Zavřít reklamu

Apple má z iPhonů a iPadů obrovské zisky. Zařízení jdou na dračku také kvůli tomu, že jsou nabízeny za relativně přijatelné ceny. Těch ovšem Apple dosahuje velice tvrdými podmínkami, které jsou diktovány v čínských výrobnách. Kalifornská společnost se snaží vyrábět své zařízení co nejlevněji a nejvíce to pociťují právě čínští pracovníci…

Není to pochopitelně jen příklad Applu, ale právě jeho výrobní procesy jsou často diskutovanou věcí. Je veřejným tajemstvím, že se v Číně vyrábí v takových podmínkách, které by ani nebyly na území Spojených států legální.

Situace by ale nemusela být tak kritická. Apple si nepochybně může dovolit platit továrnám více peněz, nebo alespoň požadovat vyšší mzdy pro dělníky. Pracovníci, kteří iPhony a iPady vyrábějí, si tato zařízení rozhodně nemohou dovolit a někteří z nich dokonce hotová zařízení ani nikdy neuvidí. Na škodu by také nebylo zvýšení pracovních a bezpečnostních standardů, přičemž by si Apple stále uchoval obrovské zisky, jenže tak nečiní.

IMG_0747-guard-check-6201

Server This American Life minulý týden věnoval průmyslové výrobě Applu velký speciál. Celou zprávu si můžete přečíst zde, my si zde vybíráme několik nejzajímavějších bodů.

 • Šen-čen, město, kde se většina produktů vyrábí, byl ještě před 30 lety malou vesnicí na břehu řeky. Nyní je to město, které má více obyvatel než New York (13 milionů).
 • Foxconn, jedna ze společností, jež vyrábí iPhony a iPady (a nejen ty), má v Šen-čenu továrnu, která zaměstnává 430 tisíc lidí.
 • V této továrně je 20 bufetů, každý z nich denně obslouží 10 000 lidí.
 • Jedním z pracovníků, se kterou dělal Mike Daisey (autor projektu) rozhovor, byla 13letá dívka, která denně leští sklo pro tisíce nových iPhonů. Rozhovor s ní probíhal před továrnou, kterou střeží ozbrojená stráž.
 • Tato 13letá dívka prozradila, že ve Foxconnu se na věk příliš neohlíží. Občas tu sice probíhají inspekce, ale firma ví, kdy k nim dojde, a tak předtím, než inspektor přijede, nahradí mladé pracovníky těmi staršími.
 • Během prvních dvou hodin, které Daisey před továrnou strávil, narazil mimo jiné na pracovníky, kteří tvrdili, že jim bylo 14, 13 a 12 let. Autor projektu odhaduje, že asi 5 % zaměstnanců, se kterými mluvil, byli nezletilí.
 • Daisey předpokládá, že Apple, který má takový smysl pro detail, o těchto věcech musí vědět. A nebo o nich neví, protože zkrátka nechce.
 • Reportér navštívil i dalších továrny v Šen-čenu, kde se představoval jako potenciální zákazník. Zjistil, že jednotlivá patra továren jsou vlastně obrovské haly, které pojmou 20 až 30 tisíc pracovníků. V místnostech je ticho. Mluvení je zakázáno a nejsou tu ani žádné stroje. Za tak malé peníze není důvod je používat.
 • Čínská pracovní „hodina“ má 60 minut, na rozdíl od té americké, při které ještě máte čas na Facebook, sprchu, telefonát nebo běžnou konverzaci. Oficiálně se v Číně pracuje osm hodin denně, ovšem standardní směny jsou dvanáctihodinové. Obvykle se pak ještě prodlužují na 14-16 hodin, především pokud je ve výrobě nový produkt. Během Daiseyho pobytu v Šen-čenu jeden z pracovníku zemřel poté, co absolvoval 34 hodinovou směnu.
 • Montážní linka se může pohybovat pouze tak rychle jako nejpomalejší pracovník, tudíž jsou všichni zaměstnanci sledováni. Většina z nich stojí.
 • Spát chodí zaměstnanci do malých ložnic, kde bývá 15 postelí, jež jsou vyskládány až ke stropu. Běžný Američan by se sem neměl šanci vejít.
IMG_9614-foxconn-dorms-6201
 • Odbory jsou v Číně nelegální. Kdokoliv, kdo se snaží něco podobného vytvořit, je následně uvězněn.
 • Daisey mluvil s mnoha současnými i bývalými pracovníky, kteří odbory tajně podporují. Někteří z nich si stěžovali na používání hexanu jako čističe obrazovky iPhonů. Hexan se vypařuje rychleji než ostatní čističe, což urychluje výrobu, ovšem je neurotoxický. Ruce těch, kteří s hexanem přišli do styku, se neustále třásly.
 • Jeden z bývalých zaměstnanců po své společnosti žádal, aby mu zaplatila přesčasy. Když to odmítla, šel za vedením, které ho zařadilo na černou listinu. Ta obíhá mezi všemi společnostmi. Lidé, kteří se na listině vyskytnou, jsou pro společnosti problémoví pracovníci a další firmy je už nezaměstnají.
 • Jeden muž si ve Foxconnu v lisu kovu rozdrtil ruku, ale společnost mu neposkytla žádnou zdravotní pomoc. Když se mu ruka uzdravila, už s ní nebyl schopen pracovat, a tak ho vyhodili. (Naštěstí si našel novou práci, pracuje s dřevem, kde má podle svých slov lepší pracovní podmínky – pracuje jen 70 hodin týdně.)
 • Tento muž ve Foxconnu mimochodem vytvářel kovové tělo pro iPady. Když mu Daisey ukázal svůj iPad, zjistil, že ten muž ho nikdy předtím neviděl. Držel ho, hrál si s ním a říkal, že je „kouzelný“.

Důvody, proč si Apple nechává své produkty vyrábět v Číně, nemusíme hledat dlouho. Kdyby se iPhony a iPady vyráběly v Americe nebo Evropě, byly by výrobní náklady mnohonásobně vyšší. Jsou zde totiž nastaveny určité výrobní, hygienické, bezpečnostní a standardy, kterým seFoxconn upřímně řečeno ani zdaleka nepřibližuje. Dovoz z Číny se prostě vyplatí.

IMG-001-foxconn-girl-dorm-entry-6202

Kdyby se Apple rozhodl, že začne své produkty vyrábět v Americe podle tamních pravidel, zvedly by se ceny zařízení a zároveň by klesaly tržby společnosti. To by se samozřejmě nelíbilo ani zákazníkům ani akcionářům. Je nicméně pravdou, že Apple má tak obří zisky, že by byl schopen „utáhnout“ výrobu svých zařízení i na americkém území, aniž by se tím musel zruinovat. Na místě je tedy otázka, proč tak Apple nečiní. Každý si na ni můžeme odpovědět sám, ale proč vydělávat méně s „domácí“ výrobou, když „venku“ to jde ještě víc, že…?

Zdroj: BusinessInsider.com
Foto: JordanPouille.com

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jo, sice je to hrozné ale vždycky to tak bylo a bude a všichni na světě se nemůžou mít stejně dobře.

  Nikdy jsem se nejak do podrobna o podminky v Cine nezajimal ale tohle mi vazne vyrazilo dech. I presto ze mam produkty Apple velice v oblibe, tak tohle je humus. A sorry ale Apple produkty zrovna nejsou za relativne prijatelne ceny :) To bych si troufl rici o Samsungu.. Ale ten bych si nikdy nekoupil :)

  To pozor. Tohle neni vina Applu, ale Foxconnu. Je to docela mystifikace. Apple nema absolutne zadny vliv na to jak se chova nebo kolik plati Foxconn svym zamestnancum.

  Je pravda, ze kdyby Apple netlacil na tak nizke vyrobni naklady, mozna by se neco zmenilo. Ale proc to delat sam, kdyz konkurence by tento krok rozhodne neudelala?

  já si myslím že je jedno, o kterou firmu jde, ale v číně to takhle chodí všude. Vždy tomu tak bylo a zřejmě vždy i bude a s těmi cenami souhlasím s Tomem, i když IPhone vlastním :D

  To by ma zaujimálo, ako sú na tom ostatné značky, keď ich predávajú ešte za nižšie ceny a zas náklady na výrobu musia mať podovné.

  V Číně jsou továrny s mnohem horšími pracovními podmínkami. Mimochodem:

  http://www.apple.com/supplierresponsibility/

  Pekne cteni, Apple se muze snazit tohle dodrzovat – respektive zkouset rikat napr Foxconnu aby to dodrzoval, ale ten jen podepise par papiru ze se to dodrzuje, podmazne kontrolu a dela to podle sebe :)

  Nevěřím, že by Apple (a jakákoliv další firma, která si v Číně nechává vyrábět výrobky) mohla mít až takový vliv (rozuměj zodpovědnost) na chod cizí dodavatelské firmy na cizím území. Je třeba si uvědomit, že bez ohledu na státní zřízení, jsou čínské firmy nejvíce kapitalistické na světě, včetně všech nevýhod. V každém případě nevidím jediný důvod, proč by se zrovna Apple měl chovat jinak, než jeho konkurenti. Máte samozřejmě právo si Apple nekoupit, ale velice pravděpodobně pak zůstanete bez mobilu a taky veškeré elektroniky.

  Kdyby se většina věci nedělala v Číně a ještě v mnohem horších podmínkách než jsou tu popisované tak si dnes nekoupite nejen elektroniku ale ani oblečeni a dalších spoustu věci, ktere se v Asii dnes dělají za ty penize co se dnes prodavaji. Apple v zásadě nemusí zajímat kdo za jakých podminek výrobu udělá, ale že provede zakázku v požadované kvalitě a za domluvené peníze. Zbytek ho teoreticky nezajímá a ani nemusí. To se jen kolem toho děla zbytečný humbuk. Kdyz si tady zadáte stavbu baráku na klíč od českých firem tak je vám taky jedno v jakých podmínkách tam ti dělníci dělají a je pro Vás dulezite že vám hotovou stavbu předají včas a dle dohodnuté kvality.

  Já osobně souhlasím s tím, že těžko vinit Apple tím, jaké podmínky si stanoví jejich dodavatelská firma. Spíš mám pocit, že spoustě lidem a spoustě firmám leží Apple hodně hluboko v žaludku a tak hledají jakýkoliv způsob, jak mu zavařit. A každý takový podnět se pak velmi hodí do krámu.

  Apple je Apple a Foxcon je Foxcon. Tak nechapu co tu autor pise ze Apple ordinuje drsny podminky pri vyrobe. Apple se poptal na trhu za kolik mu kdo bude vyrabet ruzny soucasti k iPadum iPhonum atd… Foxcon nabidl nejlepsi cenu, tak si to u nich nechal vyrabet, tot vse… Apple snad s podminkama ve Foxconu nema nic spolecnyho…

  Myslím, že tenhle problém se netýká jen Applu, to je opravdu naivní si toto myslet. To když byl Apple v ři.i, tak se o něj nikdo nezajímal, ale teď když je na výsluní tak je konkurenci trnem v oku, protože ne jen že vydělává, ale také investuje a na to samozřejmě potřebuje vyšší zisk. Protože vývoj stojí podstatně více a ne vždy se to vyplatí a povede. Pokud jen kopčím ostatní, tak si mohu dovolit menší zisk, ale i tyto firmy vyrábějí v Číně.
  Problém je v Číně, tam jsou zaměstnanci zaměstnáni, Čína musí vytvořit důstojné podmínky pro své lidi. Když tam byla Olympiáda, tak se asi také „malinko“ přivírali oči nad tamními podmínkami, Tibetem apod.

  Měl jsem pocit, že mluví o firmě kde naštěstí pracuji na vyšším postu. Ale řadový zaměstnanci se mají takto:
  – neplatí přesčasy
  – státní svátky neexistují
  – dovolená se automaticky zkracuje o 14 dnů(ORAVDU!!!) – jen tak, aby se zvýšila produktivita.
  – tvrdé finanční postihy
  – vedení rozkrádá cca 2.000 litrů nafty DENNĚ!!
  atd atd……..

  Tato firma vydělává se cca 30 zaměstnanci po zdanění MILION DENNĚ!!!

  Opravdu – zlatí komunisti.

  Je mi úprimne ľúto všetkých, ktorí tu ospravedlňujú neľudské podmienky v čínskych fabrikách vlastným blahom a potrebou nízkych cien výrobkov. Asi väčšina ani nedokáže pochopiť, aké to je drieť denno denne len pre to, aby mal človek čo jesť. Nehovorím o tom, že keď tí pracujúci v Číne ukončia produktívny vek, tak majú tak zničené zdravie, že do konca svojho života trpia a lekárska starostlivosť je pri ich situácii len utópiou. To, že zamestnávatelia v Číne vytvárajú podmienky podobné Hitlerovým arbeitslagerom za 2. sv. vojny tu na západe nikoho príliš nezaujíma, dokiaľ nám to zabezpečuje komfort stále nižších cien a uspokojuje

  našu rozmarnú potrebu kupovať si nový výrobok, aj keď starý ešte zďaleka nedosiahol tech. životnosť. Politika všetkých komerčných firiem však závisí od ich zákazníkov, čo napíš robí nepriamo zodpovedný i za to v akých podmienkach sa produkty vyrábajú.

  Ano opravdu je to tak jak rikal \michal. Je to kseft mezi Apple a Foxconnem. Apple o tom muze a nemusi vedet, v jakych podminkach se tam vyrabi. Nicmene pokud by si Apple hrali na moralisty tak je cinani poslou asi kazdy vite kam :) a nebyly by prachy.

  Mimochodem tady v Pardubicich je taky Foxconn. A muzu potvrdit, ze to jsou stejne galeje skoro jako tam u nich doma v Cine. Clovek tam muze na hajzl pomalu jen za dobre chovani. makaji tam predevsim ukrajinci mongolove a vietnamci

  ad Čestmír Laskomilský
  Naprosto s tebou souhlasim, také bych si přál, aby všichni pracoval v lidských podmínkách a klidně bych si za ten či onen výrobek připlatil.
  Ale podívej se na věci co máš doma nebo na čem píšeš do této diskuse…
  (Čína, Malajsie apod.)
  Je to problém, ale nikoli jen ve Foxconnu.

  Je to hnus pracovat bych tam nechtěl, ale ten čánek je totálně zavádějící aniž bych chtěl stranit Applu.
  Většinou to tu bylo napsáno tak jen dodám že ti nezletilý jsou hodně rádi že si vůbec někde vydělaj a že je nevyhoděj za věk jinak by je doma zmlátili a vyhodili pro neužitečnost.
  Tohle všechno je prostě problém Číny a velké americké firmy se můžou pokoušet ty podmínky alespoň zmírnit( a také se o to pokouší) ale vliv na to moc velký nemají. A nebudu z nich dělat andílky vydělávat chce každý a Jobs na pracovníky také moc nehleděl když ještě vlastnili továrny, ale nezapomeňte že jde o dohodu dvou a Foxcon a jeho vedení může ríct že to zkrátka víc nejde. Jenže to jsou právě ti kdo si mastí kapsu na úkor dělníků. U Applu, Microsoftu a dalších jde jen o obchod a oni si také nemůzou dovolit nedělat to co druzí to je blbost. Nedávná událost s pracovníky Foxconu na střeše chtějic spáchat sebevraždu se navíc zrovna týkala sekce Xboxu.

  Podle mě s tím apple nic nenadělá i kdyby chtěl. Prostě je to business jako všude na světě. U nás také firmy ždímají z lidí maximum, prostě to co jim zákon umžní. Kdyby se změnil zákon, že bude dovolená jen jeden den za rok. Tak by časem všichni měli jen den volna.

  K ZAMYŠLENÍ: Neříkejte mě, že nejde v dnešní době vyrobit plně robotická linka na výrobu např iphonů??? Dyť je to ve finále ještě levnější než lidá síla.

  K ZAMYŠLENÍ 2: Když by apple udělal výrobní linky neumřelo by v číně statisíce lidí hladem?

  1) iPhony se co dva roky meni designove a dost se i lisi komponentama, nejsem si az tak zcela jist zda by se vyplatilo co dva roky „upgradovat“ roboticke linky na nove modely…
  Kdezto clovek to slozi jak mu reknou za par drobnych takze tam odpada nutnost „upgradovat“…

  2) Nemyslim si, jelikoz bych vetsinu z nich zamestnal…ale proc nosit drivi do lesa? Spousta dodavatelu jiz takove fabriky ma a za par drobnych jim ty iphony slozi, takze tohle si nemyslim ze je vyhodna investice pro Apple.. kdyby to tak rozjel od zacatku mozna by to byl dobry krok, ale v dobe kdy produkuje miliony kusu tydne/mesicne..?

  tak soudruzi, sem sme sa dopracovali. ku kapitalizmu 19. storocia podla marxa. tragicky ironicke ze ten „vykoristovatelsky zapad“ je pod vahou odborov a socialnych benefitov neschopny realnej produkcie a komunisticka cina sa sprava ako za priemyselnej revolucie.

  toto je ale povrchny pohlad, kedze ide o spojene nadoby. na zapade sme sa nijak nepohli od dob priemyselnej revolucie. iba sme ten sposob vyroby sikovne zamietli niekam kde to nevidiet. do ciny.

  obhajoba applu ze predsa je to foxxcon je smiesna. ano, je to subdodavatel, ale ktoreho si apple vybera. o podmienkach pracovnej sily v azii sa vie velmi dlho a apple si je vedomy ze to nieje iba tak. kludne by mohol vyrabat v usa. ano su tam odbory a benefity a stalo by to nepomerne viac.

  ALE : usa taktiez potrebuju vratit produkciu na svoje uzemie. znizit nezamestnanost v case krizy atd. obama je dost lavicovy a sam na jobsa naliehal aby presunul vyrobu do usa. ak by apple rokoval priamo s federalnou a lokalnou vladou, mohol by si podla mna svojou silou vylobovat danove ulavy a mozno aj dotacie. obama je v sucasnosti velmi rozhadzovacny a takyto krok by bol velmi uzitocny aj pre ekonomiku, vytvoril by precedens a konieckoncov, blizia sa volby.

  problem je ze jednoducho jobs bol prilis tvrdohlavy na to aby dosiahol taketo nejake kompromisne riesenie a akcionari applu su v sucasnosti nechutne nenazrani. apple ma extremne zisky, ale bozechran aby dalsi kvartal nahodou nebol zasa rekordny. tieto rekordy su v sucasnosti prekliatie applu. extremne zvazuju vedenie nutnostou kontinualneho extremneho rastu.

  myslim ze takto reportaze su uzitocne, pretoze vytvaraju tlak. tak ako green lobby velmi uspesne tlaci na pouzivanie zelenych materialov, human right lobby by mala silenjsie tlacit na proces vyroby a distribucie. podla mna by to mohlo byt este ucinnejsie, pretoze s 12 rocnym cinskym chlapcom sa lahsie empatizuje ako s molekulou ozonu.

  jedine co moze trochu apple ospravedlnovat je ze predsa foxxcon nevyraba iba pre apple. a vsetky samsungy, sony, nike, adidas, ikea…(doplne akukolvek nadnarodnu korporaciu) su vyrabane za rovnakych podmienok. o apple sa vravi trochu nefer exkluzivne iba preto ze su v sucasnosti „in“. ale na druhu stranu, na spolocnosti ako nike sa v tejto suvislosti tlaci uz od 90. rokov a pesimisticke je ze bez nejakeho relevantneho zlepsenia. lebo nakoniec kazdy z nas si uplati svedomie iPadom lacnejsim o 200 eur a povie si „cina je daleko“ „ostatni to robia tiez“ „apple za to nemoze“ a tak dalej…nevynimajuc ani mna. krasa apple produktov je vskutku „magicka“

  Vyrabaju tam vsetci, ale len Apple ma z toho dvojmasobne marze. Keby vyrabal v EU alebo US, tak by mal asi take zisky ako ostatni, ktori vyrabaju v Cine. A ti predsa neide, nie?
  Je vtipne ako tieto spolocnosti su pokrytecke, tvaria sa ako moralisti a pritomkvoli zisku podporu taketo rezimy.

  Jo jo tak nějak to je a ještě chvilku bude, ale poŕád z toho vyplývá že za tento stav může v první ŕadě Čína, která tyto podmínky praktikovala dávno před rozmachem západních firem u nich. Nevím kdo byl první ze západu a začal je tak využívat, ale kvůli konkurenceschopnosti se s tím svezli další. Ten stav je sice hroznej, ale mám pocit že díky těmto firmám se mají vlastně o něco lépe. Dřive jsme se to jen nedověděli kde a v jakých podmínkách délá a umírá. Půjde to sice dost pomalu, ale nakonec se ten stav zase vyvaží. Stejně jako tomu bylo u nás po revoluci kdy byla levná pracovní síla a státní pobídky a firmy se sem hrnuli. Dnes naopak i ty české jdou do Číny.

  Vidím to tak, že problém je zejména v tom, že společenská odpovědnost je v rukách těch, kteří budují zisky.Zisk je to, kvůli čemu všichni jdeme kupředu.Ať je to Franta Flinta, nebo APPLE. Jde o to, co lidé kupují, ne o to, kde se to vyrobilo a jaké byly náklady na výrobu. APPLE ukázal, že jde prodávat věci, které jsou drahé, takže jenom v nízké ceně to není. Přední značky módního průmyslu již dlouhou dobu nesou odpovědnost a dohlíží na původ svých výrobků, např LOUIS VUITTON se prostě v číně nešije. Polemika nad konkurencí, zda by to v číně bylo stejné s APPLEM či bez něj je nesmysl. Bylo by to stejné, ANO.Ovšem jaká je konkurence pro APPLE? Přeci ani iPAD ani iPhone není nejlepší produkt na světě.Teprve ekosystém APPLU dělá z těchto zařízení TOP produkty. Právě postavení APPLU by mělo být zavazující a mělo by klást spločenskou a morální odpovědnost minimálně za podmínky v jakých se vyrábějí produkty které zajišťují výnosy z elektronických prodejů aplikací a programů. Všichni víme že dealeři drog jsou úspěšní pouze do té míry, mají-li kupce. Na každém DVD je informace o tom, že koupí pirátské kopie podporujeme zloděje a tady vidím ten problém a tady se stydím za to, že je vlastně koupí iPadů, iPhonů podpruji. Je to ostuda.

  Všichni chtějí od applu odpovědnost, viz. článek a další podobné blbosti na netu, ale kde se vyrábí ty ostatní, většinou méně úspěšné telefony???!!! Je to hromada nesmylů pramenících nejčastěji z neůspěchu komkurence, to je jisté!

  Ano, výborně! Podobné smýšlení svědčí o zralosti. Dělají to všichni, je to tedy v pořádku – HURÁ JDEME TO DĚLAT TAKY!
  Označit blbostí to co jsi označil ukazuje ryzost tvé osobnosti.

  No ale Apple ma take marze, kto by mal ist prvy prikladom a prave on pri tom ako je predrazeny by nebol pri odchode s ciny stratovy(niekotrych dalsich by to asi znicilo)

  Myslím si, že Apple by dokázal prodávat ‚fair trade‘, kdyby chtěl a řada jeho příznivců jsou právě ty typy, které by za to klidně zaplatily. Knihu Steva Jobse jsem nečetl, ale předpokládám, že se tam o podmínkách dělníků v továrnách Applu moc nepíše, že?

  presne tak. to ze to robia aj ostatni je alibizmus. apple sa prave hrdi tym ze NIEje ako ostatni a ze ponuka NAJLEPSIE produkty.

  iPod a iPhone boli pozehnanim aj prekliatim applu. z premiovej znacky sa jednoducho prave tlakom akcionarov stava „prvy medzi rovnymi“ a okrem pekneho dizajnu ich zachvilu nic od konkurencie neoddeli.

  ja applu prajem zisk, aj iPad aj iPod aj iPhone, ale nie za kazdu cenu a vobec nie za cenu toho co apple robi tym co je. lebo zachvilu „vymrie“ generacia ludi co si ho spajaju s premiovostou a zostane z toho iba znacka bez relevantneho obsahu. vidiet to na upadajucej kvalite produktov.

  to ze tak isto sa sprava konkurencia nieje ospravedlnenie, apple ma daleko lepsie prijmy a marze ako konkurencia. dokonca ma tolko penazi ze by mohol kupit sony.

  cele je to iba otazka tlaku zakaznikov, bez neho by apple ani nechcel byt „green“, to tiez stoji peniaze a ak je viac green ako konkurencia, znamena ze do toho dava penazi viac. nieco mi hovori ze aj keby investoval do fair trade, tak by to taky dopad na zisky nemalo. pritom ani sa nemusi stahovat s vyrobou do usa. staci z toho urobit PR, nasadit „kontrolorov podmienok prace“ made by apple do kazdeho zavodu montujuceho produkty a bolo by celkom vystarane.

  bez tak , ked si premietnete celkovu cenu, vyvoj a distribucia zhltne viac ako vyroba. a ako som pisal, bol by to super PR a nejakych novych zakaznikov by si ziskali.

  Poviem to takto. Nemusite chodit do Ciny aby ste nasli ludi ktori neludsky pracuju. Uvedomte si ze ked niekomu date nieco vyrobit stanovite si kvalitu a oni navrhnu cenu. Ak sa dohodnete tak nieje o com. Ci si snad mysli niekto ze ked date firme za jeden iphone namiesto 100€ 150€ ze ich rozdelia medzi ludi? Skuste sa zamysiet aj nad tym za kolko a kolko hodin pracuje Slovak alebo Cech a za kolko Nemec alebo Rakusak.

  Tento článek je úplně chybně logicky postavený, protože peskuje Apple za to, že nechává vyrábět své komponety v Číně a že by je měl nechat vyrábět v USA a měl mít menší zisky. To má ale převrácenou logiku, protože Čína těží na trhu právě z konkurenceschopnosti díky levné pracovní síle a díky ní plynou do země investice, třeba zrovna ta od firmy Apple. A tím tedy naopak Číňanovi pomáhá, je to v jeho prospěch (článek se ve čtenáři snaží vsugerovat naopak dojem, jak Apple čínskému pracujícímu velmi škodí). Díky konkurenceschopnosti získané levnou pracovní silou má totiž Číňan lepší práci (právě díky tomu, že do země cizí firmy investují) a je o trochu bohatší. Alternativou by totiž bylo, že by měl hůř placenou práci a za horších podmínek, nebo by třeba neměl vůbec žádnou práci. Tohle se ale autorům článku nehodilo říkat.

  Chtít po Apple, aby ve svých továrnách v Číně měl stejné podmínky, jako platí v USA (včetně platů, v článku se totiž poastavují nad tím, jak to, že Apple platí své zaměstnance v Číně hůř než v USA) je také naprostý nesmysl. Kdyby tomu tak bylo, tak proč by Apple vozil komponenty přes půl zeměkoule, když by si je za stejných podmínek mohl vyrobit v USA a ušetřit za dopravu? Neboli, za takových podmínek by Číňan ztratil konkurenceschopnost v důsledku levné pracovní síly.

  Další série logicky chybně postavených argumentů neustále porovnává podmínky v továrnách v Číně a v USA. To je ale rovněž nesmysl. Pokud byste Čínu nutili, aby skokem (kdy by měl nastat? Na jakou úroveň a proč zrovna teď, když ekonomický rozvoj z chudé na vyspělou zemi je nesmírně dlouhodobý proces) zavedla podmínky jako v ekonomicky nejvyspělejších zemích, tak vlastně Číně bráníte v ekonomickém rozvoji. Ale jakým právem? Vždyť západní ekonomiky se rovněž vyvinuly k současnému ekonomicky vyspělému stavu také díky tomu, že za nižšího stupně vývoje měly horší pracovní podmínky. Ty jsou dány vždy daným stupněm ekonomického vývoje země a určují, co si daná země může dovolit, z hlediska těch pracovních podmínek. Nelze násilně a z vnějšku vnutit jiné podmínky, které neodpovídají ekonomice, protože tím těm Číňanům naopak uškodíte. Ztrátou konkurenceschopnosti a nikdo v té zemi pak nebude investovat.

  Konečně na to někdo upozornil. Továrna v Šen-čenu zaměstnává 430 tisíc lidí !! Přestaneme-li kupovat, jak nám to mnozí „moralisté“ navrhují, pak jen v tomto městě skončí na dlažbě 430 tisíc lidí. Co se tak zamyslet nad tím, že jiná práce a tedy způsob obživy v Číně není ? Kdyby byl, nikdo by Apple nevyráběl, protože v takové továrně by nikdo dobrovolně nepracoval. A příměr k pracovním táborům za 2. světové mi přijde velmi hloupý už jen proto, že do lágru nikdo dobrovolně nešel. Takže díky „zlého Applu a nás, kteří jsme si koupili nějaké to zařízení“, má několik lidí možnost se najíst.

  Co taky jiného, čeští pokrytci budou obhajovat kapitalistické zločince. Je mi z vás na blití. Zasloužili byste, aby si vás pár čínských dělníků podalo, pak byste se možná probrali z vašeho kapitalistického snu.

celý text

Čtěte více.