Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Foxconn plánuje výstavbu továrny na MacBooky a iPady

Produkce drtivé většiny jablečných produktů probíhá v Číně, což zastřešuje hlavní partner Applu, společnost Foxconn. Ta se v posledních letech snaží přesunout výrobu i do jiných zemí, díky čemuž tak upadá závislost na čínské pracovní síle. V tomto směru jsme již v minulosti mohli slyšet o Vietnamu. Podle nejnovějších zpráv agentury Reuters získala tchajwanská firma Foxconn licenci pro výstavbu nové továrny v hodnotě 270 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 5,8 miliard korun.

Tim Cook Foxconn
Tim Cook při návštěvě Foxconnu v Číně; Zdroj: MbS News

Továrna by se měla nacházet v severní vietnamské provincii Bac Giang a o její výstavbu se pravděpodobně postará známá společnost Fukang Technology. Po dokončení by tato hala měla být schopna vyprodukovat kolem osmi milionů laptopů a tabletů ročně. Z toho se dá tedy očekávat, že se na tomto místě budou skládat MacBooky a iPady. Foxconn doposud do Vietnamu investoval 1,5 miliard dolarů, přičemž tohle číslo chce v průběhu nadcházejících let ještě zvýšit o dalších 700 milionů dolarů. Letos by navíc mělo dojít k vytvoření 10 tisíc pracovních míst.

Návrat k „eSku“ aneb čeká nás iPhone 12S?

Ačkoliv byla poslední generace iPhonů představena teprve loni v říjnu, již nyní se začíná spekulovat o jejím letošním nástupci. Telefony iPhone 12 s sebou přinesly řadu skvělých novinek, kdy změnily svůj design návratem k ostrým hranám, které si můžeme pamatovat například z iPhonů 4 a 5, nabídly podstatně vylepšenou fotosoustavu, vyšší výkon, podporu 5G sítí a levnější modely se dočkaly OLED displeje. O letošních chystaných telefonech se prozatím hovoří jakožto o iPhonech 13. Je ale tohle pojmenování správné?

Představení iPhonu 12 (mini):

V minulosti bylo u Applu zvykem, že docházelo k vydávání takzvaných „eSkových“ modelů, které nesly stejný design jako jejich předchůdci, ale výkonem a funkcemi byly o krok napřed. V případě iPhonu 7 a 8 jsme se těchto verzí ale nedočkali a jejich návrat přišel až u modelu XS. Od té doby zdá se nastalo ticho, kdy doposud pravděpodobně téměř nikdo neočekával jejich návrat. Podle zdrojů agentury Bloomberg by ale letošní generace neměla přinést tak výrazné změny jako právě iPhone 12, a proto se Apple letos představí s iPhonem 12S.

Samozřejmě je jasné, že od samotného představení nás ještě dělí hned několik měsíců, během kterých se může leccos změnit. Nalijme si navíc čistého vína. Na samotném názvu ani tolik nezáleží. Hlavní poté budou až samotné změny, jež jablečný telefon posunou vpřed.

Letošní iPhone se čtečkou otisků prstů v displeji

Jak jsme již zmínili výše, podle nejrůznějších zdrojů by novinky v případě letošních iPhonů měly být pouze minoritní. Za tím stojí především současná světová situace a takzvaná koronavirová krize, která značně zpomalila (nejen) vývoj a produkci telefonů. Apple by ale i tak měl mít v rukávu nějaké ty novinky. Mezi ty by mohla patřit čtečka otisků prstů zabudovaná přímo v displeji zařízení.

iPhone SE (2020) záda
Touch ID jako poslední nabídl loňský iPhone SE (2020); Zdroj: redakce Jablíčkář

S implementací této novinky by Applu mohla pomoci kalifornská společnost Qualcomm, která již dříve oznámila vlastní a podstatně větší senzor pro tyto účely. Dalo by se tedy očekávat, že by se jednalo o hlavního dodavatele. Zároveň se jedná o jakýsi standard v případě konkurenčních telefonů s operačním systémem Android a řada jablíčkářů by jej určitě ráda uvítala. Face ID se sice těší poměrně solidní popularitě a díky propracovanosti této technologie jde o skvělý způsob zabezpečení. Právě ale zmiňovaná koronavirová situace bohužel ukázala, že skenování obličeje ve světě, kde každý nosí roušku, není úplně tou vhodnou volbou. Uvítali byste návrat Touch ID?

.