Zavřít reklamu

Počet MPx a délka optického přiblížení je to, co je u specifikace fotoaparátu vidět na první dobrou. Mnohým ale už hodně napoví i světelnost objektivu. Periskopický objektiv má velkou výhodu v tom, že je ukryt uvnitř těla zařízení, a tím pádem si nečiní takové nároky na tloušťku optiky. Má ale i jednu nevýhodu, kterou je právě špatná světelnost. 

Apple se snažil se svou konkurencí válčit do roku 2015, kdy představil iPhone 6S, tedy svůj první iPhone s 12MPx fotoaparátem. A i když se pak ostatní snažili toto číslo neustále zvětšovat, tak si pak už Apple jel vlastní filozofii. I když se ta možná s iPhony 14 změní (očekává se, že širokoúhlý fotoaparát bude mít 48 MPx), tak i po šesti letech od uvedení iPhonu 6S představila společnost řadu iPhone 13, která je kompletně osazena 12MPx fotoaparáty.

Fotografie je o světlu 

Apple nezvedal rozlišení, a místo toho zvětšoval samotné senzory a jejich pixely, čímž dokázal dosáhnout mnohem kvalitnějších fotek na úkor jejich samotné velikosti. Zlepšovalo se i samo clonové číslo, kterým se světelnost označuje. Hodnota světelnosti totiž určuje, kolik světla dopadne na snímač. Čím vyšší světelnost tedy je (takže čím je samo číslo nižší), tím méně je světlu kladen odpor při průchodu objektivem. Výsledkem jsou kvalitnější snímky při zhoršených světelných podmínkách.

clona

A právě zde se dostáváme k tomu, co je u periskopových objektivů problém. Ano, např. aktuální novinka v podobě Samsungu Galaxy S22 Ultra nabídne 10× přiblížení, i když iPhony 13 Pro mají jen 3× zoom, jenže má také světelnost f/4,9. To neznamená nic jiného, než že jej použijete výhradně v naprosto ideálních světelných podmínkách. S tím, jak bude světla ubývat, bude kvalita výsledku rapidně upadat. Ona totiž ani sama světelnost f/2,8, kterou má teleobjektiv iPhonů 13 Pro, není zrovna ideální. Výsledky totiž budou snadno trpět šumem. Periskopická kamera využívá spolu s čočkami systém hranolových zrcadel, kde se kýžené světlo prostě „ztrácí“, protože je nejen odrážené o 90 stupňů, ale také musí urazit delší vzdálenost.

Dočkáme se někdy většího optického přiblížení? 

A stejně jako Apple ještě neuvedl skládací telefony, protože této technologii nevěří, nemáme v iPhonech ani periskopické objektivy. Odpověď na otázku, proč tedy ještě nemáme v iPhonu „periskop“, je tak vlastně jednoduchá. Technologie je to sice zajímavá, ale její použití zatím pokulhává. A Apple jednoduše chce poskytnout jen to nejlepší možné. Navíc razí i trend, že teleobjektiv není vlastně tak důležitý, proto také do základní řady bez přídomku Pro přidává namísto něho spíše objektiv ultraširokoúhlý.

.