečnému nákupu se prý stále užívají všechna možná zařízení, smartphonem počínaje a počítačem konče.

Mobilní marketing

Adam Reinberger dopolední blok ukončil prezentací na téma „8 dobrých důvodů proč využívat mobilní marketing“. Dozvěděli jsme se, že 47 % Čechů je prý připraveno platit mobilním telefonem (dle studie Mastercard) a jak je důležité mít mobilní web, jinak to ty lidi znechutí a odchazejí jinam.

Zlatý hřeb

Následoval oběd, pořádající Blue Events měli organizaci zvládnutou na jedničku, jídla obrovské množství a po hodinové přestávce se pokračovalo přednáškou výše zmiňovaného Shauna Gregoryho z Británie. Kdo si nebyl jistý svojí angličtinou, mohl si u vchodu do sálu vypůjčit sluchátka a celá prezentace byla simultánně překládána do češtiny. Shaun zahájil řeč videem, které zatím viděli pouze v New Yorku a Miami. Byly zde k vidění informace o využívání mobilních telefonů, dále srovnal reklamu před lety a nyní, povídal o vyvíjejícím se trhu mobilních zařízení, celosvětově například lidi stráví na mobilu 108 minut denně, a opět byla řeč o gamifikaci, která je ve světě marketingu nesmírně oblíbená.

Mobilní operátoři

Odpoledne pokračovalo panelovou diskuzí marketingových zástupců našich operátorů. Pánové byli vtipní, předvedli docela solidní show. Debatovalo se o reklamních SMS, o jejich cílení, dále o SMS konektorech. (Ne, opravdu ne všechny reklamní SMSky, co vás tak štvou, nejdou přímo od operátorů, ti můžou posílat max. 6 měsíčně. Zbytek k vám může doputovat třeba až přes Indonésii.) Byl také vyhlášen výherce tipovací soutěže o 30 000 Kč, každý z operátorů přispěl třetinou.

Publero a push notifikace

Petr Zapletal z Publera se rozpovídal o push notifikacích a jak se díky nim dá zvýšit prodej, o předpokládané transformaci tištěných médií a o mobilní platformě, která by neměla chybět žádnému webu. Pokud se vzhled stránky nepřizpůsobí prohlížeči v našem telefonu, ze stránky odcházíme. Publero momentálně na své vlastní mobilní platformě usilovně pracuje, můžeme se těšit na její vzhled.

QR kódy

Pán z Cetelemu se věnoval problematice QR kódů, která není (nejen) podle něj v ČR příliš využívaná. Důvodem může být i to, že spousta zařízení nemá čtečku kódů v základních aplikacích, a ne všichni uživatelé jsou natolik zdatní, aby instalaci zvládli.

Lékárny posílají SMS

Jak dobře funguje reklamní SMS kampaň jsme mohli slyšet z úst marketing manažera sítě lékáren Petra Fialy, jejichž kampaň se uskutečnila loni v létě a 63 % zákazníků oslovených touto kampaní uskutečnilo nákup průměrně tří výrobků.

Rozšířená realita

Marián Chovanec mluvil o rozšířené realitě v praxi, což bylo velmi zajímavé. V podstatě jde o spojení tisku a tabletu, kterým si v časopise naskenujete konkrétní obrázek a on se převede do 3D animace. Navštivte stránku www.rreality.cz, kde se dozvíte více.

Cesta do budoucnosti

Posledním přednášejícím byl Jaro Zacko a jeho prezentace „Cesta do budoucnosti“, kde se věnoval všemožným aplikacím fungujícím jinak, než jak jsme zvyklí třeba u her. Na Slovensku například vyvinuli aplikaci s názvem „Poznej svoji Plzeň“, která je schopna naskenovat pivo a určit, zda se jedná o originál Plzeň. Dále představil projekt Botanicus interacticus od Disney laboratoří, výbornou věc s názvem Makey Makey, Square na platby přes mobil senzorem a další.

Závěrem

Konference byla v 17 hodin ukončena losováním o pivo Fénix a následovala afterparty v hotelu Fusion. Celkově byla akce vydařená a můžeme se těšit na další ročníky.

.