Zavřít reklamu

Ačkoliv je představení nových iPhonů 14 měsíce daleko, tak i přesto se v jablíčkářských kruzích šíří nejrůznější spekulace a úniky a možných změnách. Některé z nich jsme dokonce mohli slyšet ještě před příchodem „třináctek“. Aktuálně však na povrch vyplavala zajímavá informace týkající se operační paměti. Podle příspěvku, který byl zveřejněn na korejském diskuzním fóru, se iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dočkají 8GB RAM. Jablíčkáři se u toho pustili do zajímavé diskuze aneb má podobné vylepšení vlastně smysl?

Než se zaměříme na samotnou otázku, bude vhodné si něco říct o samotném leaku. O ten se postaral uživatel vystupující pod přezdívkou yeux1122, který v minulosti předpovídal větší displej u iPadu mini, změnu jeho designu a datum vydání. Ačkoliv s velikostí se bohužel netrefil, v dalších dvou případech se jeho slova ukázala jako pravdivá. Leaker navíc údajně čerpá informace přímo z dodavatelského řetězce a celou záležitost kolem větší operační paměti prezentuje jako hotovou věc. Ačkoliv je změna pravděpodobná, prozatím stále není jisté, zdali se Apple k tomuto kroku skutečně odhodlá.

Navýšení RAM u iPhone

Na navýšení operační paměti samozřejmě není nic špatného – logicky lze totiž usuzovat, že čím víc, tím líp, což v segmentu počítačů, tabletů, telefonů, nebo třeba i hodinek platí několik let. iPhony jsou ale v tomto směru spíše pozadu. Když je totiž srovnáme klidně i s podstatně levnějšími telefony od konkurence (modely s operačním systémem Android), můžeme prakticky okamžitě vidět, že Apple znatelně pokulhává. Ačkoliv na papíře jablečné kousky nevypadají úplně vábně, tak v realitě je tomu naopak – díky dobré optimalizaci softwaru pro hardware iPhony šlapou jako hodinky, i když mají k dispozici menší operační paměť.

Současná generace iPhone 13 (Pro) nabízí prvotřídní výkon díky kombinaci čipu Apple A15 a až 6GB operační paměti (u modelů Pro a Pro Max). Ačkoliv se tyto modely jen tak něčeho nezaleknou, je třeba myslet i na budoucnost a současnou konkurenci. Například aktuálně vydaný Samsung Galaxy S22 používá taktéž 8GB operační paměť – problém je ale v tom, že na ni spoléhá již od roku 2019. Už je ale na čase, aby se Apple své konkurenci alespoň vyrovnal. Ze současných testů navíc vyplývá, že je iPhone 13 podstatně výkonnější než nové modely z řady Galaxy S22. Přinesením nového čipu a navýšení RAM by si Apple své dominantní postavení mohl parádně upevnit.

Řada Samsung Galaxy S22
Řada Samsung Galaxy S22 Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Možné komplikace

Na druhou stranu známe Apple a všichni moc dobře víme, že ne všechno musí jít úplně podle plánu. Skvěle nám to ukazuje loňský iPad Pro. Ten se sice dočkal až 16 GB operační paměti, avšak ve finále ji nedokázal využít, jelikož jej limitoval operační systém iPadOS. Respektive jednotlivé aplikace nemohly využít více než 5 GB. Ať už se tedy iPhone 14 dočká vyšší RAMky či nikoliv, můžeme jen a pouze doufat, že se to obejde bez zbytečných komplikací.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více